قائم مقام کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان:
کمیسیون کارآموزی یکی از ارکان کانون وکلاست و در هیچ تصمیمی سلیقه ای عمل نمی کند
تاریخ انتشار : شنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 4459
 
قائم مقام کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در آئین افتتاحیه دوره کارآموزی پذیرفته شدگان آزمون وکالت 1402 که روز چهارشنبه 5 اردیبشهت ماه و در تالار امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان(خوراسگان) برگزار شد خطاب به کارآموزان گفت: در حال حاضر، مجری آیین نامه ای هستیم که در سال 1402 مورد اصلاحیه مجدد قرار گرفت. بخش۴ این آیین نامه اصلاحی از مواد ٣٧ تا ٧٠ ویژه امور کارآموزی است.  ماده ۵۴ آن به آموزش کارآموزان اختصاص دارد و سه مرحله را پیش بینی کرده است. مرحله اول یعنی آموزش علمی و کاربردی در حدود ٢ ماه و ۵٠ ساعت انجام می شود. تفاوت این آموزش ها با مواردی که در دانشگاه آموختید از نظر کاربردی بودن آن است. زیرا اساتیدی با بیش از ١٠ سال سابقه کار وکالت این موارد را به شما آموزش عملی وکالتی و کاربردی می دهند. سپس از همین ۵٠ ساعت، از شما آزمون گرفته می شود و بعد از قبولی در ازمون، نوبت به مرحله دوم می رسد و اگر کسی در ازمون اول رد شود تا دو بار حق ازمون مجدد دارد و در سومین مرتبه آزمون اگر نمره نیاورد مردود شده و پروانه وی باطل می گردد.
 دکتر حسن وثیق زاده افزود: مرحله دوم، آموزش عملی است. یعنی مراجعه به محاکم در طی شش ماه هر روز باید از یک جلسه رسیدگی گزارش تهیه کنید. در این مرحله همان نکات علمی را که در مرحله اول و در دانشگاه ها آموختید، به شکل کاربردی در پرونده ها مشاهده می نمایید. این گزارش ها توسط هیات اجرایی تصحیح می شود. اگر گزارش ها دقیق بود وارد مرحله سوم می شوید ولی اگر اشکالات قابل چشم پوشی نبود، مجددا باید ۴ ماه دیگر به محاکم بروید و این مرحله به مدت ۴ ماه تجدید می شود. مرحله سوم تمرین عملی مهارت آموزی در فن وکالت است که باید نزد وکیل سرپرست تمرین کنید و تا ۵ پرونده می توانید در ماه بگیرید . در طول مرحله سوم شما ٧ ماه تمرین عملی دارید و می توانید کار وکالتی را با نظارت وکیل سرپرست و با رعایت محدودیت های تعیینی انجام دهید. همزمان با این دوره ٧ ماهه، شما یک دوره ۵٠ ساعته آموزش مجدد علمی نیز خواهید داشت.  در پایان دوره اختبار کتبی و شفاهی برگزار می گردد. تفاوت این آموزش  با آموزش مرحله اول این است که  تکمیلی تر و کیس محور تر است و بیشتر با پرونده ها سر و کار دارید و سوالات اختبار در آن مطرح می شود.
وی همچنین تصریح کرد: کمیسیون کارآموزی یکی از ارکان کانون است، یعنی قانونگذار و شارع آن را تعیین کرده است . لذا کمیسیون تکالیف خود را از آیین نامه ها و نظامات می گیرد پس نمی تواند سلیقه ای عمل نماید و هر تصمیمی نیز با نظر اکثریت تعیین و اخذ می گردد.
Share/Save/Bookmark