با امضاء تفاهمنامه همکاری،کلینیک های حقوق شهروندی راه اندازی می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۴
کد مطلب: 1447
 
صبح روز دوشنبه جلسه مشترک شورای شهر،شهرداری اصفهان،معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و کانون وکلای دادگستری اصفهان برگزار شد.
این نشست با هدف امضا تفاهمنامه های جداگانه در خصوص راه اندازی "کلینیک های حقوق شهروندی" برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر محمود عباسی پس از تبیین جایگاه شوراها در قانون اساسی و دیگر قوانین به معرفی سوابق،مشخصات و اهداف "کلینیک های حقوق شهروندی" پرداخت.
به گفته معاون حقوق بشر وزیر دادگستری،در کلینیک های حقوق شهروندی از همکاری کانون های وکلای دادگستری،سازمان نظام روانشناسی و سازمان بهزیستی بر اساس تفاهمنامه های جداگانه و قراردادهای تکمیلی بعدی استفاده خواهد شد.
دکتر محمود عباسی همچنین از راه اندازی هشت کلینیک حقوق شهروندی ،در گام اول در اصفهان خبر داد.
در ادامه نشست اعضای شورای شهر و متخصصین امر به ارائه دیدگاههای خود در خصوص حقوق شهروندی،کلینیک های موصوف و ابعاد راه اندازی آن پرداختند.
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان نیز ضمن سپاسگزاری از برپایی نشست و دعوت از کانون وکلا برای همکاری در این طرح گفت:"کانون وکلای دادگستری اصفهان،اولین کانون مستقل پس از انقلاب اسلامی است که در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ وکیل و کارآموز وکالت را تحت پوشش دارد."
اسداله اسلامی با تاکید بر دغدغه های اجتماعی کانون های وکلا،برگزاری همایش قانون،آب،زاینده رود را به عنوان نمونه ای از دغدغه مندی زیست محیطی کانون اصفهان معرفی نمود و گفت:"این همایش با حضور سازمان ها و متخصصین و صاحبنظران حقوقی ذی ربط برگزار و منجر به ارائه ۴۰ مقاله وزین و راهگشا شد.
رئیس کانون اصفهان ضمن اشاره به خدمات معاضدتی و تسخیری کانون وکلا گفت :"کانون وکلای اصفهان در سال حدود ۴۰۰۰هزار مورد ارائه خدمات معاضدتی به شهروندان دارد و هیات مدیره جدید تعداد وکلای مشغول در اداره معاضدت را به دوبرابر افزایش داده است."
اسداله اسلامی ضمن اشاره به استقبال هیات مدیره کانون وکلای اصفهان از تفاهمنامه ایجاد کلینیک حقوق شهروندی گفت:"نگرانی ما در این مورد مشابه نگرانی ما در خصوص موضوع ماده ۱۸۷ است که زمانی به عنوان راه حل معرفی شد ولی در حال حاضر به یک معضل مبدل شده است،از طرفی بسیاری از مسائل تفاهنامه کلی و مبهم است که در زمان اجرا باید مورد مداقه قرار گرفته و شفاف شود.دیگر اینکه تعریف منافع مالی در این کلینیک ها ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود.
رئیس کانون وکلای اصفهان توجه کافی به آموزش را شرط موفقیت این کلینک ها دانست و گفت:"کانون وکلای دادگستری اصفهان با تمام قدرت و توانمندی در اجرای این طرح همکاری خواهد نمود."
در پایان نشست تفاهمنامه مابین معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و کانون وکلای دادگستری اصفهان امضاء و تبادل شد.
گزارش:مهدی مزروعی-وکیل دادگستری
Share/Save/Bookmark