سی و هشتمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب: 3233
 
سی و هشتمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان روز یکشنبه مورخ 1400/9/14 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان،روز  یکشنبه مورخ 14/09/1400 سی و هشتمین جلسه هیأت مدیره دوازدهمین دوره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان راس ساعت  12 با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیر حسین سجادیه، وکیل دکتر محمد جعفری فشارکی، وکیل دکتر یاسین صعیدی، وکیل سیامک اکبری، وکیل شهرام محقق دولت آبادی، وکیل مجتبی اسدیان و وکیل داوود عابدی در محل کانون برگزار شد.

در ابتدای جلسه ریاست کانون به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در فاصله جلسه گذشته و جلسه فعلی پرداخت:« روز پنجشنبه مورخ 11/09/1400 اینجانب به همراه وکیل شهرام محقق دولت آبادی در جلسه شورای اجرایی اتحادیه که با حضور نمایندگان کانون ها در شورای اجرایی و رؤسای کانون های وکلای دادگستری در تهران و در محل دانشگاه علمی-کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، حضور یافتیم. در این جلسه، همکاران در خصوص برگزاری آزمون و نحوه اعلام مواضع کانون ها به بحث و گفتگو پرداختند و وجه اشتراک نظرات همکاران تأکید بر برگزاری آزمون وفق مقررات قانونی و پایان دادن به بلاتکلیفی داوطلبان آزمون بود. اینجانب نیز از طرف کانون وکلای اصفهان پیشنهاداتی را بدین شرح ارائه نمودم: ۱.تأکید بر برگزاری آزمون ۱۴۰۰ به استناد قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب ۱۳۷۶ و به همان سیاق قانونی که بیش از بیست سال است، برگزار می گردد. ۲.مکاتبه با سازمان سنجش و اعلام صریح مواضع کانون ها در مورد برگزاری آزمون ۱۴۰۰ بنا بر قانون فوق الذکر و با تأکید بر رعایت آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانونها، مصوب ۱۳۳۴، با تعیین تاریخ دقیق آزمون جهت پایان دادن به بلا تکلیفی داوطلبان گرامی. ۳.تأکید بر غیر قانونی بودن هر نوع مداخله در برگزاری و روند آزمون وکالت به استاد قانون کیفیت اخذ پروانه و لایحه قانونی استقلال کانونهای وکلا. در نهایت موضوعات زیر در جلسه به تصویب رسید:
مصوبه:
« در هفته جاری نامه‌ای مستند و مستدل با امضای رؤسای کانون‌های وکلای دادگستری و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری در تاریخ بیستم اسفندماه ۱۴۰۰ با محوریت و طبق قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری (مصوب ۱۳۷۶) ارسال خواهد شد.»
مصوبه:« نامه‌ای سرگشاده با امضای رؤسای کانون‌های وکلای دادگستری و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران خطاب به رئیس محترم قوه قضاییه درباره نامه معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه به سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری سال ۱۴۰۰ ارسال خواهد شد.» با توجه به تصمیمات نهایی که در نشست هیأت رئیسه اتحادیه و مدیران کانون ها مستند به قانون و با تأکید بر حفظ استقلال کانون های وکلای دادگستری و حفظ حقوق قانونی داوطلبین، اتخاذ شد، امید آن است تا در تاریخ اعلامی آزمون وکالت سال ۱۴۰۰ وفق قوانین معتبر برگزار و به بلاتکلیفی داوطلبان پایان داده شود.»
در ادامه ریاست کانون افزود:«  در ارتباط با درخواست اتحادیه و کانون وکلای دادگستری مرکز از مجلس مبنی بر آنکه با عنایت به تصویب طرح تسهیل، اختیار تنظیم آیین نامه اجرایی مواد مرتبط با کانونهای وکلای دادگستری وکانون کارشناسان رسمی دادگستری، در قالب الحاق یک تبصره به مواد فوق به آنها داده شود، مقرر گردید که هر یک از کانونها با نمایندگان استانی خود در کمیسیون جهش تولید جلساتی، برگزار نمایند. از آنجا که در حال حاضر یکی از نمایندگان محترم استان اصفهان، ریاست کمیسیون جهش تولید را عهده دار است، اعضای کمیسیون پارلمانی در تلاش هستند تا به هر شکل ممکن، جلسه ای را با ایشان ترتیب دهند. با توجه به اهمیت موضوع ضرورت دارد یکی از اعضای هیأت مدیره در کنار کمیسیون پارلمانی، موضوع را پیگیری کند.» پس از گفت و گو و پیشنهادات ارائه شده از جانب اعضای هیأت مدیره، مقرر شد وکیل دکتر یاسین صعیدی عهده دار این مسئولیت شود.
سپس اعضای هیأت مدیره پیرامون انتخاب اعضای هیأت امنای مرکز داوری کانون( با تأکید برآنکه هیأت امنای مرکز داوری صرفا امور اداری مرکز را عهده دار بوده و به امر داوری نمی پردازند)، کمیسیون وکالت تخصصی و کمیته اختبار به بحث و تبادل نظر پرداختند. پیشنهادات مختلفی از سوی هریک از اعضا در جلسه مطرح شد. اولین پیشنهاد آن بود که با توجه به جایگاه ویژه این کمیسیونها و به منظور جلوگیری از ایجاد شائبه، فراخوانی داده شود تا همکاران واجد شرایط، رزومه خود را به هیأت مدیره ارائه و از بین ایشان، انتخاب صورت گیرد. در مقابل، پیشنهادی دیگر مطرح گردید مبنی بر آنکه برخی از همکاران واجد شرایط در این مواقع، درخواستی به کانون ارائه نمی کنند. ضمن آنکه در برخی از ارکان و کمیسیونهای کانون به لحاظ جایگاه ویژه آنها باید از افراد دارای شرایط و ویژگیهای خاص، استفاده شود و بنابراین دادن فراخوان در عمل ممکن است، مشکلاتی بوجود آورد مگر آنکه شرایط و ویژگیهای لازم برای این سمتها از قبل تعریف شود. در سایر کمیسیونهای کانون، اعضا نیاز به تخصص ویژه ای ندارند و بنابراین فراخوان نه تنها مشکلی ندارد بلکه باعث استفاده از پتانسیل های موجود در همکاران نیز خواهد شد. اما در جایگاهی همچون هیأت امنای مرکز داوری با توجه به اساسنامه این مرکز و وظایف تعریف شده برای آنها از آن جمله رسیدگی به تخلفات داور، تدوین آیین نامه و دستورالعمل های اجرایی، تعیین میزان حق الزحمه داوری با تفکیک هزینه های اداری و حق داوری داوران منتخب و .... ، صرفنظر از وظایفی که صرف اداری است، سایر موارد تماما امور حرفه ای هستند که برای انجام آنها لزوما بایستی از افراد دارای تخصص لازم و یا حداقل تسلط کافی، بهره برد. در نهایت پس از بحث و تبادل نظر فراوان فی مابین اعضا، مقرر شد تا جلسه آتی هیأت مدیره هریک از اعضا در رابطه با معرفی اشخاصی که برای تصدی سمتهای فوق، صلاحیتها و ویژگیهای لازم را دارند، تحقیق و سپس نظر خود را اعلام نمایند.
 
سپس هیأت مدیره وارد دستور جلسه شد:
دستور اول جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرا با پیشنهاد مؤسسه معاضدت کانون، مبنی بر درج شرط داوری( تعیین داور به انتخاب رئیس کانون یا مرکز داوری کانون) در قراردادهای وکالت معاضدتی، موافقت نمود.
دستور دوم جلسه: هیأت مدیره ضمن بررسی پرونده های نقل و انتقال به اتفاق آرا اتخاذ تصمیم نمود.
جلسه در ساعت  14:00 به پایان رسید.
مقرر شد جلسه آتی هیأت مدیره در روز یکشنبه مورخ 1400/09/21 برگزار گردد.

انتهای پیام/

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
 
Share/Save/Bookmark