بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری اصفهان به مناسب هفدهم اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب: 4171
 
بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری اصفهان به مناسب هفدهم اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر

در وضعیت امروزی جهان، فقر به مفهوم ناتوانی در دستیابی به استاندارهای زندگی حداقلی امری غیر قابل انکار است که به صورت ناهمگن در تمام کشورهای جهان در سطوح مختلف مشهود است.
علی رغم پیشرفتهای بشریت در همه زمینه هایی که می‌تواند موجبات رفاه بشر ‌و ریشه کن کردن  فقر را فراهم نماید لیکن  همچنان در قرن بیست و یکم تعداد بیشماری از مردم جهان در فقر  به سر می برند.
بر اساس بیانیه اهداف توسعه هزاره سوم که در سپتامبر سال ۲۰۰۰ با شرکت ۱۸۹ کشور عضو سازمان ملل متحد صادر شد کشورهای عضو، متعهد شدند تا سال ۲۰۱۵ پیشرفت برنامه های توسعه ملی و جهانی را برای دستیابی به آرمان‌های هشتگانه توسعه هزاره سوم شامل : ریشه کنی فقر و گرسنگی شدید، دستیابی به آموزش ابتدایی عمومی، گسترش برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان، کاهش مرگ و میر کودکان، بهبود بهداشت مادران، مبارزه با ایدز و مالاریا و سایر بیماری‌ها، تضمین پایداری محیط زیست، ایجاد مشارکت جهانی برای توسعه و پیشرفت عملیاتی نمایند.
استراتژی ها و ابتکار عمل کلیدی در خصوص ریشه کنی فقر به استناد گزارش های سازمان های معتبر بین المللی همچون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و سایر منابع معتبر  عبارتست از :رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، آموزش و توسعه مهارتها، برنامه های حمایت اجتماعی، برابری جنسیتی،دسترسی به خدمات اساسی، کشاورزی پایدار و امنیت غذایی، دسترسی به خدمات مالی، همکاری های منطقه ای که باید مورد توجه دولت ها و سازمان های حقوق بشری قرار بگیرد .
نهایتاً بنظر می رسد ریشه کن کردن فقر با توجه به ابعاد گسترده آن چالشی است پیچیده که نیازمند رویکردی عملیاتی و ساز و ‌کارهای خاص خود می باشد .
کانون وکلای دادگستری نیز در راستای وظایف و رسالت خود در دفاع از حقوق انسان ها و حمایت از آنها در سراسر کره خاکی ضمن محکوم کردن فقر آمادگی خود را جهت هرگونه اقدام علمی و عملی در کنار سایر سازمان ها و نهادهای کشوری و بین المللی جهت حرکت در این مسیر اعلام می نماید.

 
Share/Save/Bookmark