کارگاه آموزشی کارآموزان 12 مردادماه96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب: 1703
 
قابل توجه کارآموزان محترم وکالت

کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 1396/05/12ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر سیدمحسن قائم فرد (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی) با موضوع «تحلیل و پاسخگویی به سئوالات حقوق جزا اختبار دوره 36» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث:

بموجب آنچه اعلام شده است ساختمان پلاسکو، در اثر اتصال برق در طبقه دهم این ساختمان مرتفع دچار حریق شد و به دلیل قابل اشتعال بودن کالاهای موجود در کل ساختمان شامل لباس، پارچه و مواد پلاستیک، آتش به سرعت به طبقات دیگر تسری نمود. آتش نشانان به سرعت وارد عمل شده و ضمن تخلیه ساختمان از ساکنان، مبادرت به نشاندن آتش نموده، تعدادی با دیدن دود سفیدرنگ، اطمینان نسبی به اطفاء حریق پیدا کرده علیرغم تذکرات و پیشگیری آتش نشانان برای برداشتن وجوه نقد و اسناد و چکهای خود وارد ساختمان شدند. پس از لحظاتی با شنیدن صداهائی حاکی از انفجار کپسولهای گاز، ساختمان فروریخته و افراد و اموال دچار حادثه گردیدند. براساس بررسیهای انجام شده افراد و گروههای زیر در وقوع حادثه نقش داشته اند:
شهرداری به دلیل عدم پلمپ محل، نداشتن دستگاههای مناسب اطفاء حریق یا آتش نشان.
وزارت کار به دلیل اهمیت ندادن به گزارش شهرداری مبنی بر وقوع تخلف و اقدام از طریق ضابطین کار.
اتحادیه پوشاک تهران به دلیل صدور مجوز فعالیت برای ساکنین علیرغم مناسب نبودن محل.
شخصیت حقوقی مالک به دلیل عدم انجام تعمیرات و ایجاد تأسیسات لازم اطفاء حریق و غیره.
ساکنین ساختمان به عنوان مستأجرین ملک به دلیل عدم رعایت نظامات دولتی و نگهداری کپسولهای متعدد گاز در مغازه ها و کارگاههای تولیدی خود.
اکنون و فارغ از هرگونه واقعیت خارجی موضوع و صرفاً به عنوان یک فرض حقوقی براساس اطلاعات داده شده به سئوالات زیر پاسخ دهید:
براساس قواعد قانون مجازات اسلامی، مسئولیت کیفری ناشی از جان باختن آتش نشانان را با چه شخص یا اشخاصی می دانید؟ چرا؟
از دست رفتن جان کسانیکه برای برداشتن اموال و وجوه خود پس از ملاحظه دود سفیدرنگ وارد ساختمان شده اند به عهده چه شخص یا اشخاصی است؟ چرا؟
فرض کنید کپسولهائی در این مجموعه توسط گروههای خرابکار برای عملیات ضد امنیت ملی نگهداری می شده تا در موضع مناسب جهت انفجار از آن استفاده شود که از اتفاق در این آتش سوزی در اثر حرارت منفجر شده و موجب خرسندی گروه خرابکار یاد شده مبنی بر ایجاد ناامنی و التهاب در کشور شده است. در این فرض مسئولیت کیفری این گروه از حیث جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و جان باختن افراد در ساختمان پلاسکو چیست؟
چنانچه یکی از ساکنین برای نجات جان خود جز از طریق از بین بردن اموال مغازه همسایه و حتی آسیب جدی به جسم همسایه چاره ای نداشته و به این کار مبادرت ورزیده باشد به نظر شما چه حکمی در مورد او صادر می شود؟
چنانچه در اثناء عملیات نجات چند روزه، همایون به بهروز اطلاع داده باشد که گاوصندوقی در محل وجود دارد و بهروز به قصد سرقت گاوصندوق وارد محل شده، با معرفی خود به عنوان مالک از سیروس برای بیرون بردن گاو صندوق کمک گرفته و سیروس پس از اتمام عملیات، از واقعیت موضوع و قصد بهروز مطلع شده، سهم خود را از اموال دریافت کند:
اولاً : وضعیت این سه نفر از حیث شرکت و معاونت در سرقت چگونه است؟
ثانیاً : اقدام سیروس عنوان مجرمانه ای دارد؟ چرا؟

                                      رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
                                                       دکتر محمد جعفری فشارکی

 
Share/Save/Bookmark