رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان:
قانون تسهیل و ورود نماینده حقوقی بجای وکیل در محاکم دادگستری، به سیستم قضایی و حقوق مردم آسیب جدی وارد می کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب: 3473
 
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت: افتخار می‌کنیم، علی‌رغم تمام سختی‌ها و نامهربانی‌هایی که نسبت به نهاد وکالت در سال‌های اخیر وجود داشت، توانسته‌ایم به رسالت خود عمل کنیم.
به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان، دکتر لیلا رئیسی، رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در آیین تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای اصفهان اظهار کرد: افتخار می‌کنیم، علی‌رغم تمام سختی‌ها و نامهربانی‌هایی که نسبت به نهاد وکالت در سال‌های اخیر به‌ویژه سال گذشته وجود داشت، توانسته‌ایم به رسالت خود که همان پرورش وکیل مجرب و خبره می باشد، عمل کنیم و در این راه گامی مؤثر برداریم.
وی افزود: ما وکلای کانون‌های وکلا، افرادی هستیم که لحظه‌ای آرامش و قرار نداریم، افرادی هستیم که وقتی وکالت فردی را می‌پذیریم، لحظه‌ای از یاد مسئولیتی که برعهده گرفته‌ایم، غافل نمی‌شویم. وکلای کانون وکلا برای دفاع از حقوق موکل و برای احقاق حقوق او تلاش می‌کنند، چراکه معتقد هستیم ما وکلا سربازان عدالت، مدافع جان و مال انسان‌ها و مدافع حقوق عامه جامعه می باشیم.
رئیس کانون وکلای استان اصفهان تصریح کرد: ما وکلا افرادی هستیم که علی‌رغم وجود همه مشکلات، وکالت انسان‌های نیازمند را باجان دل برعهده می‌گیریم، افرادی هستیم که از جیب خودمان صرف موکلان بی‌بضاعت می‌کنیم. مسئولیت وکلا از نوع مسئولیت حق‌الناسی است و اعتقاد داریم اگر وکالت فردی را پذیرفتیم باید مشکلات آن را نیز به جان بخریم و وفق قانون از حقوق موکل دفاع کنیم.
وی با بیان اینکه وکلای کانون وکلا علاوه بر انجام وکالت های معاضدتی و تسخیری حتی بعضا نذر پرونده رایگان برای مردم بی بضاعت دارند، گفت: رسانه‌هایی که مرتب این قشر شریف را تخریب می‌کنند، بدانند زمانی که بسیاری از افراد در خانه‌های خود و در آرامش اوقاتشان را سپری می‌کنند، وکلا در راه دفاع از حقوق موکلان با تحمل استرس و سختی زیاد تلاش می نمایند مانع از تضییع حقوق موکلان خود شوند اما تلاش های ارزشمند همکارانمان در جهت اجرای قانون و دفاع از حقوق انسان ها به خوبی دیده نمی شود.
 رئیسی ادامه داد: هم‌اکنون عده‌ای اقتصاددان با یک رویکرد غلط و برداشت اشتباه، به‌جای دفاع از نهادهای مدنی جامعه و پاسداشت ارزش‌های سیستم قضائی کشور و به‌جای اینکه حامی عدالت باشند، قانونی را وضع کردند که به موجب آن شالوده های کیفی نهاد وکالت را نادیده می گیرد.
وی افزود: دستگاه قضائی، جامعه و افرادی که سال‌ها پیش قانون‌گذاری کردند می‌دانند که وکالت شالوده دارد، وکالت شاخص می‌خواهد و وکالت شغل خاص و حساسی است، همچنان که قضاوت هم بدین‌گونه است. آیا می‌توان پذیرفت که همین نمایندگان محترم مجلس قانونی وضع کنند و از فردا اعلام کنند ظرفیتی نباید برای پذیرش قضات وجود داشته باشد؟ چه قدر این حرف بدون منطق خواهد بود، به همان میزان این صحبت نسبت به وکیل هم به همین گونه است.
رئیس کانون وکلای استان اصفهان با بیان اینکه قاضی و وکیل دو بال فرشته عدالت هستند، اظهار کرد: طرح‌هایی همچون طرح تسهیل یک فاجعه است که برای نظام حقوقی کشور رقم خورده و قطعا در آینده ای نزدیک دادگستری‌های سراسر کشور که نسبت به اجرای عدالت و اجرای قانون بسیار حساس هستند، واکنش نشان خواهند داد چرا که می‌دانند آسیب‌ها و تیرهای ترکش‌ این فاجعه نصیب محاکم دادگستری و بالطبع نصیب مردم خواهد شد.
وی تصریح کرد: وقتی در مورد نقد طرح‌هایی همچون طرح تسهیل با افراد حامی این طرح‌ها جلسه می‌گذاشتیم، تنها یک پاسخ از آن‌ها دریافت می‌کردیم که شما وکلا انحصارگر و فکر جیب خودتان هستید، اما همه می دانیم که این‌گونه نیست و عدم رعایت شالوده های منطقی و تاثیرگذار در کیفیت تقویت وکیل قطعا موجب ورود آسیب به حقوق مردم خواهد شد. ای‌کاش نمایندگان موافق طرح تسهیل به این موضوع مهم توجه می‌کردند. حق دسترسی به یک دادرسی عادلانه و درست، حق دسترسی به خدمات وکالتی، قضائی و قانون‌مند، از حقوق مسلم مردم است.
وی ادامه داد: راهی کردن نماینده حقوقی به ‌جای وکیل دادگستری در محاکم قضائی قطعا اشتباه دیگری است که به نظام قضائی و حقوقی کشور آسیب وارد می کند. مسلما بین یک وکیل و یک حقوق خوانده ای که دوران کارآموزی را طی نکرده است تفاوت هایی از جهت مهارت های لازم برای حضور در محاکم و دفاع از حقوق موکلان وجود دارد.
رئیس کانون وکلای استان اصفهان افزود: متأسفانه در کنار این مسائل با روزنامه‌ای مواجه می‌شویم که به‌راحتی، کانون های وکلا را به ضدیت با نظام جمهوری اسلامی ایران متهم می‌کند و صدایی از کسی نسبت به این ادعا درنمی‌آید، این درحالی است که کانون های وکلا بدون آنکه هزینه ای به دستگاه حاکمیت تحمیل نمایند با تربیت وکلا به کشور و مردم خدمت می کنند و منطقی نیست که کانون های وکلا که در محاکم دادگستری دوشادوش قضات شریف برای اجرای قانون و تحقق دادرسی عادلانه تلاش می نمایند این چنین مورد هجمه و اتهام قرار بگیرند.  
رئیس کانون وکلای اصفهان خطاب به وکلای تازه تحلیف شده گفت: وکیل دادگستری رسالتهای مهمی بر دوش دارد یکی از این رسالت ها در ارتباط با موکل است که باید امانتدار باشد و به حقوق موکل احترام بگذارد و حق الوکاله را فرع کار خود بداند نه اصل کار. رسالت دیگر در قبال عامه جامعه، ملت و مردم است که به نام حقوق عامه شناخته می شود. قانونگذار از ابتدا برای وکلا وکالت های تسخیری و معاضدتی را پیش بینی و تکلیف کرده که امروزه دامنه این مسئله گسترش پیدا کرده است. رسالت دیگر درقبال جامعه است که از آن به عنوان حقوق عامه نام برده می شود. البته حقوق عامه فقط محدود به انجام پرونده های تسخیری و معاضدتی نیست. وکیل دادگستری که قوانین را به خوبی نقد می نماید و در مقابل تضییع حقوق عامه سکوت نمی کند هم در واقع به حقوق عامه خدمت می نماید.
وی افزود: کار اصلی وکیل در محاکم دادگستری است، رعایت شئونات دادگاه، محاکم، قوانین و مقررات وظیفه وکلا است همچنان که وکلا براساس قانون این حق را دارند که از مردم، دستگاه قضا و موکل بخواهند که حقوق و شئونات آن‌ها را رعایت کنند. رئیس کانون وکلای استان اصفهان تأکید کرد: وکیلی امروز، وکیل کانون وکلا است که در مقابل صنف بی‌تفاوت نباشد و مهم‌تر از همه علاوه بر تسلط بر قوانین حقوقی باید نسبت به صنف خود پاسدار باشد. رئیسی در خاتمه گفت: امیدوارم که همچنان شاهد سربلندی نهاد وکالت در کشورمان باشیم و امیدواریم با حضور وکلای جوان و پر افتخار، نهاد وکالت از قبل توانمندتر شود و در سال جاری گشایشی در امور مختلف مردم و کانون های وکلا ایجاد شود و سوتفاهم ها و مشکلاتی که در راه مسیر نهاد وکالت به وجود آمده با رایزنی و هم اندیشی و اتحاد میان دو بال فرشته عدالت یعنی نهاد وکالت و قضاوت حل شود و همچنان شاهد حضور وکلای توانمند در روند دادرسی عادلانه باشیم.
Share/Save/Bookmark