نگاهی به عملکرد سه ماهه کانون وکلای دادگستری اصفهان
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۱
کد مطلب: 1834
 


به نام خدا
 
گزارش کوتاهی از فعالیت سه ماه دوم دوره دوم مدیریت کانون اصفهان
 
باسلام وعرض ادب و احترام خدمت همکاران محترم
طبق برنامه ای که اعلام کرده بودم در نظر است در جهت اطلاع رسانی بهتر در پایان هر دوره سه ماهه مدیریت خود بر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان گزارش کوتاهی از فعالیت های انجام شده هیات مدیره کانون را به اطلاع همکاران محترم برسانم . امیدوارم با این اقدام به توانیم رهنمودها و ارشادات بیشتری از جانب همکاران گرامی در بهبود وضعیت اداره کانون که خانه دوم وکلا می باشد داشته باشیم . این گزارش پیرو گزارش سه ماهه اول بوده و  به اختصار فعالیتهای غیر روزمره ای انجام شده کانون از اول مهرماه تا پایان آذرماه 1396 را به استحضار همکاران محترم می رساند .
 1. 1- با توجه به انتشار آگهی جذب وکیل توسط مرکز امور مشاوران قوه قضاییه و از آنجائیکه کانون های وکلای دادگستری براساس موازین قانونی اعتقاد دارند که موعد قانونی جذب وکیل توسط این نهاد موازی سالهاست منقضی گردیده است  لذا مقرر گردید تا از طریق طرح شکایت در دیوان عدالت اداری تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از برگزاری آزمون جذب وکیل و نیز ابطال مصوبه شورای عالی مرکز امور مشاوران مبنی بر جذب وکیل توسط آن مرکز مطرح گردد در این راستا دادخواست مورد نظر تهیه و به دیوان عدالت اداری تقدیم گردید . دادخواست تقدیمی  برای رسیدگی به شعبه 29 دیوان عدالت اداری ارجاع و آن مرجع  ضمن رد تقاضای صدور دستور موقت  مبادرت به  صدور قرار عدم صلاحیت به شایستگی هیات عمومی دیوان عدالت اداری نمود . در حال حاضر پرونده شکایت مطروحه  جهت رسیدگی به هیات عمومی دیوان عدالت ارسال که هنوز مرجع مذکور نسبت به شکایت این کانون و دیگر کانون ها اتخاذ تصمیم ننموده است .

  2-کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی پس از خارج نمودن لایحه قانون جامع وکالت از دستور کار مجلس مبادرت به تشکیل کارگروهی برای بررسی اصلاح قوانین و مقررات فعلی وکالت نموده است  .هیات مدیره کانون اصفهان در چندین جلسه فوق العاده موارد مورد نیاز اصلاح در قوانین وکالت را شناسایی و نظر خود را طی 22 ماده اصلاحی برای بررسی به کارگروه تعیین شده از سوی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ارسال نمود تا در تهیه متن پیشنهادی اتحادیه مورد توجه قرار گیرد  . در این راستا اعضای هیات مدیره کانون اصفهان در تاریخ 17/7/1396 با حضور در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی جلسه بسیار مفید و موثری با آقای دکتر پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی و کارگروه تعیینی کمیسیون قضایی مجلس و با حضور نماینده محترم مردم اصفهان جناب آقای دکتر عابدی  برگزار نمود و مسائل مبتلابه جامعه وکالت و معضلات معیشتی و بیمه درمانی و هزینه های سنگینی که بر جامعه وکالت کشور تحمیل میشود را تشریح و در خصوص هجمههایی که جامعه وکالت کشور را هدف گرفته است و روزانه در حال افزایش است توضیحات لازم را مطرح نمود . امیداست نتایج موثر این نوع نشست های تخصصی را بزودی شاهد باشیم .

  3- درخصوص برقراری تعامل بهتر با نیروی انتظامی و تشریح شآن و جایگاه وکلای محترم دادگستری بنا به دعوت کانون همزمان با هفته گرامی داشت نیروی انتظامی  تعدادی از مدیران حقوقی و عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی در محل کانون حضور یافته و درخصوص مشکلاتی که وکلا و کارآموزان محترم در کلانتری ها با آن مواجه هستند بحث و تبادل نظر گردید .حاضرین در این جلسه بر ضرورت رعایت شآن و جایگاه وکلای دادگستری در مراجع انتظامی اتفاق نظر داشته و مقرر شد ادامه اینگونه جلسات به صورت دوره ای و تخصصی تر برگزار گردد در این راستا احدی از همکاران محترم وکیل به عنوان رابط کانون با نیروی انتظامی تعیین و معرفی گردید و مشکلات موجود از طریق رابط محترم به صورت مستمر با مسئولین محترم نیروی انتظامی تبادل نظر می گردد .

  4- در پی شکایت برخی از فارغ التحصیلان حقوق مبنی برعدم پذیرش تقاضای اخذ پروانه کارآموزی وکالت از  کانون وکلای دادگستری استان اصفهان نزد شورای رقابت و ارسال شکوائیه معترضین به این کانون ضمن تهیه دفاعیه و پاسخ های لازم به مکاتبات انجام شده در تاریخ 20/7/1396 اینجانب با آقای فولادگر نماینده محترم مردم اصفهان و رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی دیدار و درخصوص مسائل قانونی مطروحه دراین خصوص و تشریح مقرراتی که در مورد جذب وکیل وجود دارد توضیحاتی برای ریاست محترم کمیسیون اصل 44 بیان گردید لازم به تذکر است که مشکلات جامعه وکالت و توضیح درخصوصهجمه های وارده بر جامعه وکالت در ماههای اخیر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و راهکارهای قانونی مطرح شد .

  5- نظر به اینکه مدتی است تظاهر به امر وکالت در سطح استان اصفهان افزایش یافته است و موسسات غیرمجاز حقوقی نیز با انجام اقداماتی که جنبه تظاهر به امر وکالت دارد در این عرصه به شدت فعال گشته اند لذا بنا به تقاضای کانون وکلا جلسه ای مشترک با معاونت محترم پیشگیری از جرائم دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان و معاونت محترم اداره ثبت  اسناد و املاک استان اصفهان برگزار و مقررشد با شناسایی موسسات حقوقی غیرمجاز درخصوص وضعیت این موسسات و نحوه فعالیت آنها بررسی و تبلیغاتی که صورت می دهند اتخاذ تصمیم گردد . دراین راستا از طرف دادستان محترم به پلیس امنیت و اداره ثبت اسناد و املاک استان اصفهان دستور همکاری با کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در جهت شناسایی این نوع موسسات و اشخاص  صادر گردید . هیات مدیره مقرر نمود کمیسیون نظارت و بازرسی کانون سریعا" با تشکیل جلسات و تعیین بازرسان به تعداد لازم در خصوص تظاهر به امر وکالت و موسسات حقوقی غیر مجاز بررسی ها و پیگیریهای لازم را انجام دهد . طرح شکایات کیفری و پیگیری شکایات مطروحه در مراجع قضایی به عنوان تکلیف کارآموزی با ارجاع ریاست کانون به عهده کارآموزان محترم این کانون خواهد بود .

  6- نظربه اینکه آقای حاجی دلیگانی نماینده محترم مردم برخوار در مجلس شورای اسلامی در سخنرانیها و مکاتبات خود مطالبی در خصوص وکالت دادگستری و انحصار در جذب وکیل دراین قسمت و ضرورت حذف ظرفیت جذب وکیل  مطالبی عنوان داشته است که دیدگاه سایر مردم و نمایندگان مجلس به جامعه وکالت کشور را تحت تاثیر قرار داده است  لذا نمایندگان هیات مدیره و کمیسیون پارلمانی کانون جلسه مشترکی با این نماینده محترم مجلس تشکیل و توضیحات لازم در جهت شفاف سازی مسائل قانونی و صنفی مطرح نمودند . نتیجه این نوع جلسات در آگاه سازی از مقررات وکالت و مشخص ساختن عدم وجود انحصار در جذب وکیل و بیان مشکلات معیشتی و قانونی جامعه وکالت بسیار موثر می باشد .

  7- در تاریخ 25 /7/1396 هیات امنای جدید مرکز داوری کانون وکلای دادگستری اصفهان توسط هیات مدیره کانون تعیین گردید و مقرر شد  اساسنامه و آئین کار این مرکز بازنگری و اصلاح گردیده و سریعا" مرکز داوری کانون اصفهان که قرار بود به عنوان شخصیت حقوقی مستقل از کانون فعال گردد به عنوان یکی از دوایر داخلی کانون فعالیت خود را مجددا" شروع و توسعه دهد  . امید است با فعال شدن این مرکز و برگزاری کلاسهای آموزش داوری و صدور گواهی های لازم زمینه ارجاع داوری از طریق محاکم صالحه و اشخاص حقیقی و حقوقی به وکلای محترم دادگستری که گواهی طی دوره های داوری را اخذ نموده اند فراهم و زمینه فعالیت های جدیدی بر روی همکاران وکیل باز گردد .

  8- نتیجه نهایی اختبار دوره سی و هفتم کانون پس از انقضای مهلت اعتراض مردودین به هیات مدیره کانون واصل و هیات مدیره با تایید نتیجه نهایی اختبار موافقت خود با برگزاری مراسم تحلیف و صدور پروانه وکالت برای قبول شدگان این اختبار را اعلام نمود . در این راستا مراسم تحلیف دوره سی و هفتم برای 65 نفر از قبول شدگان در سالن امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان ( خوراسگان ) در تاریخ 2/8/1396 برگزار گردید . در این مراسم علاوه بر هیات مدیره و وکلای سرپرست و خانواده کارآموزانی که موفق به طی دوره کارآموزی گردیدند  ؛ معاونت محترم وقت وزیر دادگستری در امور مجلس و قائم مقام محترم دادگستری کل استان و معاونین محترم قضایی دادگستری و ریاست و معاونت محترم حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان اصفهان و برخی مقامات اداری حضور یافته و برای این سربازان راه عدالت آرزوی موفقیت نمودند .

  9- در خصوص برنامه ریزی کانونها در مورد آینده حرفه وکالت و تهیه نقشه راه ؛  کارگروهی در اتحادیه تشکیل و نماینده  کانون وکلای دادگستری استان اصفهان نیزبعنوانیکی از اعضای این کارگروه تعیین گردید . لازم به ذکر است نماینده کانون اصفهان در جلسات مستمر کارگروه چشم انداز بیست ساله و نقشه راه در جلسات تعیین شده مجمع تشخیص مصلحت نظام و اتحادیه شرکت فعال داشته و گزارش مذاکرات انجام شدهبه صورت دوره ای توسط نماینده کانون به اطلاع هیات مدیره محترم می رسد .

  10- نظر به اینکه فعالان عرصه حمایت از زاینده رود در مراجعاتی که به کانون وکلای دادگستری دارند اعلام می دارند که نقش حقوقدانان و وکلای دادگستری در حمایت حقوقی از محیط زیست استان و حیات زاینده رود کمرنگ بوده و مردم استان اصفهان از وکلای دادگستری که به قوانین زیست محیطی احاطه کافی دارند انتظار حمایت های حقوقی و ارائه سخنرانیها و مقالات و راهکارهای حقوقی مرتبط با موضوع را دارند لذا هیات مدیره با پیشنهاد برگزاری همایشیدراین راستا که توسط کمیسیون حقوق بشر کانون ارائه گردیده است به اتفاق آرا موافقت نمود و مقرر شد همایشی با عنوان (( قانون ؛ آب ؛ زاینده رود )) در بهمن ماه 1396 با کمکهای مالی و معنوی از سوی شهرداری اصفهان  و اتاق بازرگانی اصفهان به صورت مشترک برگزار گردد .

  11- نظر به اینکه همه ساله تعداد زیادی از کارمندان بازنشسته دولتی که در دوایر دولتی دارای سمت کارشناس امور حقوقی بوده اند براساس بند دال ماده 8 لایحه قانونی استقلال کانون وکلا و تعدادی از قضات بازنشسته براساس بندهای الف  و بند ب ماده 8 قانون مذکور از کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تقاضای اخذ پروانه کارآموزی و یا پروانه وکالت می نمایند لذا هیات مدیره براساس ماده 33 آئین نامه لایحه قانونی استقلال بمنظور نظم بخشیدن به اینگونه تقاضاها و تعیین شهرهایی که نیازمند حضور وکیل دادگستری در حوزه استان میباشند مقرر نمود که فقط دو نوبت در سال ( نیمه اول اردیبهشت و نیمه دوم شهریورماههرسال ) تقاضای اینگونه اشخاص اخذ و از قبول تقاضای اینگونه متقاضیان خارج از مواعد مذکور خودداری گردد . بدیهی است پس از اخذ تقاضا و مدارک این متقاضیان شرایط قانونی آنان دقیقا" بررسی و وفق موازین قانونی هیات مدیره اتخاذ تصمیم خواهد نمود .

  12- نظر به تعامل سازنده ای که بین کانون وکلای دادگستری و سازمان زندان های استان اصفهان وجود داشته و قرارداد همکاریهای متقابل منعقد شده است در تاریخ 13/8/1396 جلسه مشترکی بین هیات مدیره و مدیران شعبه معاضدت و روابط عمومی کانون در محل زندان مرکزی اصفهان با ریاست سازمان و روسای زندانهای استان اصفهان برگزار و دراین جلسه درخصوص ضرورت رعایت شان و جایگاه وکلا و کارآموزان محترم وکالت که جهت ملاقات با موکلین به زندانهای استان مراجعه می نمایند و ارائه معاضدتهای قضایی از طریق مشاوره با زندانیان نیازمند بحث و تبادل نظر شد و حاضرین ضمن پایبندی به تفاهم نامه منعقده قبلی توافق نمودند که درخصوص آموزشهای حقوقی و انتظامی فیمابین توسعه همکاری نمایند . در پایان این جلسه حاضرین از بندهای مختلف زندان اصفهان بازدید و با نحوه اداره زندان و مشکلات زندانیان از نزدیک آشنا شدند . لازم به ذکر است که در سالهای اخیر تجهیز اتاق ملاقات وکلا با زندانیان توسط کانون وکلای دادگستری بنحو مطلوب صورت گرفته و امکانات مناسبی برای ملاقات وکلا با زندانیان توسط کانون وکلا در محل زندان تدارک دیده شده است .
   
  13- نظر به اینکه صدور شناسه ملی برای کانونهای کشور با مشکل مواجه شده است و انجام بسیاری از خدمات بانکی و ارائه اظهارنامه های مالیاتی موکول به اخذ شناسه ملی است و متاسفانه بواسطه عدم همکاری نهادهای ذیربط سالهاست این معضل حل نگردیده است دراین دوره هیات مدیره اهتمام برای اخذ شناسه ملی افزایش و نمایندگان کانون در جهت اخذ شناسه ملی با پیگیریهای دائمی و شرکت در جلسه رسیدگی که در آبانماه 1396 در محل هیات ماده 9 اعطای شناسه ملی برگزار شد موفق شدند نظر مساعد هیات مذکور را اخذ و پرونده برای ادامه روند اداری دراین خصوص وارد مرحله نهایی گردیده است . امید است که این اقدام که به شدت مورد نیاز کانونهای کشور میباشد در آینده نزدیک به نتیجه نهایی برسد.

  14- نظر به اینکه همکاران محترم در مراجعه به اداره امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان مسائل و مشکلاتی را مطرح نمودند لذا با هماهنگی که کمیسیون معاضدت مالیاتی و اداره امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان نمودند جلسه مشترکی با مدیرکل و معاون اداره مذکور برگزار و مشکلات موجود یک به یک مطرح و بررسی و راهکارهای مناسبی پیش بینی شد دراین جلسه طرفین بر ضرورت تعامل مثبت و موثر دو دستگاه و ضرورت رعایت شان و جایگاه همکاران و ضرورت برگزاری جلسات آموزشی مشترک تاکید نمودند و مقرر شد اولین جلسه آموزش مالیاتی در دیماه جاری برگزار گردد .

  15- درتاریخ 21 آبانماه 1396 زلزله شدیدی استان کرمانشاه را لرزاند و تعداد زیادی از هم میهنان در سرپل ذهاب و روستاهای اطراف آن کشته وبی خانمان شدند . کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه بلافاصله ستاد کمک رسانی کانون ها و وکلای دادگستری کشور را تشکیل و از همه همکاران وکیل و کانونهایوکلای کشور درخواست نمود کمکهای خود را به شماره حسابی که این کانون اعلام نموده واریز نمایند .  در این راستا هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان مصوب نمود که مبلغ دویست میلیون ریال به هموطنان زلزله زده کمک مالی شود و طی اطلاعیه ای از همکاران محترم نیز دعوت گردید در صورت تمایل کمکهای شخصی خود را به حساب کانون واریز نمایند .  در اجرای مصوبه مذکور و با احتساب کمک  برخی همکاران محترم مجموعا" مبلغ دویست و سی و چهار میلیون ریال به حساب تعیین شده از طرف کانون کرمانشاه واریز گردید  . لازم به ذکر است کانون های وکلای کشور مجموعا" متعهد به پرداخت مبلغی بالغ بر پنج میلیارد ریال گردیده اند که این کمک ها تحت مدیریت دقیق کانون وکلایدادگستری کرمانشاه بین زلزله زدگان توزیع و هزینه گردیده و کماکان درحال انجام است .

  16- اتحادیه سراسری کانون های وکلای کشور همه ساله در قسمت امور ورزشی کانونها مبادرت به برگزاری المپیاد ورزشی تحت عنوان جام استقلال کانونهای وکلا  در یکی از استانهای کشور می نماید و امسال قصد برگزاری المپیاد ورزشی وکلا در جزیزه کیش را دارد اما چون اتحادیه مذکورعوامل اجرایی در این خصوص ندارد هر ساله یکی از کانونهای عضو مسئولیت اجرایی آنرا عهده دار می شود . دراین راستا کمیسیون ورزش کانون پیشنهاد برگزاری المپیاد ورزشی در جزیزه کیش با هزینه خود کانون ها را به هیات مدیره کانون اصفهان ارائه نمود  و هیات مدیره با بررسی جمیع شرایط موجود و با توجه به این نکته که هزینه برگزاری این مراسم توسط خود کانون های شرکت کننده در المپیاد تامین خواهد شد مصوب نمود تا المپیاد ورزشی وکلا ( جام استقلال کانون وکلای دادگستری) در سال جاری توسط کانون اصفهان برگزار گردد . در جهت اجرای مصوبه مذکور کمیسیون ورزش کانون اصفهان مسئولیت اجرایی امور مربوطه را با همکاری نماینده کمیته ورزشی اتحادیه عهده دار گردیده است و امیدواریم این مسابقات در هفته وکیل مدافع به بهترین وجه ممکن برگزار گردد .
   
  17- امر تمدید پروانه های وکالت و کارآموزی از تاریخ 15 مهرماه 1396 آغاز و طبق مقررات وکالت تا پایان آبانماه 1396 وکلا و کارآموزان محترم وکالت مکلف به تمدید پروانه های خود می باشند . دراین راستا تاکنون حدود 2600  نفر وکیل و کارآموز وکالت مبادرت به تمدید پروانه های خود نموده و کماکان همکارانی که بهر دلیل موفق به تمدید پروانه های خود نشده اند امکان مراجعه و تمدید پروانه خود  را دارند .

  18- هیات مدیره دهم در ابتدای شروع به کار خود مصوب نمود که اجلاس سوم کنگره ملی وکلا در سال 1395 برگزار شود ولی به لحاظ شرایط خاصی که در خصوص قانون جامع وکالت مطرح گردید ضرورت برگزاری اجلاس مذکور تغییر کرد  و نهایتا" در سال جاری با توجه به هجمه های شدیدی که به جامعه وکالت کشور وارد شد از جمله خارج کردن لایحه جامع وکالت از دستور کمیسیون قضایی مجلس ؛ شروع بررسی طرح اصلاح قانون وکالت و طرح الحاق مشاوران قوه قضاییه به کانونها ؛ شکایت متقاضیان پروانه کارآموزی در شورای رقابت علیه کانون ها ؛ تشکیل کمپین حذف ظرفیت پذیرش وکیل ؛ کمپین حذف آزمون ورودی ؛ برگزاری آزمون جذب 2000 وکیل توسط مرکز امور مشاوران ؛ توهین به وکلا در رسانه ها و  توسط برخی مسئولین در سخنرانیها ؛ تفتیش کیف و وسایل وکلا و کارآموزان در مبادی ورودی برخی مراجع قضایی که به نوعی برخلاف مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب 1370 می باشد و وضعیت نامناسب معیشت بسیاری از همکاران و وضع نامناسب بیمه درمانی وکلا  ؛ کاهش امنیت شغلی و اجتماعی وکلا و غیره باعث شد که هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان برای آسیب شناسی و ایجاد همبستگی بین مدیران کانونها و همکاران وکیل ؛  بازنگری مسائل درون صنفی در ارتباط با دفع مشکلات موجود که در نتیجه باعث  رسانه ای کردن اتحاد وکلا  و ارائه پاسخهای مناسب در مقالات و سخنرانیها به مشکلات و هجمه های موجود و توهین هایی که رسانه ها صورت گرفته است می گردید برگزاری همایش همبستگی وکلا همزمان با شروع هفته وحدت را من حیث المجموع تصویب نماید .  مدیریت کانون با دقت در انجام هزینه ها و برگزاری مراسم در مکان هایی متفاوت با مراسم مشابه قبلی که کاهش چشمگیر هزینه های برگزاری این همایش را بدنبال داشت در تاریخ 9/9/1396 در محل تالار امیرکبیر دانشگاه آزاد اصفهان این همایش را برگزار نمود . در این همایش 16 نفر از اساتید  و مدیران مطرح کانونهای وکلای کشور به عنوان سخنران اصلی و 6 نفر از صاحبنظران و دست اندرکارانامور وکالت به عنوان سخنران غیر اصلی همایش سخنرانی و بیان مطلب نمودند لازم به ذکر است برخی از همکاران محترم  از برگزاری این همایش بواسطه نگرانی از هزینه ای که در بر داشت نارضایتی خود را اعلام نمودند که ضمن احترام به نظر این همکاران محترم ضروری است لازم به ذکر است  که هیات مدیره کانون با بررسی ضرورت ها و هزینه های برگزاری یک همایش غیر تشریفاتی و با توجه به فشار هجمههایی که باعث خستگی روحی مدیران کانون ها و جامعه وکالت کشور گردیده بود برگزاری این همایش ملی را تصویب نمود تا در فضای رسانه ای کشور اخبار برگزاری این همایش و انتشار سخنرانیها و مقالات مربوطه فضای فشار بر جامعه وکالت را کاهش داده و جو علیه وکلای دادگستری  را متفاوت کند و بنظر می رسد این هدف تا حدودی محقق گردیده است .

  19- تعدادی از کانون های وکلای دادگستری کشور از مرکز امور مشاوران قوه قضاییه در مورد جذب وکیل توسط آن مرکز با عنایت به انقضای مدت قانونی جذب توسط آن مرکز شکوائیه ای به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تقدیم نموده اند که در راستا رسیدگی به این شکایت  جلسه ای در تاریخ 7/9/96 با حضور ریاست اتحادیه و ریاست کانون های وکلای دادگستری کشور در کمیسیون اصل نود مجلس برگزار و موارد شکایت و دلایل و دفاعیات کانون های کشور استماع و نهایتا" هیات رئیسه کمیسیون مذکور قول پیگیری قانونی در این خصوص را اعلام نمودند.

  20- در تاریخ ۲۱ آذرماه ۹۶ جلسه ملاقات مدیران اتحادیه و کانونهای وکلای کشور با جناب آقای آوایی وزیر محترم دادگستری در محل وزارت دادگستری برگزار شد . در این دیدار مشکلات جامعه وکالت کشور و هزینه های سنگینی که دادگستری جهت تمدید پروانه اخذ مینماید و پرداخت حق الوکاله پرونده های تسخیری و اجباری شدن حضور وکیل در دعاوی بحث و تبادل نظر شد و وزیر محترم دادگستری قول پیگیری موارد مطروحه و تشکیل جلسات مشابه را اعلام نمود .

  21- از آنجائیکه طبق آئین نامه مصوب ریاست محترم قوه قضاییه برای ارجاع هر پرونده تسخیری از سال 1388 به بعد باید حق الوکاله ای معادل دویست هزار تومان به وکیل تسخیری پرداخت شود واین مبلغ سالهاست نه تنها تغییری متناسب با نرخ تورم نداشته بلکه اساسا" در قانون بودجه کشور در سالهای اخیر پیش بینی نشده و به وکلای کشور پرداخت نگردیده است لذا کانون وکلای دادگستری اصفهان طی نامه هایی به مراجع ذیربط اصلاح وضعیت موجود و پرداخت حق الوکاله های تسخیری را خواستار و پیشنهاد شد  در صورت تعذراز تهیه وجه مذکور و پرداخت به وکلای محترم ؛  تهاتر مطالبات گذشته با مالیات وکلا  مطابق با قانون مصوب در این خصوص انجام پذیرد . متاسفانه  تاکنون مراجع مذکور پاسخی به مکاتبات انجام شده نداده اند .

  22- درخصوص حذف مبلغ 000/800 تومان هزینه تمدید پروانه وکالت (ونیز مبالغ تمدید پروانه  کارآموزی )  که باید به دادگستری پرداخت شود نامه اعتراضی به معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری ارسال که تاکنون منجر به نتیجه نشده است . در راستای مشکلات وکلای دادگستری کشور نیز جلسه ای در تاریخ 29/8/1396 در ساختمان ریاست جمهوری توسط نمایندگان کانونهای کشور و معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری برگزار و مشکلات جامعه وکالت برای نامبرده تشریح گردید که با توجه به اینکه معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری خود از وکلای محترم دادگستری بوده و به مشکلات جامعه وکالت اشراف کامل دارند امید پیگیری مسائل مطروحه بیش از گذشته وجود دارد .

  23- جلسه ای با خانم ملاوردی مشاور محترم ریاست جمهوری در خصوص حقوق شهروندی توسط اتحادیه تدارک و مدیران کانونهای کشور در این جلسه حضور و مشکلات جامعه وکالت در این جلسه مطرح گردید . مشاور محترم ریاست جمهوری قول مساعد در بررسی مشکلات و حل آنها را اعلام نمودند.

  24- درخصوص تشکیل صندوق قرض الحسنه کانون با توجه به گزارش کمیسیون امور جوانان کانون مقرر شد با دو صندوق قرض الحسنه مذاکره و قراردادی جهت افتتاح دو حساب متفرقه کانون نزد این صندوقها اقدام تا با معرفی وکلا وکارآموزان نیازمند اخذ وام در آینده نزدیک این اقدام عملی گردد . امید است از اوایل بهمن ماه 1396 روند اجرایی این امر تکمیل و آگهی دعوت ازهمکاران محترمی که تقاضای اخذ وام دارند منتشر گردد .

  25-در طول مدت سه ماهه موضوع گزارش تمامی کارکنان خدوم و ارکان کانون اعم از کمیسیون کارآموزی ؛ دادسرا و دادگاه انتظامی ؛ شعبه معاضدت قضایی و تمامی کمیسیونهای ایجادی از ناحیه کانون فعالیت های محوله را به نحو احسن انجام و گزارش جلسات و فعالیت های آنان بطور مستمر به ریاست کانون گزارش و مورد بررسی قرار گرفته است که از طرف خود و هیات مدیره محترم کانون از تلاشها و زحمات تک تک همکاران عضو ارکان و کمیسیونهای کانون در جهت انجام امور محوله تشکر و قدردانی می نمایم و امیدوارم در مدت باقیمانده ماموریت شاهد بهبود شرایط و پویایی بیشتر ارکان و کمیسیونهای داخلی کانون باشیم .

  امیدوارم در گزارش سه ماهه سوم دوره مدیریت خود بر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان که مصادف با پایان سال 1396 نیز خواهد بود بطور مفصل گزارش عملکرد سال 1396 نیز خدمت همکاران محترم ارائه گردد .
 

   

 
رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
حسن صرام
 

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
 
Share/Save/Bookmark