رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در گفتگو با خبرنامه «7 اسفند»:
مشکلات روزمره امکان نگاه بلند مدت را از کانون ها گرفته است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب: 4231
 
تدوین و تصویب قوانین مرتبط با وکالت و کانون های وکلا بدون دخالت ، همراهی و نظرخواهی از نمایندگان کانون‌های وکلا، معضلی است که سال‌ها کانون‌های وکلا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اخیرا نیز خبر رسیده لایحه جامع وکالت در حال تدوین در قوه قضاییه است. با وجود آنکه بیان شده تدوین کنندگان این لایحه در راستای حفظ استقلال کانون وکلا مشغول به کار شده اند؛ اما نگرانی از دست رفتن استقلال کانون ها همچنان احساس می‌شود. موضوعی که دکتر حسین ادیب، وکیل پایه یک دادگستری و رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان نیز بر آن تاکید داشته و معتقد است از طریق ایجاد اعتمادسازی، تعامل و تداومِ ارتباط و مشارکتِ کانون‌ها و قوه قضاییه، می‌توان کاری کرد تا پیش‌نویس لایحه جامع وکالت از سوی کانون‌ها و اسکودا ارائه و سپس با کمترین اصلاح در قوه قضاییه به مجلس جهت تصویب تقدیم شود. البته به شرط آنکه چالش‌ها و مسائل حاشیه ای مربوط به کانون‌ها و اتحادیه کاهش پیدا کند تا فرصتی در این زمینه برای فعالان و صاحبنظران ایجاد گردد.
دکتر حسین ادیب در گفتگو با خبرنگار "۷اسفند" با اشاره به لزوم ارائه پیش‌نویس لایحه جامع وکالت از سوی کانون‌ها و اسکودا به قوه قضاییه به طوری که منافع وکلا نیز در آن دیده شود گفت: «شکی نیست که ابتکار عمل باید در دست کانون‌ها و اتحادیه باشد. چون اگر تنظیم کننده و پیشنهاددهنده پیش‌نویس لایحه جامع وکالت نباشیم هر آنچه باب میل‌شان باشد را برایمان تنظیم خواهند کرد. همانطور که دیده‌ایم هر کجا ابتکار عمل از دست‌مان خارج شده منافع‌مان مورد توجه قرار نگرفته است.»
او در این زمینه ادامه داد: «در این دو سال اخیر چالش‌ها و مسائل مربوط به کانون‌ها و اتحادیه آنقدر زیاد بوده است که هیچ روزی کانون‌ها آرامش نداشتند و هر روز دغدغه یک موضوع آنها را درگیر با مسائل مربوط به حفظ و موجودیت صنف کرده است. مسلما اگر احساس شود حاکمیت درصدد تنظیم لایحه جامع است باید پیش قدم شویم و در این خصوص اقدامات لازم انجام شود.»
ادیب به این موضوع تاکید دارد که وجود مشکلات جامعه وکالت آنقدر زیاد است که استقلال کانون‌ها را زیر سوال برده و افزود: «در حال حاضر مشکلات پیش رو آنقدر زیاد است که به نوعی فرصت را از کانون گرفته‌ و استقلال آنها را زیر سوال برده‌اند. از یک سو درگیری هر روزه با مسئله قانون تسهیل و از سوی دیگر استفاده از مشاوران حقوقی در دادگاه‌ها موجب شده مسائل مختلف دیگری در ارتباط با کانون‌ها ایجاد شود و هر روز آنها را به نوعی تهدید کند. به عنوان مثال مسائلی که اخیرا پیش آمده در ارتباط با برنامه توسعه هفتم است و مسائل متعدد و مبتلابهی را به همراه داشته. برای همین همه روزه کانون‌ها درگیر یکی از این مشکلات هستند و تمام توان‌شان را برای جلوگیری از این دست اتفاقات گذاشته‌اند.»
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا کانون و اسکودا همچنان فرصت آنکه بتواند در زمینه پیش‌نویس لایحه جامع وکالت با قوه قضاییه مشارکت داشته باشند یا خیر گفت: «هنوز هم کانون‌ها و اسکودا می‌توانند با قوه قضاییه مشارکت داشته باشند و این یک امتیاز است که در ارتباط با هر صنفی که می‌خواهد قانونی تصویب شود مشارکت آن صنف در تنظیم قوانین و مقررات مربوط به آن وجود داشته باشد.»
ادیب بر این باور است مشارکت در تصویب قانون برای هر صنفی یک امتیاز برای حاکمیت نیز خواهد بود و ادامه داد: «باید موضوع مشارکت برای قانونگذار و قوه قضاییه جا بیافتد که این اتفاق یک امتیاز برای حاکمیت است تا بتواند مشارکت نهادهایی که در ارتباط با آنها قانونگذاری می‌شود را جلب کنند. جلب مشارکت این نهادها نشان دهنده آن است که حاکمیت به منافع و خواسته‌های آنها نیز توجه کرده و در واقع، منافع مردم را در نظر گرفته است.»
وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به منافع ملی و بین‌المللی مشارکت در قانون‌گذاری گفت: «در نظر گرفتن منافع ملی و بین‌المللی یک جامعه آن است که مردم، اندیشمندان و کسانی که در ارتباط با آن موضوعات اطلاعات کامل دارند و دلسوز صنف خودشان هستند بتوانند در ارتباط با قانون‌گذاری کمک‌رسان باشند. در حال حاضر همراهی و مشارکت با قوه قضاییه می‌تواند در این زمینه عواقب ناپسند یا خطرناک و تاثیرگذار لایحه را کمرنگ کند.»
به باور دکتر ادیب در شرایط فعلی که قوه قضاییه و کانون‌ها در یک جبهه قرار دارند می‌توان با مشارکت، پیش‌نویس لایحه جامع وکالت را در مسیر درست خود پیش برد و گفت: «خوشبختانه در حال حاضر در شرایطی به سر می‌بریم که کانون‌ها و قوه قضاییه در یک جبهه قرار گرفته‌اند. این موضوع در پیش‌برد پیش‌نویس طرح جامع وکالت بسیار اثرگذار خواهد بود و کمک خواهد کرد در این لایحه، استقلال کانون‌ها نیز در نظر گرفته شود.
هم اکنون زمان بسیار مناسبی است که از این شرایط به بهترین نحو استفاده شود و مواضع و دیدگاه‌های کانون مورد بحث قرار گیرد و قوه قضاییه نیز از این موارد مطلع شود و نظرات کانون‌ها را اخذ کند. از این طریق جای امیدواری وجود خواهد داشت که در این لایحه، نظر کانون‌ها و اتحادیه درج و منعکس شود.»
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان یکی از مهم‌ترین فاکتورها و پیش‌شرط‌های مشارکت را ایجاد اعتمادسازی عنوان کرد و افزود: «باید بدانیم وکیل، ضامن برقراری حاکمیت قانون در جامعه است. قوه قضاییه باید به این مسئله برسد و به آن ایمان پیدا کند. مضاف بر آنکه ما ضمن حفظ استقلال‌مان بایستی حرف خودمان را در ارتباط با تنظیم لایحه جامع وکالت زده و ورود کنیم تا مشارکت شکل گیرد. یکی از شرط‌های آن اعتمادسازی است. اعتمادسازی بین قوه قضاییه و کانون‌ها باید شکل گیرد.»
به گفته دکتر حسین ادیب برای ایجاد اعتمادسازی لازم است تا تعامل میان کانون‌ها و قوه قضاییه حفظ شود: «قوه قضاییه پی برده است قوانینی که در مجلس تصویب می‌شود هم به ضرر مردم و هم به ضرر وکلاست و در بسیاری از قوانین نظر قوه قضاییه گرفته نشده یا اصلا نظر موافق نداشته است. به همین دلیل باید از این موقعیت استفاده شود و تقاضا کنیم اگر طرحی جهت تنظیم پیش‌نویس لایحه وکالت در دست اقدام است به اطلاع کانون‌ها برسد تا کانون‌ها در این مسئله مشارکت کنند و جلسات مشترک برگزار شود.»
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در نهایت به این نکته تاکید دارد تعامل با قوه قضاییه می‌تواند زمینه مناسبی را در خصوص تدوین لایحه جامع کانون‌ها ایجاد کند و‌ گفت: «پیگیری، مداومت، مقامت و پشتکار در ارتباط با تنظیم لایحه و نهایتا تعامل با قوه قضاییه می‌تواند بستر مناسبی را برای لایحه جامع کانون‌ها با حفظ استقلال و منافع آنها فراهم کند و آنچه مورد تایید قوه قضاییه و کانون‌هاست به مجلس ارائه دهند.»
Share/Save/Bookmark