کارگاه آموزشی کارآموزان،16 دی ماه 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: 1570
 
قابل توجه کارآموزان محترم وکالت
 
کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 1395/10/16 از ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر علی رادان جبلی (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی) با موضوع «پاسخ به سئوالات حقوق تجارت اختبار دوره 35» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث:
 
  1.  رضا و مریم سفته ای به مبلغ ده میلیون تومان در وجه حامل صادر کرده اند تاریخ سررسید سفته، مورخ 01/04/95 می باشد. در ظهر سفته مهر شرکت الف و مدیر آن نادر نیز به چشم می خورد. سفته در اختیار آرش می باشد که در تاریخ 25/04/95 آن را واخواست نموده و صدور حکم به محکومیت تضامنی رضا، مریم، شرکت الف و نادر را خواسته است. دادگاه جملگی اشخاص مذکور را به پرداخت مبلغ ده میلیون تومان متضامناً محکوم نموده است. آیا این رأی صحیح است؟
 
  1. منوچهر که به تجارت اشتغال دارد، یک باب منزل مسکونی از مرضیه خریداری نموده اما به دلیل تعطیلی کارخانه اش قادر به پرداخت ثمن معامله یاد شده نمی گردد. پس از صدور حکم محکومیت منوچهر به پرداخت ثمن، مرضیه اعلام ورشکستگی منوچهر را می نماید. وکیل منوچهر دو دفاع ذیل را در دادگاه مطرح می کند. آیا با وکیل او هم نظر هستید؟
الف) دین منوچهر تجاری نیست و لذا دعوی ورشکستگی صحیح نیست.
ب) کارخانه منوچهر بیش از ده برابر ثمن مزبور ارزش دارد. لیکن در شرایط رکود اقتصادی فعلی، مشتری ندارد و لذا منوچهر متوقف نیست.
 
  1.  منظور از استهلاک سهام در شرکتهای سهامی چیست؟
 
 
رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
دکتر محمد جعفری فشارکی
 
Share/Save/Bookmark