کارگاه آموزشی کارآموزان،6آبان ماه95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: 1509
 
قابل توجه کارآموزان محترم وکالت
 
کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 1395/08/06 از ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر مهدی الشریف (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی) با موضوع «مباحث کاربردی حقوق مدنی» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث : سئوال اختبار حقوق مدنی دوره 35
اکبر که پرورش دهنده اسب های مسابقه است به قصد تهیه یک اسب ترکمنی که در مسابقات سال برنده شده به استان گلستان میرود. اسب مزبور متعلق به نوجوانی 13 ساله بنام هوشنگ است. اکبر برای معامله با ایرج (پدرهوشنگ) وارد مذاکره می شود. اکنون به سئوالات زیر با توجه به مفروضات خاص هر سئوال پاسخ دهید:
 
الف) در فرض بیع:
اگر اکبر اسب را سالم تحویل گرفته و فردای آن روز به دلیل ناشناخته ای اسب تلف شود، آیا اکبر می تواند از پرداخت ثمن معامله خودداری کند یا اگر داده است، آن را مسترد کند؟
در فرض پیشین اگر در قرارداد حق فسخ 5 روزه ای برای بایع درنظر گرفته شده باشد، آیا تأثیری در پاسخ مسأله خواهد داشت یا خیر؟
اگر ایرج اسب را به شرط تأدیه نقدی ثمن فروخته باشد و پس از گذشت چهار روز از معامله هنوز اکبر ثمن را نپرداخته باشد، آیا ایرج ابتدائاً حق فسخ معامله را خواهد داشت یا باید ابتدا اکبر را الزام به تأدیه ثمن نماید یا اساساً به دلیل تأخیر حق فسخ ندارد؟
اگر هوشنگ در حین عقد مخالفت خود را با فروش اسب خود اعلام کرده باشد، وضعیت عقد منعقده توسط پدر وی چگونه خواهد بود؟
 
ب) در فرض معاوضه:
5- اگر اکبر اسب را با یک اتومبیل معاوضه کرده باشد و نیمی از اتومبیل متعلق به همسر اکبر بوده و وی حاضر به تنفیذ نشود، با فرض اسقاط کافه خیارات،چه حقی برای فروشنده متصور است؟
 
ج) در فرض اجاره:
6- اگر ایرج اسب را برای 10 سال به اکبر اجاره داده باشد، آیا هوشنگ پس از رسیدن به سن بلوغ و رشد می تواند اجاره اسب را برای باقیمانده مدت تنفیذ نکند؟
7- اگر اسب بدون تقصیر از ناحیه اکبر پس از دو سال معیوب گردد آیا اکبر می تواند تقاضای ارش نماید؟
 
رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
 دکتر محمد جعفری فشارکی
Share/Save/Bookmark