شرحی از دهمین اجلاس روسای کانون های وکلای دادگستری کشور 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۱
کد مطلب: 2650
 
روز پنج شنبه مورخ ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹ کانون وکلای استان اصفهان میزبان دهمین اجلاس روسای کانون های وکلای کشور و هیات رئیسه اتحادیه بود. در این اجلاس با توجه به اهمیت دستور کار همایش، جناب آقای آوایی وزیر دادگستری، جناب آقای دکتر مصدق معاونت حقوقی قوه قضاییه، سرکار خانم دکتر جنیدی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، جناب آقای دکتر حبیبی رئیس کل دادگستری استان اصفهان و جناب آقای دکتر رضایی استاندار استان اصفهان، نیز حضور داشتند.

  یکی از موضوعات مهم نشست روسا، ادامه بررسی مواضع کانون ها در قبال پیش نویس اصلاحی لایحه قانونی استقلال کانونهای وکلا بود. این پیش نویس که از سوی معاونت حقوقی قوه قضائیه مورخ ۲۸ اسفند سال گذشته به ریاست اسکودا ابلاغ گردید، موجب نگرانی جدی جامعه حقوقی کشور، بویژه کانون های وکلا گردیده است. 

با پیگیری های جدی اتحادیه و کانون وکلای اصفهان، فرصتی فراهم گردید تا هیات رئیسه اتحادیه و روسای کانونهای وکلا بتوانند رو در رو با مسئولان قوه قضائیه و نیز معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور، نظرات خود را مبنی بر ضرورت حفظ جایگاه این نهاد مدنی به تفصیل بیان نموده و در مورد اختلاف نظرهایی که در مورد نحوه انجام اصلاح آیین نامه اجرایی مصوب سال ۱۳۳۴ با قوه قضاییه دارند، بحث و گفتگو نمایند. آنچه در دهمین اجلاس روسای کانونهای وکلا بسیار حایز اهمیت بود، حضور مقامات موثر کشوری و گفتگوی چند جانبه در جوی توأم با تعامل در ارتباط با مسائل مهم و اساسی نهاد وکالت می باشد، که به نظر می رسد موجب شنیده شدن دغدغه های کانونهای وکلا و فراهم شدن زمینه رفع برخی نگرانی های آنها گردیده و امیدواریم بزودی منجر به اتخاذ تصمیمات مهم و اساسی و حل مشکلات موجود بگردد. 

در این نشست بر دغدغه های مشترک کانون های وکلا و ریاست محترم قوه قضاییه در ارتباط با حقوق مردم، سلامت دستگاه قضا و نهاد وکالت، اجرای اصل حاکمیت قانون، استقلال کانونها و برخی موارد دیگر تاکید ورزیده شد.

در اجلاس روسا هر یک از روسای کانون ها نظرات و دیدگاه های خود را در ارتباط با مباحث مختلف موضوع اجلاس بیان نموده و مهمانان اجلاس نیز هر یک نظرات خود را در ارتباط با نگرانی ها و دغدغه های کانون های وکلا بیان کرده و بر ضرورت تعامل و همکاری هرچه بیشتر میان دستگاه قضایی و نهاد وکالت تاکید ورزیده شد.

از جمله دیگر موضوعات اجلاس روسا بررسی ضرورت تحول در نهاد وکالت و تدوین و تنظیم سند چشم انداز نهاد وکالت بود. موضوعی که از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بدلیل ضرورت بروز رسانی قوانین در نهاد وکالت باید بطور جدی پیگیری شود. البته با توجه به طولانی شدن مباحث و اهمیت این موضوع و ضرورت طرح مفصل آن و کمبود وقت، مقرر گردید موضوع مذکور بطور مفصل در اجلاس بعدی روسا مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. 

ضمن تشکر و قدردانی از حضور تمام همکاران محترم از سراسر کشور و نیز مقامات کشوری و استانی در این اجلاس با اهمیت، امیدواریم این نشست چند جانبه، نتایج مفید و مطلوبی برای جامعه وکالت کشور بدنبال داشته باشد.


روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark