پنجاه و هشتمین جلسه دوره یازدهم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب: 2450
 
پنجاه و هشتمین جلسه دوره یازدهم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان در تاریخ ۹۸/۰۸/۱۳ در ساعت ۱۲ در محل کانون و با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیرحسین سجادیه، وکیل دکتر محسن قائم فرد، وکیل اسداله اسلامی، وکیل دکتر یاسین صعیدی، وکیل سیامک اکبری تشکیل شد.

قبل از ورود به دستور جلسه ریاست هیات مدیره، گزارشی از عملکرد اقدامات انجام شده در فاصله جلسه پیشین و جلسه فعلی به شرح ذیل ارائه داد:
۱-روز پنجشنبه دوم آبان ماه 98 در سالن اجتماعات کانون وکلای اصفهان نشست علمی با موضوع"استناد به تعهدات بین المللی با تکیه بر رعایت موازین انسانی در آرای محاکم داخلی ایران" با حضور ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان و آقایان دکتر محمد جلالی، دکتر حشمت رستمی درونکلا، دکتر علی عزیزی و جمعی از وکلا و کارآموزان در سالن اجتماعات کانون وکلای اصفهان برگزار گردید. در ابتدای این نشست اینجانب به بررسی موضوعات مرتبط پرداختم بدین شرح که بحث حقوق بنیادین در مقررات بین المللی تصریح و بر شمرده شده ،برای این حقوق سند و قاعده نوشته شده و می تواند ابزار مهمی باشد برای احقاق حق موکل و هموار کردن مسیر تحقق عدالت در محاکم . وقتی قاعده و سند حقوق بشری تدوین می شود بستر اصلی اجرای مفاد این اسناد حقوق بشری، نظام وحقوق داخلی است چرا که مخاطبش انسانها هستند که نظام داخلی مکلف است زمینه اجرای ان را فراهم نماید. موجب ماده 9 قانون مدنی، تعهدات بین المللی در حکم قانون است و در حکم قانون یعنی لازم است و باید اجرا شود . اگر اجرا نکردیم این یعنی بی اعتنایی به اصل حاکمیت قانون‌ آیا ما در نظام حقوقی مجاز هستیم اصل حاکمیت قانون را رعایت نکنیم؟ یکی از اصول حقوقی بنیادین اصل وفای به عهد میباشد. ما با میل خود عضو یک سند بین المللی شده ایم اصل وفای به عهد حکم می کند تعهداتمان را عمل کنیم، اگر اجرا نکردیم فی الواقع این اصل را زیر پا گذاشته ایم، همچنین اگر اصل کرامت انسانی را قبول کردیم باید تعهدات ناشی از این اصل را هم در حقوق داخلی مان جدی بگیریم و به تبع در حوزه تضمین و رعایتش در محاکم توجه داشته باشیم. همچنین ضمن اشاره بر اصل ضرورت توسعه نظام حقوقی کشور اظهار داشتم باید در نظر داشت نظام حقوقی بسته که ارتباطی با نظام های حقوقی دیگر کشورها نداشته باشد رشد نخواهد کرد لذا اگر بخواهیم نظام حقوی ما توسعه و رشد یابد باید به قواعد بین المللی، توجه داشته باشیم.

۲- روز شنبه ۱۱ آبان ماه ۹۸ به همت کمیسیون آموزش و روابط عمومی کانون دادگاه مجازی با موضوع قتل عمد و شروع به قتل ( شبیه سازی رسیدگی به پرونده های قتل عمد و شروع به قتل) با حضور قضات وکلا و اساتید و صاحب نظران حقوق کیفری در محل کانون برگزار شد و در حال حاضر فیلم آن برای دسترسی متقاضیان در کتابخانه کانون موجود میباشد.

هیات مدیره وارد دستور جلسه شد:
هیات مدیره ضمن بررسی موارد و پرونده های ارجاعی با طرح موردی آنها، به اتفاق آرای حاضرین تصمیمات لازم اتخاذ نمود.(در صورت تمایل برای اطلاع از جرئیات این تصمیمات به تابلوی اعلانات کانون وکلا مراجعه نمایید. )

جلسه ساعت 14 خاتمه یافت. مقرر گردید جلسه بعدی هیات مدیره روز دوشنبه مورخ 20/08/98 ساعت ۱۱:۳۰ برگزار گردد.
غائبین جلسه : وکیل فرهاد رستم شیرازی، وکیل مسیح اله میرزایی


روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل فاطمه لاوی
Share/Save/Bookmark