کارگاه آموزشی کارآموزان 31 خرداد ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب: 1939
 
                                                           قابل توجه کارآموزان محترم وکالت

کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 31/ 03 / 1397 از ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر علی رادان جبلی (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی) با موضوع «پاسخ به سئوالات حقوق تجارت اختبار دوره 38» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث:

مؤسسه غیرانتفاعی «حامیان احیای زاینده رود اصفهان» به ثبت رسیده است. نادر که به بازرگانی اشتغال دارد، به دلیل علاقه شخصی و بدون اخذ دستمزد، مدیریت مؤسسه را بر عهده می گیرد. مؤسسه به منظور برگزاری یک همایش ملی در اصفهان، وامی از یکی از بانکها دریافت کرده و جهت بازپرداخت وام، سفته ای به تاریخ 11/ 04/ 1395 که در روی آن مهر مؤسسه و امضای نادر و در ظهر آن، امضای مریم و سعید (دو مدیر دیگر مؤسسه) وجود دارد، به بانک ارائه می دهد. مؤسسه قادر به پرداخت بدهی نشده و بانک، پس از واخواست در موعد قانونی در مورخ 30/ 05/ 1396 علیه و مدیران آن اقامه دعوی می نماید.
 
اینک مستند به قانون، مستدل و مختصر پاسخ دهید:
بانک صدور حکم به محکومیت تضامنی مؤسسه و نادر را درخواست کرده و دادگاه حکم به محکومیت تضامنی آنها صادر نموده است. آیا این رأی منطبق با موازین است؟
با توجه به تاریخ اقامه دعوی، مریم و سعید خود را مسئول پرداخت سفته نمی دانند. آیا دفاع آنها سازگار با معیارهای حقوقی است؟
بانک، تقاضای ورشکستگی مؤسسه و نادر را می نماید و دادگاه حکم به ورشکستگی هر دو داده است. آیا این رأی دادگاه وجاهت دارد؟
مؤسسه قبل از آنکه به ثبت برسد، قراردادی با لیلا که تهیه کننده و کارگردان است، به جهت ساخت یک فیلم تبلیغاتی در رابطه با اهمیت زاینده رود منعقد کرده است. بعد از ساخت فیلم، مؤسسه خود را در قبال پرداخت دستمزد کارگردان مسئول نمیداند. با تقاضای لیلا، دادگاه حکم به پرداخت اجرت علیه مؤسسه و نادر (به نحو تضامنی) صادر کرده است. این رأی را ارزیابی کنید.
                      رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
                                                 دکتر محمد جعفری فشارکی
 
Share/Save/Bookmark