رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان:
مداخله خلاف قانون در آزمون را نمی پذیریم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۳
کد مطلب: 3297
 
جلسه فوق العاده هیات عمومی کانونهای وکلای سراسر کشور صبح امروز به صورت مجازی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان، جلسه فوق العاده هیات عمومی کانونهای وکلای سراسر کشور صبح امروز به صورت مجازی برگزار شد. موضوع جلسه بررسی چالشهای روز نهاد وکالت از جمله بررسی و تصمیم گیری در مورد برگزاری آزمون سال ۱۴۰۰ بود. در حاشیه این نشست با دکتر لیلا رئیسی، رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفتگو کردیم. مشروح گفتگو را می خوانید:
 
**خانم دکتر نظر کانون وکلای اصفهان به طور کلی در مورد برگزاری آزمون ۱۴۰۰ چیست؟
نظر کانون وکلای اصفهان برگزاری آزمون وکالت، وفق قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت است. همانگونه که در سال های قبلی برگزار شده است و اساسا با توجه به قانون مذکورکانون ها حق و تکلیف به برگزاری آزمون به طورقانونی دارند.
 
** آیا شما موافق ذکر عبارت «آیین نامه» یا «آیین نامه ها» در آگهی آزمون هستید؟
با توجه به اصل حاکمیت قانون و اینکه کانونها مجری قانون هستند و باید بر اساس مقررات قانونی آزمون را برگزار کنند و این مقررات همانگونه که بیان شد در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت درج گردیده است، ذکر عبارت «آیین نامه» یا «آیین نامه ها» وجاهت قانونی نداشته و نوعی دخالت در برگزاری آزمون وکالت می باشد و ما با هرگونه مداخله خلاف قانون در آزمون مخالف هستیم. به ویژه اینکه این شائبه مطرح شده که منظور از عبارت آیین نامه، آیین نامه ۱۴۰۰ قوه قضاییه است، در حالی که آیین نامه مذکور به دلیل موادی از آن، ناقض استقلال کانون ها است و استقلال نهاد وکالت جزء حقوق مسلم مردم می باشد، قبلا از طرف هیات عمومی کانونها غیر قابل اجرا مصوب و اعلام شده است.
 
**وضعیت داوطلبان آزمون و دغدغه آنها نسبت به این موضوع چه می شود؟
حقوق داوطلبان برای ما مهم و محترم است. به همین علت کانونها و اتحادیه تاکنون تلاشهای زیادی انجام داده اند که بتوانیم همانند سالهای قبل آزمون را برگزار کنیم، اما متاسفانه کانونها امسال با مشکلاتی که گوشه ای از آن ها عنوان شد روبر شده اند و با این وجود همچنان در حال پیگیری و تلاش هستیم که بتوانیم این موانع را رفع و آزمون را برگزار کنیم.

 
Share/Save/Bookmark