هفتاد و نهمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان برگزار شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب: 3772
 
روز یکشنبه مورخ 1401/09/27 هفتاد و نهمین جلسه هیأت مدیره دوازدهمین دوره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان رأس ساعت 9:30 با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیرحسین سجادیه، وکیل دکتر محمد جعفری فشارکی، وکیل دکتر یاسین صعیدی، وکیل سیامک اکبری، وکیل شهرام محقق دولت آبادی و وکیل مجتبی اسدیان در محل کانون برگزار شد.
در ابتدای جلسه ریاست کانون به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در فاصله جلسه قبلی و فعلی پرداخت. وی اظهار داشت:« نشست شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران روز پنجشنبه مورخ 1401/09/24 با حضور اعضای هیأت رئیسه و نمایندگان کانون های وکلای دادگستری در محل اتحادیه برگزار شد. در ابتدای جلسه دکتر جعفر کوشا به نمایندگی از هیأت رئیسه اتحادیه و نمایندگان کانون ها در شورای اجرایی به نیابت از کانون متبوع خود، از کانون وکلای دادگستری مازندران بابت برگزاری هیأت عمومی تشکر نمود. سپس دکتر ابراهیم کیانی آخرین وضعیت اصلاحات آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1400 را به آگاهی اعضای شورای اجرایی رساند. اولین مصوبه این شورا آن بود که با توجه به اینکه بر پایه قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار مصوب 1401 قوه قضائیه ناظر و سازمان سنجش آموزش کشور مجری برگزاری آزمون پذیرش کارآموز وکالت دادگستری هستند، اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به نمایندگی از کانون های وکلای دادگستری هماهنگی لازم با ناظر و مجری آزمون را به عمل آورد و نتیجه را در جلسه بعدی شورای اجرایی جهت اتخاذ تصمیم ارائه نماید. در ادامه موضوع ضرورت تعیین سقف پرداختی همایش های هیأت های عمومی اسکودا به کارگروه اصلاح آیین کار اسکودا جهت ارائه گزارش ظرف یک ماه ارجاع گردید. همچنین مصوب شد کانون های وکلای دادگستری بودجه روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران مصوب هیأت عمومی را بصورت مساوی پرداخت نمایند. از دیگر دستور جلسات شورا، تشکیل شورای تخصصی انفورماتیک اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بود که متشکل است از اعضای شورای اجرایی و هیأت عمومی: آقایان علیرضا امانی کتمجانی، مهدی بنه گزی، مجید شعبانی حمیدآبادی، شهرام مختاری و سهیل نظری. اعضای متخصص انفورماتیک نیز آقایان دکتر مسعود اسماعیلی، دکتر فرهاد زندی، دکتر محمدرضا سنایی، دکتر مرتضی محمودیان فرد و مهندس نریمان درویشی هستند. موضوع درخواست کانون وکلای دادگستری فارس نیز جهت بررسی و تدوین برنامه اجرایی شش ماه حضور کارآموزان در دادگستری بررسی و مصوب شد جهت بررسی بیشتر به کارگروه مربوطه ارجاع شود. در ادامه با اعطای الباقی پیش پرداخت چهل و هفتمین هیأت عمومی اتحادیه به کانون وکلای دادگستری مازندران موافقت گردید. در پایان درباره اصلاح برخی مواد بخش کارآموزی آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1400 رأی گیری و موضوع تصویب نگردید.»
در ادامه جلسه نامه تعدادی از همکاران درخصوص پیگیری حقوق دفاعی متهمین در رسیدگی به پرونده های موضوع جرایم امنیتی و سیاسی و نیز رعایت مقررات در رابطه با تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری، توسط ریاست کانون در جلسه قرائت و اعضای هیأت مدیره در این رابطه به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
دکتر لیلا رئیسی اظهار داشت:« واقعیت آن است کانون های وکلا بطور ملموس درگیر مسائل روز جامعه هستند. در مؤسسه معاضدت کانون به روشنی شاهد آن هستیم که تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری و دایره تنگ وکلای امنیتی به شدت مردم را در مضیقه و فشار قرار داده است. درهرصورت متهمین چنین پرونده هایی نیز حقوقی دارند که قانونگذار برای آنان تعیین نموده که حداقل این حقوق، طی فرآیند دادرسی عادلانه و برخورداری از وکیل و حق دفاع است. متأسفانه تعداد محدود وکلای موجود در لیست که برخی از ایشان نیز، امر دفاع را نمی پذیرند و برخی هم متأسفانه این امر را فرصتی برای کسب درآمدهای هنگفت و غیرمتعارف می دانند و از وضعیت نابسامان افراد سؤاستفاده می کنند، مشکلات بی شماری را بوجود آورده است. کانونهای وکلا مجری و مدافع قانون هستند و در این مورد باید بر اجرای صحیح قانون تأکید ورزند. ما به عنوان دلسوزان این مملکت که از نزدیک درگیر مشکلات مردم هستیم، از مراجع مربوطه می خواهیم و تأکید و اصرار داریم که تبصره ماده 48 تا زمانی که اصلاح شود، صرفا باید در مرحله تحقیقات مقدماتی اجرا گردد و نباید به مرحله دادگاه تسری یابد. گسترش اعمال تبصره مذکور به مرحله رسیدگی در دادگاه برخلاف نظر مقنن بوده و بنوعی نقض اصل حاکمیت قانون است. در این مورد باید کانون وکلا با مقامات و مراجع قضایی مربوطه علاوه برمکاتبه جلسه برگزار نموده و موضوع را پیگیری نماید.»
 وکیل دکتر جعفری فشارکی عنوان نمود:« موضع کانونهای وکلا درخصوص این تبصره از گذشته مشخص است و بارها اعلام شده که این تبصره بسیار بازتاب منفی خواهد داشت. اما قسمتی از اتفاقات هم ننگ کانونهای وکلاست. همانجایی که همکاران ما از اضطرار مردم سؤاستفاده می کنند و مبالغ هنگفت دریافت می دارند. شکی نیست که ما به عنوان وکیل هر کمکی از دستمان برمی آید نباید دریغ کنیم. اگر به اینجانب مراجعه ای شود، علی رغم اینکه معمولا در پرونده های کیفری ورود نمی کنم اما منعی برای پذیرش و دفاع از حقوق مردم ندارم. اما از طرفی معتقدم با همکاری هم که این فرصت را برای اخاذی از مردم مغتنم شمرده، باید برخورد شود. البته احساسی هم نباید برخورد کرد و به همین دلیل با صدور بیانیه مخالفم. عرض بنده این است که جلسه حضوری با دادستان داشته باشیم و حسب احساس تکلیف، مشکلات مردم را مطرح کنیم.»
وکیل امیرحسین سجادیه اظهار داشت:« به اعتقاد اینجانب در نامه ای خطاب به دادستان اعلام نماییم که ما به عنوان حقوقدان از ایشان انتظار داریم که به عنوان مدعی العموم وظیفه اجرای قانون را به نحو احسن انجام دهند و بر وضعیت افراد در بازداشتگاه ها و زندانها نظارت کامل داشته باشند. از سوی دیگر وکیل در اختیار افرادی که برای طرح شکایت به مؤسسه معاضدت ما مراجعه می کنند قرار دهیم. همچنین معتقدم صدور بیانیه ای که تأکید بر مواضع حقوقی دارد خالی از اشکال است.»
وکیل مجتبی اسدیان بیان داشت:« با توجه به فرمایشات دوستان در راستای مؤثر بودن اینگونه اقدامات و همزمان با تلاش کانون ها و اتحادیه در جهت اصلاح قوانین مربوط به حضور وکیل در جرایم خاص، موافق هستم فعلا با نامه نگاری با ریاست محترم قوه و ریاست محترم دادگستری، دایره وکلایی که امکان ورود به اینگونه پرونده ها دارند، توسعه پیدا کند و در این مورد، موضوع پراکندگی وکلا در حوزه های قضائی استان مدنظر قرار گیرد و اگر گزارشات یا اطلاعاتی به مؤسسه معاضدت و کانون واصل می شود، عینا با دادستان محترم استان مطرح گردد.»
وکیل دکتریاسین صعیدی عنوان نمود:«اینجانب با ارسال نامه به رئیس محترم قوه قضائیه جهت اصلاح تبصره ماده 48 و منحصر بودن آن به مرحله تحقیقات مقدماتی و نیز عدم سرایت آن به مرحله محاکمه در دادگاه موافقم.»
در پایان وکیل شهرام محقق دولت آبادی بیان نمود:« ما ضمن آنکه باید تمام تلاش خود را برای حذف تبصره ماده 48 از طریق مراجع قانونی انجام دهیم که آن هم زمان بر خواهد بود، تا آن زمان آنچه که در شرایط فعلی از سوی کانون های وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد صنفی و به منظور حمایت از اعضا و صیانت از حقوق مردم باید دنبال شود، آن است که رعایت تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری صرفا در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسرا است و در مراحل بالاتر، دادگاه ها نباید از پذیرش وکلای انتخابی توسط مراجعین، خودداری نمایند. البته نه با صدور بیانیه که معتقدم هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه با مکاتبه، پیگیری و جلسه حضوری با مسئولین مربوطه باید موضوع را دنبال نمود.»
سپس هیأت مدیره وارد دستور جلسه شد:
دستور اول جلسه: با توجه به مرقومه تعدادی از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ثبت شده به شماره 010403807766 مورخ 1401/09/26 متضمن پیگیری موضوع تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری و سایر حقوق دفاعی متهمین در رسیدگی به پرونده های موضوع جرایم امنیتی و سیاسی، هیأت مدیره به اتفاق آرا مصوب نمود ضمن طرح موضوع و برگزاری جلسه حضوری با دادستان محترم انقلاب و عمومی استان اصفهان، مراتب به ریاست محترم قوه قضائیه و ریاست محترم دادگستری استان اعلام و پیگیری گردد.
در این لحظه وکیل دکتر یاسین صعیدی به منظور شرکت در جلسه رسیدگی، از جلسه خارج شد.
دستور دوم جلسه: با توجه به افزایش هزینه های تشکیل پرونده و ابلاغ اوراق در مراجع انتظامی کانون، هیأت مدیره به اتفاق آرای حاضرین با افزایش تعرفه ها به شرح ذیل موافقت نمود:  هزینه درخواست ارجاع به کمیته حل اختلاف مبلغ یکصد هزار تومان، هزینه طرح شکایت در دادسرا مبلغ دویست هزار تومان و هزینه اعتراض به تصمیمات مبلغ یکصد و پنجاه هزار تومان.
دستور سوم جلسه: عطف به نامه شماره 010403810954  مورخ 1401/08/15 دادستان انتظامی کانون درخصوص آقای سید قباد مرتضوی، نظر به اعلام انصراف قطعی ایشان از وکالت و عضویت در کانون وکلای دادگستری استان اصفهان به موجب نامه شماره 000403804523 مورخ 1400/07/17،هیأت مدیره به اتفاق آرای حاضرین عضویت نامبرده را ملغی اعلام نموده و متذکر می گردد احکام انتظامی علیه مشارالیه می بایست تماما اجرا و به مراجع قضایی و مرکز مشاوران قوه قضائیه اعلام گردد.
دستور چهارم جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرای حاضرین درخصوص پرونده های نقل و انتقال اتخاذ تصمیم نمود.
جلسه در ساعت 12:30 به پایان رسید.
مقرر شد جلسه آتی هیأت مدیره روز یکشنبه مورخ 1401/10/04 برگزار گردد.
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark