نایب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان
جامعه وکالت در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۴
کد مطلب: 1782
 
نایب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان در مراسم سی و هفتمین دوره تحلیف به ذکر توصیه هایی به کارآموزان وکالت پرداخت و خطاب به آنان بیان داشت ، برای رسیدن به این جایگاه بسیار سخت تلاش کردید از موانع متعدد عبور کردید و خانواده شما سختی هایی را تحمل کردند تا به شب تحلیف برسید.

وی با بیان اینکه وکلا باید سوگندی که در برابر خداوند یاد می کنند را همیشه مدنظر قرار دهند، گفت: در انتهای سوگند، وکلا شرافت خود را که با ارزش ترین و گران بهاترین چیزی است که انسان در طول زندگی برای خود تحصیل می کند وثیقه این قسم قرار می‌دهد.

وی در خصوص رعایت ارزش و جایگاه و موقعیت این سوگند گفت هنر وکیل دادگستری این است که این وثیقه را حفظ کند و هر روز به اعتبار  و ارزش و جایگاه آن بیفزاید

اسلامی با بیان اینکه وکلا در طول دوره وکالتی خود با سختی هایی روبرو خواهند شد که لازم است یک دور نمایی از حرفه وکالت داشته باشند، گفت وکیل دادگستری باید نمودی از یک واقعیت و یک موجود در جامعه باشد به طوری که مردم از رفتار، افکار، عملکرد و حرفه وکیل احساس آرامش کنند که در این صورت وکیل موفقی خواهد بود.

وی در ادامه گفت: وقتی مردم برای حل مشکلات  خود به هر دری می زنند ولی به جایی نمی رسند با توکل بر خدا احساس آرامش می کنند و این وظیفه ای است که یک وکیل دادگستری آن‌را تقبل کرده که انجام دهد

اسلامی جایگاه وکیل را جایگاهی والا دانست و گفت وکلا باید وسیله آرامش مردم جامعه در دفاع از حقوق، عرض، ناموس و مالشان باشند و طی نمودن دوره کارآموزی حداقل کار برای رسیدن به این جایگاه است.

وی تأکید کرد: وکلا اگر به چند اصل مهم توجه نکنند نمی توانند وسیله ی آرامش ‌و آسایش مردم  باشند و یکی از راهکارهای اساسی و مهم‌ترین آن در این دوره که هجمه های زیادی به حرفه وکالت می‌شود توجه به قسم است یعنی مواردی که ممکن است ارزش وثیقه را کاهش دهد

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان ادامه داد: وکلا در ابتدای کار ممکن است در بسیاری از مسایل با موارد وسوسه انگیز روبرو شوند گفت تحت هیچ شرایطی و در اجرای رسالتی که بر عهده دارند نباید حق و عدالت را با ناحق معاوضه کنند و ارزش شرافت را پایین بیاورند.
وی راستگویی، امانت داری و درستکاری را شرط موفقیت وکیل دادگستری دانست و افزود: وکیل دادگستری باید مراقب باشد در اثنای کار دچار قول ها و تعهداتی که در اختیارش نیست نشوند و یا دستگاه قضایی را مقصر بدانند.

وی با اشاره به اینکه وکیل از علم آموزی نباید غفلت کند و در موضوعات مختلف اشراف کامل داشته باشند تا بتوانند وظیفه خود را به نحو احسنت انجام دهند گفت رعایت نظم و انضباط ضرورت حرفه وکالت است به طوری که وقتی در عمل وارد می شوند باید بتوانید این موارد را تمرین کنند.

نایب رئیس کانون وکلای استان اصفهان در بخش دوم سخنان خود با بیان این که در حال حاضر جامعه وکالت در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است، تصریح کرد: از هر دری به این حرفه هجمه وارد گردیده‌ و سال‌های متمادی است که کانونهای وکلا درگیر تثبیت و اصلاح و تغییر لایحه جامع وکالت هستند. مسائل مختلفی مثل کمپین های مختلف، شورای رقابت و ... تنها بخشی از درگیری های این صنف است،
وی با بیان اینکه کانونها و اتحادیه تلاش های زیادی کرده‌اند گفت این هیات مدیره پس از تشکیل، عمده وقت خود را جهت رصد کردن این موضوع و به نتیجه رساندن آن قرار داد و اولین همایش کمیسیون های پارلمانی را در اصفهان تشکیل داد النهایه کمیسیون حقوقی قضایی مجلس به این نتیجه رسید که نیاز به تغییر اساسی در لایحه جامع وکالت نیست بلکه باید اصلاحاتی در آن ایجاد شود.

وی با بیان این که بعضی از نمایندگان مجلس بنا به ضرورت امر معتقد بودند متن پیشنهادی ، اصلاحی هر چه سریعتر از سوی کانونها جهت به تثبیت رساندن آن در مجلس ارایه شود گفت اتحادیه کانونهای وکلا، کارگروهی تشکیل داد و با جلسات متعدد متنی آماده کرد که با تاخیر زیاد ارایه نشد.
وی با ابراز ناراحتی از اینکه اتحادیه به رغم تشکیل کارگروه جدیت لازم جهت ارایه آن را نداشت گفت با این حال کانون اصفهان با تشکیل سه جلسه در هفته اصلاح لایحه وکالت و مسایل ضروری ان را در دستور کار خود قرار داد و مواد مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت که النهایه انرا در شورای اجرایی مطرح کرد

اسلامی با بیان این که کانون وکلای اصفهان در دو مرحله دو متن را آماده و به اتحادیه وکلا ارسال کرده است گفت متاسفانه جای سؤال است که چرا در این خصوص همکاری نشد.
وی با اشاره به اینکه اخیرا هیأت مدیره استان اصفهان به اتفاق، در جلسه ی با اعضا کمیسیون حقوقی، قضایی مجلس شرکت کردند گفت در این جلسه مسایل به تفصیل بیان شد و در حال رصد و بررسی کردن آن هستند وی ابراز امیدواری کرد که این افراد آگاهانه، دلسوزانه، عالمانه و واقع بینانه مسأله را بررسی کرده تا این دغدغه از ذهن وکلا خارج شود.

وی با اشاره به اینکه دو نفر از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به جای همکاری با لایحه وکالت سنگ اندازی می کنند، عنوان کرد: این عمل درست نیست که بدون هیچ مبنای علمی، تحقیق و بررسی نماینده ای در استان اصفهان مطالبی را مطرح کند که با هیچ منطقی سازگاری ندارد نماینده باید به دنبال مطالبات مردم باشد چرا که حقوق مردم در معرض خطر است البته بسیاری از نمایندگان مجلس هستند که همکاری می‌کنند
وی در ادامه با بیان اینکه وکیل دادگستری در چارچوب قانون فقط دو چیز می‌خواهد افزود اول اینکه مستقل باشد و بتواند دفاع کند و دوم اینکه آبرو، حیثیت و شان او رعایت شود و همانگونه که در موضع دفاع،کار قضات و‌ وکلا یکسان است پس باید تامینات لازم برای وکیل نیز وجود داشته باشد تا بتواند در چارچوب قانون از حق مردم دفاع کند

نایب رئیس کانون وکلای استان اصفهان ادامه داد: به تبعات عدم امنیت شغل وکالت فکر نشده و لازم است وکلا ارتباط تنگاتنگی برای انجام رسالت خود داشته باشند ما به عنوان موکلین آن نماینده باید پیگیر شویم که در خصوص لایحه وکالت چه دفاعی کرده اید.

وی در پایان گفت: در همین راستا هیات مدیره کانون وکلای اصفهان در صدد برگزاری همایش همبستگی وکلا در سطح ایران است و امیدواریم با همدلی و همبستگی بین وکلا بتوانیم در این همایش تحولی ایجاد کنیم که در سرنوشت وکلا موثر و نقش سازنده ایی داشته باشد
Share/Save/Bookmark