معاون قضایی اداره کل دادگستری استان اصفهان : دستگاه قضایی یا همکار وکیل خود را تخریب نکنید
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۰
کد مطلب: 1785
 
دکتر محمدی معاونت قضایی دادگستری کل استان اصفهان در سی و هفتمین دوره مراسم تحلیف کارآموزان کانون وکلای دادگستری استان اصفهان خطاب به کارآموزان وکالت اظهار داشت: در کشوری می خواهید وکالت کنید که یکی از بهترین منابع قانونی شما قرآن کریم است، باید از این کتاب معنوی بهترین بهره اخلاقی و علمی را ببرید در کنار این کتاب نورانی بیانات و سخنان گوهر بار مولای متقیان در نهج البلاغه ثمربخش خواهد بود.

وی با بیان این که بعد از مراسم تحلیف آغازی خواهید داشت که شخصیت وکالتی شما را رقم خواهد زد، بیان کرد: شما خود معمار شخصیت وکالتی خود خواهید بود و باید از همین لحظه برای خود یک نظام نامه خصوصی ورای نظام نامه ای که برابر مقررات ترسیم شده است داشته باشید که آن چارچوب شخصیت وکالتی شما را رقم زده و شما را نسبت به دیگران متمایز خواهد کرد.

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان با بیان این که وکلا باید چارچوب کار خود را مشخص کنند، تصریح کرد: زمانی نیاید که شما بخواهید مسیر خود را تغییر دهید که در آن زمان تصویری از شخصیت وکالتی شما نقش بسته است که برگشتن از آن تصویر دشوار خواهد بود.

وی ادامه داد: قطعا افرادی به شما مراجعه خواهند کرد که مدعی تضییع حق خود هستند یک سری از این افراد کسانی هستند که حقی از آن ها ضایع نشده پس لازم است در انتخاب موکل خود وسواس خاصی داشته باشید و ایمان حاصل کنید که حق موکلتان تضییع شده است و پس از حصول اطمینان از این موضوع در برابر خدا اعتماد موکلتان را جلب کنید.

محمدی با بیان این که قطعا برای موفقیت وکیل جلب اعتماد موکل از ضروریات است، تاکید کرد: اگر این اعتماد صورت نگیرد موکل ناخودآگاه همه اطلاعات را در اختیار وکیل قرار نخواهد داد و ضریب موفقیت وکیل کاهش پیدا می کند، اگر ایمان به تضییع حق موکل پیدا نشود هر چه تلاش کنید تلاش شما در برابر قاضی بی فایده خواهد بود.

وی با انتقاد از این تصور اشتباه که وکیل بگوید تشخیص اینکه حق با موکل است یا نه بر عهده قاضی است، گفت نمی شود وکیلی در دادرسی حضور داشته باشد و فقط ناظر صدور رای باشد چرا که شما نیز شریک رای قاضی خواهید بود، وی با اشاره به اینکه در زمانی که وکیل وکالتی را می پذیرید نباید امید واهی ایجاد کنید و خارج از اصول و قواعد عمل کند گفت خروج از این اصول رنج زیادی را برای شما در مسیر دادرسی ایجاد خواهد کرد.

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان با بیان این که هر احتمال متصور در مسیر دادرسی را باید برای موکل بیان کرد تا اعتماد موکل جلب شود، عنوان کرد: در زمانی که می خواهید تقدیم دادخواست داشته باشید تامل کنید و سریعا طرح دعوا نکنید، در نگارش دادخواست و شکوائیه با وسواس خاصی عمل کنید و پس از تقدیم دادخواست تا زمان دادرسی باید این دغدغه را داشته باشید که در جهت احقاق حق موکلتان کوشا باشید.

وی با بیان این که در زمان دادرسی صرفا با زبان کلام وارد دادگاه نشوید و از زبان اندام نیز بهره بجویید، خاطرنشان کرد: صرفا به بیان مطلب اکتفا نکنید، با زبان اندام و با همه وجود خود در احقاق حق موکلتان تلاش کنید، زبان اندام امروز معجزه می کند، در زمان ورود به دادرسی، ظاهر ، پوشش، رفتار محبت آمیز ،رفتار شاد و مسرت آمیز وکیل در امر دادرسی تاثیر گذار است، نخواهید کمبودهای خود را در دفاع با اصرار جبران کنید.وی حضور به موقع، آرام ،‌عالمانه وم حققانه در محکمه را موجب اعتماد موکل دانست و گفت با این زبان اندام قاضی را در تصمیم گیری با خود همراه خواهید داشت.

محمدی در توصیه به وکلا بیان کرد: در زمان تصدی وکالت در پی تخریب دستگاه قضایی، قاضی و یا همکار وکیل خود نباشید، منکر نقض یا عیب در دستگاه قضایی نیستیم و قطعا نواقصی هست اما نواقص را با پیشنهادات سازنده خود برطرف کنید، در جهت اعتلای دستگاه قضایی و صیانت از قاضی بکوشید، با خاموش کردن شمع دیگران شمع شما افزون تر نخواهد شد.

وی در پایان گفت: با صداقت رفتار کنید که بنا به گفته مولای متقیان از شر، نیک پدیدار نخواهد شد، ارتباط خود را با کانون وکلا حفظ کرده و مشارکت داشته باشید، با قاضی یا همکار وکیل خود مجادله نکنید چرا که این مجادله ها در ترسیم شخصیت وکالتی شما تاثیر گذار است و با استفاده از زبان اندام ‌و کلام در زمان دفاع، حمایت تمام کاینات را به همراه خواهید داشت .
Share/Save/Bookmark