نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: با تمام وجود از استقلال نهاد وکالت دفاع کنیم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۴
کد مطلب: 1890
 
دکتر پور مختار نماینده و نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت سالروز استقلال کانون وکلت با اشاره به کار ارزشمند هیات مدیره کانون اصفهان در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ و برگزاری همایش پارلمانی که برای پیوند وکلا و مجلس صورت گرفت گفت این موضوع نشان از ‌پیشرو بودن اصفهان در عرصه های مختلف دارد.
دکتر پور مختار در خصوص هفتم اسفند ماه سالروز استقلال کانون وکلا گفت: گرامیداشتن استقلال کانون وکلا، نهاد وکالت و خود وکلا از اهمیت ویژه ایی برخوردار است به نحوی که وکیل بتواند امر دفاع از موکلین و ‌همچنین اجرای درست قانون را با خاطری آسوده و بدون هیچ گونه فشار و ‌دغدغه و در کمال آرامش انجام دهد.
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برگزاری جشن استقلال کانون وکلا را فرصتی دانست که وکلا به بیان دغدغه های خود بپردازند که از جمله آن، دغدغه مخدوش شدن استقلال وکلاست که هر از گاهی اقدامات و بیانات بعضی از مسئولین یا اشخاص، موجبات نگرانی انرا فراهم میسازد.
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه انچه برای نمایندگان مجلس بالاخص کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مورد توجه است اینکه با تمام وجود از استقلال نهاد وکالت دفاع کنیم وی با ذکر این موضوع که ما اعتقاد راسخ به استقلال وکیل، حفظ شان و جایگاه وکیل داریم گفت: نمایندگان تلاش خواهند کرد‌ از نفوذهایی که در وکالت به هر شکلی ممکن است صورت گیرد جلوگیری کنند چرا که شغل وکالت بسیار مقدس است.
دکتر پور مختار افزود: اعتقاد داریم جایگاه و شأن وکیل آن است که قاضی را در مقام کشف حقیقت و اجرای عدالت کمک کند و هر گونه انحراف در این موضوع موجب انحراف در پرونده و ‌نهایتا عدم اجرای عدالت خواهد بود وی با اشاره به اینکه شان و جایگاه وکیل در مقام رسیدگی و دادرسی در دادگاه همان شان قاضی است گفت در قانون اساسی در دو مرحله نام وکیل دادگستری اورده شده اول در جایگاهی که حق مردم هست که در دادگاهها و مراجع قضایی وکیل داشته باشند و دوم در جایگاهی که وکیل را در سایر کارگزاران قرارداده وارزش و جایگاهی والا برای آن مشخص نموده از این جهت که وکالت مانند مسئولیت و صدارت است کسی که نماینده مجلس یا کارگزار دولت و یا قاضی است نمیتواند وکیل باشد و این نشان دهنده جایگاه والا وکالت است.
پورمختار در ادامه گفت: توصیه ما به مسئولین و افرادی که به نوعی با جامعه وکالت در ارتباط هستند این است که استقلال نهاد وکالت را مخدوش نکنند تا شاهد حضور وکلایی شجاع در عرصه دفاع از حقوق موکل جهت نیل به حق و عدالت بدون لکنت زبان در محضر دادگاه باشیم وی با تاکید بر این موضوع که تداوم این استقلال نیازمند یک شرط ضروریست گفت جامعه وکالت باید برای حفظ استقلال و ندادن بهانه برای تخدیش مقام و‌جایگاه وکالت تلاش کند.
وی افزود: استقلال به معنی خارج شدن از حاکمیت و‌ نظام های ارزشی حاکمیت نیست و‌ توقع ما این است که چه در عرصه قانونگذاری و چه در مقام دفاع از جایگاه وکالت و‌ وکلا حمایت شود.
نایب رییس کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس گفت: رابطه ی جامعه وکالت با نمایندگان مجلس به صورت نظامند بسیار ضعیف است و اگر این خلاء پر نشود ممکن است تصمیماتی برخلاف مصلحت و علاقمندی وکلا در حفظ استقلال انها گرفته شود وی با تاکید بر این که اگر هر یک از کانونهای استانها با نمایندگان مجلس جلساتی مستمر داشته باشند و انها را در جریان نیازها، ضرورتها، اتفاقات، حوادث و‌مطالباتشان قراردهند مجلس این زمینه را خواهد داشت که اجازه ندهد استقلال نهاد وکالت مخدوش شود حتی در زمینه تقویت آن و‌حفاظت از جایگاه وکیل و‌وکالت نیز پیش قدم خواهد شد.
دکتر پور مختار در پایان سخنان خود گفت جهت درج روز وکیل مدافع در تقویم اقداماتی صورت خواهد گرفت و در حال اجرایی شدن میباشد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark