رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان:
فقدان حمایت های موثر و پیشگیرانه، اعمال ضد انسانی علیه وکلا را تشدید کرده است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۰
کد مطلب: 3615
 
وکیل جوان محمودرضا جعفرآقائی مقابل منزلش در شهر شاهرود با شلیک چند گلوله به قتل رسید.
امروز (17 مرداد ماه) و همزمان با روز عاشورای حسینی خبربه قتل رسیدن یک وکیل دادگستری جامعه وکالت را در بهت و اندوه فرو برد. وکیل جوان محمودرضا جعفرآقائی مقابل منزلش در شهر شاهرود با شلیک چند گلوله به قتل رسید. تحقیقات در این خصوص از سوی پلیس و مراجع قضائی آغاز شده است. در چندین ماه گذشته بارها خبر ضرب و شتم، قتل و حمله و تعرض به وکلا در شهرهای مختلف کشور مخابره شده است. در همین رابطه دکتر لیلا رئیسی، رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در گفتگو با رسانه این کانون ضمن ابراز تاسف از وقوع این جنایت و تسلیت به خانواده وکیل جوان و همچنین جامعه وکالت کشور گفت: متاسفانه امروز مصادف با عاشورای حسینی یکی دیگر از وکلای شریف کشور مورد تهاجم بیرحمانه قرار گرفته و کشته شد. بارها در مورد در معرض خطر بودن وکلا و جنایات ارتکابی علیه آنها، سخن رانده شده و اعلام موضع گردیده است، اما واقعیت تلخ این است که تا مادامی که برای جلوگیری از تکرار ارتکاب جنایات بی رحمانه ای همانند قتل، آتش زدن اموال، تعرض به حریم خصوصی و… علیه وکلا اقدام جدی انجام نشود، این فجایع ادامه داشته و  روبفزونی خواهد داشت.
دکتر رئیسی در پاسخ به این سوال که چه عواملی را در بروز  این حملات به وکلای کشور موثر می دانید، گفت: در یک آسیب شناسی حداقلی از این اتفاقات تلخ روشن می گردد که عواملی همانند عدم درک صحیح از نقش وکیل در یک پرونده و داشتن تلقی های ناصواب همانند دشمن انگاری و توهم توطئه نسبت به وکیل طرف مقابل پرونده، می تواند در بروز این فجایع تلخ موثر باشد. این طرز تفکرغلط نسبت به نقش وکیل مدافع، ناشی ازجهل و بعضا تبلیغات مسموم علیه وکلا در رسانه ملی و برخی رسانه های دیگر است، که  سالهاست علیه وکلا جریان دارد و به عقیده من در بروز چنین جرائم سنگینی تاثیر زیادی داشته است. علاوه برآن فقدان حمایت های موثر و جدی از وکلا در برابر تهدیدات مختلف از ناحیه مقنن و بالتبع دستگاه های مختلف قضایی و اجرایی، گویی نوعی اطمینان خاطر برای برخی هنجارشکنان در ارتکاب اعمال غیر قانونی و ضد انسانی علیه وکلا، به دنبال داشته است. او همچنین افزود: مسلما زمانی که همان حداقل حمایتی که در قانون تحت عنوان رعایت شأن وکیل، پیش بینی گردیده، حتی بعضا در برخی محاکم هم مورد توجه و رعایت قرار نمی گیرد، بدیهی است که ارتکاب جنایت علیه یک وکیل چندان موجب نگرانی مرتکبان جانی نشود.
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در ادامه و در پاسخ به این سوال که انتظار جامعه وکالت از نهادهای ذیربط با توجه به شرایط امروز چیست، گفت:امروز که وکلای دادگستری از کمترین بهره مندیهای معمول در یک جامعه، همانند خدمات درمانی، رفاهی و ثبات شغلی که سایر مشاغل برخوردارند، بهره مند  نمی باشند، اضطراب در معرض خطراتی همانند حملات بیرحمانه و اعمال غیر انسانی قرار گرفتن، نباید به آلام  آنها اضافه گردد و ضروری است که کانون های وکلا، سایر دستگاه های مسئول و مجلس شورای اسلامی  در اسرع وقت برای جلوگیری از تکرار این جنایات و سلب آرامش و امنیت از وکلا و خانواده هایشان با پیش بینی تدابیر قانونی لازم چاره ای جدی و کارآمد بیندیشند. قطعا تیرترکش چنین جنایاتی به کل جامعه اصابت خواهد کرد و  به تدریج نوعی هراس و سلب امنیت  و آرامش را برای کل جامعه به دنبال خواهد داشت. صرفنظر از تمام التهاب های که امروزه در نهاد وکالت اتفاق افتاده، بدون تردید وقت آن رسیده که در کشور ما نیز همانند بسیاری از جوامع دیگر، در اسرع وقت وکلا بعنوان افراد در معرض خطر مورد حمایت های قانونی و قضایی پیشگیرانه قرار گیرند. دکتر رئیسی همچنین تاکید کرد: از نمایندگان‌محترم که در این دوره از مجلس شورای اسلامی ظاهرا یکی از مهمترین دغدغه هایشان مسائل نهاد وکالت بوده است، انتظار می رود در این موضوع نگران کننده و تهدید کننده امنیت جامعه با همکاری کانونهای وکلا در مورد وضع تدابیر قانونی لازم، اقدامی شایسته و موثر در جهت پیشگیری از تکرار این اقدامات ضد انسانی  انجام دهند.
Share/Save/Bookmark