بررسي تطبيقي حقوق جزاي اسلامي و قوانين عرفی، استاد عبدالقادر عوده'

وبلاگ تخصصی حقوق ایران , 12 آذر 1392 ساعت 9:29

گزارشگر :


'' بررسي تطبيقي حقوق جزاي اسلامي و قوانين عرفي''
تاليف : استاد عبدالقادر عوده
مترجم: دكتر حسن فرهودي نيا


اين كتاب ترجمه دقيق و فصيحي است از كتاب '' التشريع الجنائي الاسلامي'' تاليف استاد ''عبدالقادر عوده'' مصري كه حقوق كيفري اسلام را بر قواعد حقوق جزاي عرفي منطبق كرده است .
در گذشته ترجمه هاي ناقصي از اين كتاب انجام شده بود اما اولين بار است كه كل كتاب به طور كامل ترجمه مي شود. در عين حال بسياري از كساني كه پس از تغيير نظام قضائي در ايران كتاب يا مقاله اي در حقوق جزا نوشته اند از اين كتاب بهره فراوان برده اند و البته بعضاً ذكر مأخذ را فراموش كرده اند. جرات مي توان گفت اين كتاب – اگرچه بر مبناي فقه مذاهب اربعه اهل سنت تاليف شده- اما بهترين منبع براي مطالعه و تحقيق در حقوق جزاي اسلامي است. مضافاً اينكه وكلا و قضات نيز در مقام دفاع و صدور حكم در امور كيفري از آن بي نياز نيستند.

البته مرحوم صدر قسمتي از اين كتاب را با فقه شيعه تطبيق و در كتابي با همين عنوان ( التشريع الجنائي الاسلامي) منتشر كرده است.مترجم محترم وعده داده اند اقدام مشابهي را در چاپهاي بعدي كتاب انجام دهند.
مترجم كتاب دكتر حسن فرهودي نيا ، استاد دانشگاه و وكيل پايه يك دادگستري است كه قبلا رياست كانون وكلاي دادگستري آذربايجان شرقي را بر عهده داشته است.

ترجمه كتاب سليس و پاكيزه است و مطالب به راحتي جذب و درك مي شود.ضمناً مولف هر جا تشريح مسائل ونكاتي از ابواب گوناگون حقوق اسلامي را لازم ديده از بيان آن دريغ نورزيده است در نتيجه خواننده اطلاعات متنوع و مفيدي به دست مي آورد.

كتاب به وسيله شركت بين المللي پژوهش و نشر يادآوران در چهار جلد منتشر شده است.


کد مطلب: 406

آدرس مطلب: https://isfahanbar.org/vdcd290o6yt0z.a2y.html

کانون وکلای دادگستری اصفهان
  https://isfahanbar.org