کانون اصفهان میزبان اساتید و وکلای فرانسوی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب: 2075
 
 در تاریخ 21/8/97 ، نشستی با حضور اعضای هیات مدیره و چند تن از اعضای کمیسیون های کانون، اساتید دانشگاه و هیاتی متشکل  از اساتید و وکلای کشور فرانسه در محل کانون وکلای دادگستری اصفهان برگزار گردید.  در این نشست ریاست کانون، دکتر لیلا رئیسی ضمن خیر مقدم به میهمانان خارجی و اساتید دانشگاه، از سوابق کانون وکلای اصفهان صحبت کرد. وی با بیان اینکه کانون وکلای اصفهان یکی از قدیمی ترین، بزرگترین و فعال ترین کانون های کشور است، گفت: "حدود سه هزار وکیل پایه یک دادگستری و تعدادی کارآموز وکالت در اصفهان فعالیت می کنند و کانون اصفهان همواره در کنار تربیت علمی وکلا سعی داشته در موضوعات گوناگون صنفی در سطح کشور فعال باشد."
دکتر رئیسی با تاکید بر نقش محوری کانون اصفهان در خصوص موضوع استقلال کانون های وکلا خاطر نشان کرد: "کانون های وکلای ایران با فعالیت های صنفی  موفق شده اند، چالش هایی که در سال های اخیر بر سر راه استقلال این نهاد مدنی ایجاد شده است را پشت سر بگذارند."
وی با بیان فعالیت های اجتماعی کانون وکلا در قالب موسسه معاضدت و کمیسیون حقوق بشر گفت: "موسسه معاضدت سالانه خدمات حقوقی گسترده ای را به افراد بی بضاعت به طور رایگان ارائه می دهد"
رئیس کانون وکلای اصفهان با برشمردن فعالیت های کمیسیون روابط بین الملل این کانون، از روابط کانون وکلای اصفهان و وکلای آلمان خصوصا کانون وکلای فرایبورگ صحبت کرد و خواستار افزایش تعاملات با کانون های وکلا فرانسه شد.
دکتر رئیسی از آغاز برنامه مطالعه تطبیقی مساله "حمایت از وکلا" توسط کانون اصفهان خبر داد و نسبت به ارائه یک طرح جامع به مجلس شورای اسلامی در این خصوص ابراز امیدواری کرد. وی از میهمانان فرانسوی در راستای پیشبرد این مطالعه تطبیقی، تقاضای همکاری کرد.
در ادامه دکتر فیلیپ پیر، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشکده رن، ضمن ابراز خوشوقتی از حضور در اصفهان و کانون وکلای این شهر و تشکر ویژه از مهمان نوازی کانون وکلای اصفهان، در خصوص مطالعات تطبیقی و ادامه همکاری با کانون اصفهان ابراز تمایل کرد.
در پایان وکیل ژوزیان کغیغ ژوردن که وکیل دادگستری و از اعضای کانون وکلای پاریس می باشد، مهمترین جنبه حمایت از وکلا در حقوق فرانسه را بحث آزادی بیان خواند و گفت: "در فرانسه هیچگاه یک وکیل دادگستری برای بیاناتش مورد بازخواست قرار نمی گیرد. از سویی دیگر اگر وکیل دادگستری مورد تعرض یا تهدید قرار گیرد، همواره از جانب قانون و کانون وکلا مورد حمایت قرار گرفته و ساز و کارهایی پیش بینی شده است که حمایت از وکیل را به حداکثر می رساند."

گزارش: زینب کیانی 
Share/Save/Bookmark