سازمان بهزیستی به عنوان متولی امور کودکان کار و خیابان است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۹
کد مطلب: 3026
 
به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان،کمیسیون بانوان این کانون به مناسبت هفته بهزیستی، به بررسی بخشی از فعالیتهای سازمان بهزیستی استان اصفهان تحت عنوان " کودکان کار" پرداخت. در این خصوص با همکاری رئیس بهزیستی استان؛دکتر نصر اصفهانی و معاونین این سازمان ، نشستی با دکتر اسماعیلی ، معاون سازمان در حوزه امور اجتماعی ، برگزار و به مطالب ذیل پرداخته شد.


بطور کلی،تعریف "کودکان کار"و "کودکان خیابانی"، دو مقوله کاملاً جدا از یکدیگر می باشد کودک خیابانی،کودکی ست که هم برای امرار معاش و هم برای بقا در خیابان زندگی می‌کند و سر پناهی ندارد و در واقع محل زندگی او خیابان است اما کودک کار،کودکی است که در خیابان جهت امرار معاش کار می کند ولی دارای خانواده و سرپناه است و بعد از اتمام زمان کار به خانه و نزد خانواده‌اش باز می گردد.

در حال حاضر منظور از کودکان کار در سطح شهر کودکانی هستند که در خیابان ها مشغول به کار می باشند و سازمان بهزیستی طبق آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی به عنوان متولی امور کودکان کار و خیابان است‌.


نحوه پذیرش کودکان کار از سوی بهزیستی در خصوص کودکانی که توسط ماموران شهرداری به مراکز بهزیستی آورده میشوند،ابتدائا توسط تیم کارشناسان این سازمان مورد بررسی دقیق در زمینه های پزشکی،روانشناسی و مددکاری قرار میگیرند و برای هر کودک پرونده روانشناسی و مددکاری تنظیم میگردد. چنانچه کودک از نظر جسمی سالم بوده و نیازی به انجام کارهای درمانی نداشته باشد در مرکز پذیرش میگردد.مدت نگهداری کودک در مرکز ساماندهی اداره بهزیستی ۲۱ روز بوده که در این مدت کارشناسان در اداره بهزیستی تحقیقات لازم در خصوص پیدا کردن و شناسایی خانواده و بررسی وضعیت خانوادگی کودک را انجام میدهند و اینکه چرا و به چه علت کودک در خیابان مشغول به کار است به دقت ریشه یابی و بررسی میشود. چنانچه کودک خانواده ای نداشته و دیگر شرایط پذیرش در خانه‌ کودک و نوجوان بهزیستی به عنوان خانه امن را داشته باشد مورد پذیرش قرار گرفته و خانه امن اداره بهزیستی اقامتگاه و محله زندگی کودک محسوب می شود. در خانه های امن بهزیستی، کودکان پسر، تا سن ۱۸ سالگی و فرا رسیدن زمان خدمت سربازی و کودکان دختر تا زمان ازدواج، می‌توانند از کلیه امکانات معیشتی و رفاهی که حق یک کودک می باشد بهره مند شوند.

در خصوص کودکانی که دارای خانواده هستند مددکاران اداره بهزیستی به محل زندگی طفل مراجعه کرده و وضعیت خانواده را بررسی می‌کنند علت حضور کودک در خیابان به صورت کارشناسانه،مورد بررسی قرار می گیرد بطور مثال،در مواردی ممکن است سرپرست خانواده دچار بیماری یا معلولیت بوده و به همین جهت کودک برای تامین هزینه های زندگی و کسب درآمد ناگزیر به کار کردن در خیابان ها باشد. در چنین مواردی اداره بهزیستی مکلف به ارائه خدمات لازم به خانواده می باشد تا از این طریق از حضور مجدد کودک در خیابان های شهر جلوگیری نماید در پاره ای موارد خانواده ها به دلیل فقر فرهنگی یا فقر اقتصادی کودک را جهت کار روان خیابانها می کند همه این عوامل توسط کمیته تخصصی کارشناسان اداره بهزیستی مورد شناسایی قرار می گیرد و و پس از آن هر آنچه به مصلحت کودک باشد انجام می شود. ضمن اینکه هدف جدا کردن کودک از خانواده نیست زیرا بهترین وضعیت حضور کودک در محیط خانواده می باشد و لو اینکه خانواده در شرایط اقتصادی ضعیفی قرار گرفته باشد در واقع تلاش بهزیستی در راستای تقویت و توانمند کردن خانواده می باشد تا از بازگشت طفل به خیابان ها جلوگیری شود.


در مورد کودکانی که توسط خانواده از تحصیل منع شده اند نیز اداره بهزیستی وارد عمل می‌شود، چرا که تحصیل از حقوق مسلم کودک به شمار می رود ، در این خصوص اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی مکلف به مداخله و ورود به موضوع است تا با فراهم کردن شرایط،کودک بتواند به تحصیل خود ادامه دهد‌‌. هر آنچه تا کنون در خصوص فعالیتهای سازمان بهزیستی عنوان گردید مربوط به مراکز شبانه روزی این سازمان است‌‌. از آنجا که مرکز شبانه روزی نگهداری اطفال و نوجوانان به تنهایی پاسخگویی نیازهای مرتبط با این موضوع نیست مرکز دیگری تحت عنوان مرکز آموزشی کودک و خانواده تاسیس گردید این مرکز به صورت روزانه خدمات خود را به کودکان کار ارائه می دهد بدین صورت که کودک از کلیه امکانات این مرکز که عبارتند از: خدمات مددکاری و روانشناسی، کلاس های آموزشی،کلاس های حرفه آموزی و کلاس های موسیقی و ورزشی بهره مند می گردد. در این مرکز شرایط حرفه آموزی برای خانواده طفل از جمله مادر و...نیز وجود دارد تا از این طریق مادر کودک با آموختن یک حرفه بتواند کسب درآمد نماید.

در شهر اصفهان یک مرکز ساماندهی و نگهداری شبانه روزی دولتی و یک مرکز روزانه بانام "سرمد"وجود دارد که مرکز اخیر الذکر،مجوز خود را از سازمان بهزیستی دریافت نموده است که هر دو مرکز بطور رایگان به ارائه خدمت می پردازند.

موضوع قابل توجه دیگر در خصوص فعالیت مراکز بهزیستی در حوزه کودکان کار مقوله پیگیری پس از ترخیص می باشد بدین صورت که تیم مددکاران اداره بهزیستی پس از ترخیص هر کودک از مرکز حمایتی موظف به پیگیری وضعیت می باشند؛ این پیگیری ها به مدت شش ماه پس از ترخیص انجام می پذیرد که گاه به صورت تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری به محل زندگی کودک انجام می شود.


نکته قابل توجه دیگر این است که فعالیت های اداره بهزیستی فاقد جنبه قضایی است بدین معنا که پرسنل و مددکاران اجتماعی،تلاش می‌کنند با مجموعه اقدامات خود اقدام به جذب این قبیل کودکان نمایند در واقع شعار سازمان بهزیستی این است که کودک کار مجرم نبوده و نباید نسبت به این قشر نگاه مجرمانه داشت در واقع کودک کار کودکی است که فقط مسئولیت نان آوری خانواده را بر عهده دارد.


موضوع دیگر در رابطه با کودکان کاراین است که بعضاً قربانی اعمال مجرمانه واقع می گردند؛ موارد این چنین جزء عناوین کودک آزاری قرار می گیرند که واحد اورژانس اجتماعی (۱۲۳)بهزیستی،حق ورود و رسیدگی به آن را دارد.

در خصوص کودکان مشغول به کار که تابعیت غیر ایرانی دارند در قدم اول سازمان بهزیستی کودک را صرف نظر از تابعیت پذیرش می کند در صورتی که خانواده کودک غیر ایرانی و دارای مدارک و کارت اقامت باشند،میتوانند از خدمات این سازمان بهره مند گردد در غیر این صورت بهزیستی موضوع را به اداره امور اتباع خارجه اطلاع داده و این ارگان،اقدامات لازم را انجام میدهند‌. در پایان کمیسیون بانوان کانون وکلای اصفهان امید دارد با این چنین اقدامات سازمان یافته و با وجود ارگانها و سازمان هایی چون بهزیستی کشور، آمار این دسته از کودکان در جامعه رو به کاهش رفته و کمتر شاهد حضور کودکان خیابانی باشیم؛ جای کودکان در کانون خانواده است چون آنها میراث دار جامعه آینده خواهند بود.

تهیه و تدوین : کمیسیون بانوان کانون وکلای دادگستری استان اصفهان

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark