متن سخنرانی ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در نشست با اصحاب رسانه در خصوص بیمه مشاوره و وکالت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۷
کد مطلب: 2343
 
روز شنبه مورخ ۹۸/۰۴/۲۹ نشست خبری ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با اصحاب رسانه در معیت جناب آقای دکتر قنبری معاونت پيشگيری از وقوع جرایم دادگستری اصفهان و نماینده بیمه کوثر با موضوع بیمه مشاوره و وکالت در محل این کانون برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر لیلا رئیسی ضمن اشاره به اینکه دسترسی به عدالت قضایی و بهداشت قضایی، دو مقوله مهم در تمام جوامع بشری است اظهار داشت: مسلما راه تحقق این دو موضوع در جوامع، فراهم کردن زمینه‌های برخورداری و دسترسی آسان به خدمات با کیفیت قضایی و وکالتی است. وی در ادامه گفت: قطعاً فرهنگ سازی در جهت شناخت مزایای بهره مندی و استفاده از خدمات وکالت و مشاوره، در ایجاد انگیزه و استقبال اقشار مختلف جامعه از این نوع خدمات نقش موثری ایفاء می نماید.

وی با تاکید بر اینکه یکی از نتایج مثبت استفاده مردم از خدمات وکالتی و مشاوره ای به حداقل رساندن آمار پرونده های ارجاعی به مراجع قضایی و جلوگیری از تحمیل هزینه های انسانی و مالی هنگفت به جامعه است،اذعان داشت: از دیگر آثار مثبت این فرهنگ سازی ایجاد اعتماد مردم به نهاد وکالت و جلوگیری از مراجعه آنان به موسسات غیرمجاز و دلالان که امروزه از آفات جدی جامعه و دستگاه قضایی کشور هستند، می باشد.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان ادامه داد: امروزه شاخص تشخیص و ارزیابی میزان توسعه یافتگی کشورها، بهداشت قضایی در آن کشورها است و بهداشت قضایی محقق نمی گردد مگر آنکه افراد در تمام مراحل مختلف زندگی شان از حقوق و تکالف قانونی خود بنحو شایسته و کامل مطلع بوده و از مشاوره آن آگاه و متخصص در این زمینه برخوردار باشند. بدون تردید همانگونه که دسترسی به خدمات بیمه ای در حوزه سلامت و بهداشت یک ضرورت غیر قابل انکار در تمام جوامع بشری محسوب می گردد، برای رسیدن به نتایج مطلوب فوق الذکر، دسترسی مردم به خدمات بیمه وکالت و مشاوره حقوقی نیز امری جدی و ضرورتی غیر قابل انکار است.

دکتر لیلا رئیسی ادامه داد: مردم باید بدانند همانطور که به خدمات بهداشتی و پزشکی نیازمند هستند به خدمات مشاوره ای و وکالتی نیز نیازمند خواهند بود. لذا همانگونه که فراهم نمودن زمینه دسترسی به خدمات بیمه ای در حوزه سلامت و بهداشت یکی از موضوعات جدی زندگی اجتماعی است ایجاد زمینه دسترسی مردم به خدمات آسان وکالت و مشاوره حقوقی نیز اگر نگوییم بیشتر، حداقل به همان میزان حایز اهمیت است و آحاد جامعه حق دارند علاوه بر آگاهی از ضرورت و مزایای بهره مندی از خدمات وکالتی و مشاوره ای و نقش موثر آن در تامین زندگی مطلوب فردی و اجتماعی آنها، از اینگونه خدمات با پیش بینی تدابیر لازم از جمله بهره گرفتن از خدمات بیمه ای برخوردار گردند.

وی در ادامه افزود: بحث بیمه وکالت بر دو پایه مردم و وکلا خصوصا وکلای جوان متکی است. همان طور که در کشورهای های توسعه یافته هر شخصی از بدو تولد تا لحظه فوت از خدمات وکالتی و قضای برخوردار است، آحاد جامعه ما نیز حق دارند از خدمات بیمه مشاوره و وکالت برخوردار باشند، که بواسطه طرح بیمه وکالت زمینه بهرمندی بموقع تمام افراد مختلف جامعه از خدمات وکالت و مشاوره فراهم خواهد شد.

دکتر لیلا رئیسی در ادامه اعلام داشت: متاسفانه امروز شاهد تبلیغات سو علیه کانون های وکلا و بحث انحصار طلبی این کانون ها هستیم و به این بهانه طرح حذف آزمون وکالت و کمبود وکلا مطرح گردیده این در حالیست که وکلای جوان ما اکنون با مسئله بیکاری روبرو هستند. خوشبختانه طرح بیمه خدمات مشاوره و وکالت در راستای اشتغال زایی برای همکاران وکیل ما بسیارمفید خواهد بود.

در پایان ریاست کانون وکلای دادگستری اصفهان افزود: در همین راستا تفاهم‌نامه سراسری اتحادیه کانون های وکلای دادگستری و بیمه کوثر منعقد شده است و باعث افتخار است که استان اصفهان در راستای تحقق بهداشت قضایی پیش قدم بوده و پایلوت اجرای طرح بیمه وکالت می باشد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل فاطمه لاوی
Share/Save/Bookmark