کارگاه آموزشی آشنایی با قراردادهای تجاری بین المللی برگزارشد!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب: 1983
 
کارگاه آموزشی آشنایی با قراردادهای تجاری بین المللی برگزار شد.
  روز پنج­شنبه مورخ 15/ 6/ 1397 به همت کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری اصفهان با همکاری کمیسیون کارآموزی، کارگاه آموزشی آشنایی با قراردادهای تجاری بین­ المللی(تنظیم، اجرا، اختتام) در محل این کانون برگزار شد.
  پس از قرائت آیاتی از کلام­ الله مجید، دکتر لیلا رئیسی، ریاست کانون وکلای دادگستری اصفهان، ضمن خیر مقدم به مدعوین از برنامه ریزی کلان دوره یازدهم هیات مدیره در خصوص بحث آموزش کارآموزان و  وکلا خبر داد. وی با اشاره به موضوعات کاربردی همچون قراردادهای تجاری بین­ المللی که متاسفانه در حوزه وکالت مغفول مانده و موجب محروم ماندن جامعه از خدمات وکلا گشته است، برگزاری کارگاه فوق را مقدمه­ ای بر تحقق وعده ارائه خدمات آموزشی کاربردی از طریق کمیسیون آموزش و کمیسیون کارآموزی کانون وکلای اصفهان عنوان کرد.
  مدرس اول کارگاه، دکتر روح الله منصوری، وکیل دادگستری، مشاور حقوقی مرکز امور حقوقی بین­ الملل ریاست جمهوری و داور مرکز داوری اتاق بازرگانی از انعقاد، اجرا و اختتام قراردادهای تجاری بین المللی صحبت کرد. این وکیل دادگستری پس از طرح مقدمه­ ای در خصوص تعریف مفاهیم مشابه در قراردادهای تجاری از جمله، توافقنامه، یادداشت تفاهم و قرارداد، به تشریح انواع قراردادهای تجاری بین المللی پرداخت. وی در ادامه روش­های انعقاد قرارداد و پیچیدگی­ های تنظیم یک قرارداد از جمله تهیه پیش نویس قرارداد و مزایا و هزینه­ های آن را تشریح کرد. روش­های پرداخت موضوع دیگری بود که دکتر منصوری از آن صحبت کرد و روش اعتبار اسنادی (LC) را متداول ترین روش پرداخت در قرارداد­های بین المللی معرفی کرد.
  این داور مرکز داوری اتاق بازرگانی پس از بررسی مختصر روش­های حل اختلاف قراردادهای تجاری بین­ المللی از جمله، دادگاه، داوری، میانجیگری یا روش­های ترکیبی، سخنان خود را با برشمردن روش­های خاتمه قراردادهای تجاری بین­ المللی خصوصا فورس ماژور و انتفای قرارداد خاتمه داد.
  مدرس دوم کارگاه، دکتر محمد احسنی فروز، وکیل دادگستری، پژوهشگر حقوق مالکیت فکری، دبیر فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران از قراداد انتقال تکنولوژی(فن­آوری) صحبت کرد. وی در مقدمه با ارائه تعریفی از این نوع قرارداد به اهمیت رو به گسترش جایگاه آن در دنیای امروزی و اختصاص درصد بالایی از قراردادها کشورهای پیشرفته به این نوع قرارداد، اشاره کرد.  
  وی سپس با تشریح موضوع انتقال این نوع قراردادها که قابلیت­ها و توانایی­های انتقال دهنده می­باشد، به نحوی که انتقال گیرنده دارنده فن­آوری نیز می­گردد، به تفصیل از ویژگی­های این قراردادها از جمله نوع تعهد آن (تعهد به نتیجه) صحبت کرد.
  در پایان وکیل عباس شایسته مهر، ریاست کمیسیون آموزش، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت­ های دوره پیشین این کمیسیون از برگزاری دوره حقوق ثبت خبر داد و در خاتمه با ارائه تقدیرنامه از حضور مدرسین کارگاه تقدیر به عمل آمد.
فایل صوتی این کارگاه برای دسترسی علاقه­ مندان در کتابخانه کانون وکلای اصفهان موجود است.
 
 
Share/Save/Bookmark