پیشینه تأسیس
پیشینه تأسیس کانون وکلای دادگستری اصفهان
پیشینه تأسیس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۴۹
کد مطلب: 2
 
پیشینه تأسیس کانون وکلای دادگستری اصفهان ریشه در اقداماتی دارد که وکلای دادگستری این شهر از سال ۱۳۴۱ با تشکیل مؤسسه ای با هدف تأثیر در تحقق اهداف وکلا
سال ۱۳۴۷ جمعیت وکلای دادگستری اصفهان رسماً تشکیل گردید.
و تسهیل ایفاء وظایف این نهاد بنا نمودند.در همین سال بود که عده ای از وکلای دادگستری اصفهان طی بیانیه ای چنین اعلام موضع نمودند که می خواهند با هدف پیشرفت و اعتلاء مقام و منزلت فردی و اجتماعی وکلا و با رعایت موازین قانونی و اخلاقی در اصلاح ذات البین ، ساعی و کوشا باشند و قوانین را محترم شمارند و اجتماع آنها فارغ از جنبه سیاسی به مسائل حرفه ای بپردازد .
سال ۱۳۴۷ جمعیت
کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان در سال 1375 تأسیس گردید.
وکلای دادگستری اصفهان رسماً تشکیل گردید.رویکرد اصلی این جمعیت ، تلاش در جهت پیشرفت علمی و عملی وکلا و همچنین حمایت از اعضاء جمعیت بوده است.
در کنار تشکیل جمعیت وکلای دادگستری اصفهان با کیفیت موصوف ، تأسیس کانون مستقل نیز همواره از جمله مطالبات اصلی وکلای اصفهان بود، خواسته ای که از سوی مسئولین انتخابی یا انتصابی کانون وکلای مرکز ، قبل و بعد از سال ۱۳۵۷ ، تا مدتهای
کانون وکلای دادگستری استان مرکزی و کانون وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری از کانون اصفهان منتزع و مستقل شده اند.
مدید ، پاسخی جز مخالفت و حتی تعقیب انتظامی وکلای صادر کننده اعلامیه انتخابات کانون اصفهان در پی نداشت. دلیل این مخالفت نیز چیزی جز گمان جلوگیری از کاهش اعتبار و اقتدار کانون وکلای مرکز نبود.
علیرغم موانع یاد شده ، سرانجام در سال ۱۳۷۵ کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان تأسیس گردید.این کانون چهارمین عضو مستقل تاریخ خانواده وکالت و اولین کانون مستقل پس از انقلاب اسلامی بود که به جمع کانون وکلای مرکز ، کانون وکلای آذربایجان شرقی و کانون وکلای فارس افزوده شد .
کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان ، در آغاز ، مشتمل بر سه استان اصفهان ، چهار محال و بختیاری و مرکزی بود . طی سالهای اخیر و با رویکرد
کانون وکلای دادگستری اصفهان ، پیشتاز دفاع از استقلال کانون وکلا ،استقلال وکیل دادگستری و حقوق صنفی جامعه وکالت
حمایتی مسئولین کانون اصفهان ، وکلای دادگستری استان مرکزی و وکلای دادگستری استان چهارمحال و بختیاری مطابق قوانین و با برگزاری انتخابات ، از کانون وکلای اصفهان ، منتزع شده و استقلال یافتند.
کانون وکلای دادگستری اصفهان با باور به همکاری کانون های وکلای سراسر کشور و حرکت هم راستای این کانون ها ، از پیشتازان عرصه دفاع از استقلال وکیل دادگستری و استقلال کانون های وکلا و پاسداری از حقوق صنفی و حرفه ای وکلای دادگستری بوده و در این خصوص اقدمات مؤثر و مستمری انجام داده است ، انتشار ماهنامه مدرسه حقوق(با نام اولیه خبرنامه کانون اصفهان) ، برگزاری دو اجلاس کنگره ملی وکلا ، حضور مؤثر و جریان ساز در اسکودا و ... بخشی از این اقدامات بوده است.
Share/Save/Bookmark