چهل و نهمین جلسه دوره یازدهم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱
کد مطلب: 2377
 
چهل و نهمین جلسه دوره یازدهم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان در تاریخ ۹۸/۰۶/۰۴ در ساعت ۱۱.۳۰ در محل کانون و با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیرحسین سجادیه، وکیل دکتر یاسین صعیدی، وکیل سیامک اکبری تشکیل شد.

نظر به عدم حضور سایر اعضای هیات مدیره و نرسیدن حد نصاب جهت آرا، اعضای حاضر وارد دستور جلسه نشدند.

در ادامه دکتر محمود عباسی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بهمراه چند تن از همکاران در جلسه حاضر شدند.

در ابتدا ریاست کانون وکلا، ضمن خوش آمدگویی اظهار داشت، مباحث حقوق شهروندی امروزه یکی از موضوعات جدی تمام جوامع می باشد. در کشور ما نیز این موضوع دغدغه بسیار مهم و جدی بوده و قطعا باید تمام مسئولین، نهاد های مدنی و آحاد مختلف جامعه در جهت تبین، اجرا و رعایت اجرا و رعایت حقوق شهروندی تلاش نمایند. کانون وکلا بعنوان یک نهاد مدنی که رسالت اصلیش دفاع از حقوق افراد و نظارت بر حسن اجرای قوانین و تلاش در جهت تحقق اصل حاکمیت قانون است مسلما هر گونه تلاشی بتواند در راستای اجرای هرچه بهتر حقوق شهروندی در جامعه انجام می دهد. بویژه در حوزه های ویژه ای همانند حوزه حقوق کودکان، فعالیت و تلاش در جهت اصلاح قوانین مربوطه و بویژه دفاع از حقوق اطفال در محاکم دادگستری باید بطور جدی پیگیری شود.

سپس دکتر محمود عباسی ضمن تاکید بر اینکه وکلا و نهاد وکالت به عنوان یکی از نهادهای مدنی نقش موثری در پیشبرد جامعه مدنی و آگاه سازی شهروندان نسبت به حقوق و تکالیف شهروندی دارد اذعان داشت: در چارچوب تفاهم نامه همکاری بین وزیر دادگستری و رئیس شورای عالی استان ها مقرر گردید اجرای حقوق شهروندی توسط شوراها و شهرداری ها شروع شود و قبلا استان یزد به عنوان پایلوت اجرای این طرح معرفی شده بود. هم اکنون کلینیک حقوق شهروندی با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهرها در نقاط مختلف کشور راه اندازی شده است و اکنون در صدد تشکیل آن در استان اصفهان نیز هستیم.
وی در خصوص حوزه حقوق کودک گفت: نظر به اهمیت حوزه حقوق کودک در استان ها کلینیک حقوق کودک راه اندازی شده است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در ادامه بیان داشت: رسالت سنگین امروزه ما این است که برای تغییر رویکرد اجتماعی در قبال نگاه احساسی و عاطفی به کودکان به نگاه حق مدارانه تلاش کنیم و در این راستا کانون های وکلا نقش عظیمی خواهند داشت. از جمله پیشنهادات در این راستا تشکیل مدرسه پاییزه حقوق کودک است که توسط وکلای متخصص در این حوزه آموزش و تبین قوانین مرتبط صورت گیرد.

در پایان دکتر لیلا رییسی اعلام داشت: کانون وکلای دادگستری استان اصفهان آماده همکاری جهت راه اندازی کمیته حقوق شهروندی و همچنین حفظ و توسعه اموزشهای حقوقی لازم در حوزه حقوق کودک می باشد.

جلسه ساعت ۱۳ خاتمه یافت. مقرر گردید جلسه بعدی هیات مدیره روز دوشنبه مورخ۹۸/۰۶/۱۱ ساعت ۱۱:۳۰ برگزار گردد.
غائبین جلسه : وکیل دکتر محسن قائم فرد، وکیل فرهاد رستم شیرازی،وکیل اسداله اسلامی، وکیل مسیح میرزایی


روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل فاطمه لاوی
Share/Save/Bookmark