اسلامی: ابزار اصلی برگزاری دادرسی عادلانه ، حضور وکیل مستقل است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۷
کد مطلب: 1887
 
اسلامی، نائب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان، در مراسم جشن استقلال کانون وکلا میلاد بانوی بزرگوار حضرت فاطمه (س) ؛ روز زن و مادر را به همه بانوان وحضار تبریک گفت وضمن ابراز خرسندی نسبت به برپایی مراسم موصوف درچنین روزی بیان داشت: " برگزاری این جشن در چنین روزی مصادف با همایش 15 اسفند 95 می باشد که زمان برگزاری همایش سراسری پارلمانی بود."وی بااشاره به حضور دکتر پورمختار و بهمن کشاورز در آن همایش،برگزاری آن را نقطه عطفی در سیر تحولات جامعه وکالت دانست.
اسلامی در ادامه سخنانش به بحث ضرورت استقلال وکیل و کانون های وکلا پرداخت و بیان داشت : دلیل این همه تأکید واصرار بر این امر آن است که ابزار اصلی برگزاری دادرسی عادلانه ، حضور وکیل مستقل است. وی افزود: اگر وکیل، دارای استقلال نباشد نمیتواند رسالت خود را که همانا اجرای عدالت در جامعه است به انجام برساند.
نائب رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان بیان داشت وکیل دادگستری بدون استقلال مانند مجسمه ای بدون روح و روان است و از یک مجسمه، توقع اجرا و اعتلای عدالت را نمی توان داشت. وی افزود ضرورت وجود استقلال وکیل بر کسی پوشیده نیست چنانچه در مباحث تئوری نیز مناقشه ای در این باب وجود ندارد ولیکن در عمل، آنچه با آن روبرو هستیم واقعیت هاست که به نظر میرسد در تبیین ضرورت استقلال وکیل و کانون های وکلای دادگستری، آنگونه که میطلبد فرد فرد وکلا و کانون های وکلا فعالیت های لازم را دراین زمینه انجام نداده اند."
اسلامی عدم آگاهی لازم برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نسبت به حرفه وکالت، طی ملاقات های مربوطه ای که صورت گرفته ناشی از کم کاری و عدم اطلاع رسانی وکلا دانست و خاطر نشان کرد ارائه چند مقاله و بحث های تئوریک برای شناساندن جایگاه و وظایف وکیل سوای از لازم بودن، کافی نیست؛ بلکه  این امر تلاش عملیاتی و اجرایی همه کانون های وکلا، وکلا و بخصوص هیأت رییسه اتحادیه سراسری کانون های وکلا را میطلبد که نسبت به اطلاع رسانی و آگاهی بخشیدن وارد صحنه عمل شوند.
اسلامی در همین راستا به برگزاری همایش پارلمانی سراسری کانون های وکلای دادگستری  15 اسفند سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت : راه ارتباط و اطلاع رسانی، آگاهی دادن و تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که نه تنها این تعامل برای مسائل حرفه ای وکلا بلکه درهرگونه تدوین قانون نیز لازم می باشد.
این وکیل دادگستری با اظهار تأسف از اینکه برگزاری چنین همایش هایی در سال جاری استمرار نیافته است بیان داشت: طرح مسائل تخصصی وتعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی درچنین نشست هایی میتواند گام مؤثرى در جهت حفظ استقلال کانون وکلا باشد. اسدالله اسلامی در ادامه به تشکیل کارگروه در اتحادیه سراسری کانون های وکلا و حضور فعال کانون اصفهان اشاره کرد و گفت:"لازم است همه کانون ها و وکلا حضور فعال داشته باشند؛
وی ادامه داد به همین منظور درسال جاری کانون وکلای اصفهان ،با اعتقاد به این امر درجهت  اعتلای حرفه وکالت وحفظ استقلال کانون های وکلا همایشی تحت عنوان "همایش همبستگی وکلا"برپا کرد که وکلا باحضور درصحنه و تعامل وهمفکری بیشتر، در جهت انجام رسالتی که یک وکیل برعهده دارداحساس مسؤوليت بیشتری بکنند.
اسلامی افزود: یکی ازمسائلی که وکلا باید درآن حضور فعال نشان دهند، پیگیری و رصد کردن تک تک مقرراتی است که باسرنوشت و حرفه وکالت ارتباط دارد.
نایب رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان بیان داشت: اکثر مردم از حرفه وکالت و ارائه خدمات وکالت اطلاعی ندارند که این آگاهی سازی فقط با همت وکلا ، کانون های وکلا و اتحادیه سراسری کانوهای وکلا محقق میشود، چنانچه افراد جامعه باید نسبت به وکلا این اطمینان را داشته باشند که وکلا برای دفاع از حقوق شهروندی آنها کوتاهی نمیکنند. وی افزود: نکته قابل توجه در بحث استقلال وکیل ،همان دفاع از حقوق شهروندی مردم است. اسلامی ضمن تقدیر از کمیسیون روابط عمومی کانون وکلای دادگستری اصفهان، فعالیت های سال گذشته و جاری در جهت تعامل کانون وکلا با نهادهای مختلف را موثر دانست و به تبلیغات شهری، برنامه ریزی و زمان بندی روزهای هفته وکالت ، حضور در صدا و سیما و برنامه های معرفی وکیل و حرفه وکالت اشاره کرد. وی در ادامه، ضمن تقدیر از بانوان شرکت کننده در المپیاد ورزشی وکلا به جهت کسب  مقام اول گفت: برگزاری المپیاد ورزشی که علاوه بر فعالیت های ورزشی، در جهت آشنایی و معرفی حرفه وکالت و نشر فرهنگ وکیل بوده است. اسلامی ازدیگر مواردی که توسط کانون وکلای اصفهان درجهت آشنایی و معرفی حرفه وکالت به جامعه صورت گرفته است را ارائه خدمات توسط شعبه معاضدت قضایی دانست وبیان کرد:دراین دوره ارائه خدمات توسط شعبه مزبور چندین برابر گشته است؛چنانچه بیش از ۵۰۰۰ فقره وکالت تسخیری،بیش از ۳۰۰ مورد معاضدت حقوقی و حدود ۲۰۰۰۰۰ مشاوره حقوقی تبرعی انجام شده است.
وی مضافا" به ایجاد کمیسیون وکلای جوان توسط هیأت مدیره اشاره کرد  وبیان داشت :این کمیسیون به معضل بیکاری وکلای جوان توجه داشته و در صدد ارائه تسهیلات از طریق قرض الحسنه می باشد.
اسلامی درپایان، با بیان اینکه هدف وکلا هدفی یکسان با دستگاه قضایی و در مجموع با سه قوه اصلی کشور می باشد از وکلا خواستار حضور هرچه بیشتر درصحنه شد ، و با ذکر آنکه" با اتحاد و همبستگی میتوان به آنچه رسالت وکیل دادگستری است رسید"به سخنان خود خاتمه داد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark