کارگاه آموزشی کارآموزان2 آذرماه 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب: 1802
 
قابل توجه کارآموزان محترم وکالت


کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 1396/09/02از ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر محمدمهدی الشریف (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری اصفهان) با موضوع «پاسخ به سئوالات حقوق مدنی اختبار دوره 37» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث:
«مژگان و خسرو بدون حضور کسی و بدون تعیین مهر، اقدام به انعقاد عقد نکاح دائم نموده اند. هردو 20 ساله و مژگان تاکنون ازدواج نکرده است. پس از یک هفته از عقد، به درخواست مژگان، خسرو به وی وکالت مطلق در طلاق می دهد و درخصوص مهریه نیز توافق می نمایند که مهریه 114 سکه بهار آزادی و آپارتمان مسکونی خسرو باشد.» اکنون صرفاً از جنبه مدنی و قطع نظر از رسمی نبودن عقد و مسائل شکلی و آئین دادرسی به پرسش های زیر به اختصار پاسخ دهید:
اگر پدر و جد پدری زنده بوده و پدر مخالفت خود را اعلام و پدربزرگ با آن موافقت کرده باشد، وضعیت عقد چگونه خواهد بود؟ چرا؟
اگر مژگان به دلیل رابطه نامشروع یا تصادف ، بکارت خود را قبل از عقد از دست داده باشد و پدر و جد پدری نیز مخالف ازدواج وی باشند، وضعیت عقد چگونه خواهد بود؟
با فرض صحت و نفوذ نکاح، آیا مژگان مستحق مهرالمثل است یا مهری که یک هفته پس از عقد تعیین گردیده است؟ (مساله را به تفکیک در فرض نزدیکی و عدم نزدیکی در این یک هفته بررسی کنید).
با فرض صحت نکاح و مهر، اگر مژگان ذمه خسرو را نسبت به مهر ابراء کرده باشد، آیا دیگر حق مطالبه مهر را بطور کامل از دست می دهد؟ اگر بجای ابراء مژگان مهر خود را هبه کرده بود، وضعیت چگونه بود؟
آیا مژگان می تواند با استناد به وکالت مطلقی که از خسرو برای طلاق دارد، بدون هیچ دلیل موجهی و علیرغم اعلام انصراف خسرو از وکالت، خود را مطلقه نماید؟
با فرض صحت و نفوذ نکاح و مهر، اگر مژگان آپارتمان را به برادر خودش فروخته باشد، در فرض وقوع طلاق قبل از نزدیکی ، وضعیت بیع را از حیث صحت و بقاء یا بطلان و انفساخ کلی یا جزئی تعیین و بنویسید با وقوع طلاق خسرو مستحق چه چیزی خواهد بود؟
 
رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
                  دکتر محمد جعفری فشارکی
 
Share/Save/Bookmark