چهلمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۵
کد مطلب: 3248
 
چهلمین جلسه هیأت مدیره دوره دوازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان روز یکشنبه مورخ 1400/9/28 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان،روز یکشنبه مورخ 28/09/1400 چهلمین جلسه هیأت مدیره دوازدهمین دوره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان رأس ساعت 11:30 با حضور وکیل دکتر لیلا رئیسی، وکیل امیر حسین سجادیه، وکیل دکتر محمد جعفری فشارکی، وکیل دکتر یاسین صعیدی، وکیل سیامک اکبری، وکیل شهرام محقق دولت آبادی، وکیل مجتبی اسدیان و وکیل داوود عابدی در محل کانون برگزار شد.

در ابتدای جلسه وکیل شهرام محقق دولت آبادی به ارائه گزارش از نشست اخیر شورای اجرایی اتحادیه پرداخت. وی اظهار داشت:
« روز پنجشنبه مورخ 25/09/1400 نشست شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران با حضور اعضای هیأت رئیسه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و نمایندگان کانون ها در شورای اجرایی در محل اتحادیه، برگزار شد. دستور اول این نشست، موضوع آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری سال 1400 بود که پس از ارائه گزارش آقای دکتر کوشا از گفت و گو با معاونت حقوقی قوه قضائیه در این رابطه و اعلام بلامانع بودن برگزاری این آزمون توسط ایشان، مصوب گردید: شورای اجرایی در راستای اجرای مصوبه هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در اجلاس بوشهر بر برگزاری آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری سال 1400 در تاریخ 20/12/1400 جهت حفظ حقوق داوطلبان و جلوگیری از تضییع حقوق ایشان و در راستای حفظ آرامش تأکید می کند و رئیس اتحادیه با سازمان سنجش آموزش کشور مجددا نامه نگاری خواهد کرد.
البته کارگروهی در جلسه قبل شورای اجرایی به عنوان کارگروه روش برگزاری آزمون، تعیین شد که در آن کارگروه، اینجانب نیز به عنوان نماینده کانون وکلای اصفهان، حضور دارم و مقرر شد درصورت مواجه شدن با هر امر حادثی در اینخصوص، در کارگروه فوق، گفت و گو و اتخاذ تصمیم شود.

 به عنوان دستور دوم آقای دکتر کوشا گزارشی از امور جاری اتحادیه به ویژه موضوعات آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، دیدار با رئیس محترم قوه قضائیه و طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را به اطلاع اعضای شورای اجرایی رساندند. دستور سوم، پیرامون نامه سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر اعلام پذیرفته شدگان سال 1397 الی 1399 بود که مصوب شد: پاسخ نامه شماره 710/2249799 مورخ 12/08/1400 جناب آقای حسام عشقی بازرس کل امور واحدهای قوه قضائیه و دادگستری ها توسط رئیس اتحادیه ارسال گردد. دستور چهارم، بررسی اعتراض به انتخابات کمیسیون ورزش بود که اکثریت افراد حاضر در جلسه، معترض در دستور قرار گرفتن آن بودند و معتقد بودند در شرایط فعلی، موضوع ورزش، دارای چنان اهمیتی نیست که چندین جلسه به آن اختصاص یابد. اینجانب تمام موارد مورد بحث در هیأت مدیره را بصورت مبسوط اعلام نمودم. هم از جهت فاقد وجاهت بودن این انتخابات به دلیل از دستور کار خارج شدن موضوع انتخابات کمیسیون ورزش، ورود مجدد آن در دستور کار در پایان جلسه و ترک جلسه توسط تعدادی از اعضا در زمان برگزاری انتخابات، هم از جهت آنکه آرا بصورت پیامکی اخذ شده و این موضوع، مطابق روال معمول اتحادیه نیست و در اساسنامه نیز چنین امری مقرر نشده است. هم از این جهت که یکی از کاندیداهای کمیسیون ورزش در حال حاضر به عنوان بازرس اتحادیه تعیین شده است و بازرس اتحادیه نمی تواند فعالیت اجرایی در اتحادیه داشته باشد و این ایراد هم به انتخابات، وارد است و همچنین پیشنهاد نمودم تعداد اعضای کمیسیون ورزش، بیش از پنج نفر باشد تا از تجربه و توان افراد بیشتری در حوزه ورزش، استفاده کنیم. در پایان حاضرین در جلسه، بصورت موافق و مخالف نظرات خود را بیان کردند. عده ای اظهار داشتند که اساسا موضوع انتخابات کمیسیون ورزش، آنچنان اهمیتی نداشته که مجددا در دستور کار قرار بگیرد و به همین واسطه نظری ندارند. عده ای هم بیان داشتند، مسلما آقای سید مجتبی طباطبایی دارای بهترین رزومه و سابقه است ولیکن در شورای اجرایی، باید به سایر افراد نیز فرصت حضور، مشارکت و فعالیت در قسمتهای مختلف اتحادیه داده شود.
درخصوص ایرادات مطرح شده از جمله از دستور کار خارج شدن موضوع انتخابات، اعلام شد این تصمیم را شورای اجرایی در ابتدای جلسه با توجه به اهمیت سایر موضوعات، اتخاذ نمود و در پایان جلسه با توجه به تذکر دوستان و از آنجا که فرصت جلسه نیز به پایان نرسیده بود، تصمیم بر ورود مجدد آن گرفته شد و به این امر، ایرادی وارد نیست. دررابطه با افزایش تعداد اعضای کمیسیون، استناد به اساسنامه اتحادیه شد و اینکه اقدام در این رابطه نیاز به اصلاح اساسنامه و آیین کار دارد که در حال حاضر امکان پذیر نمی باشد. ایراد مطرح شده درخصوص بازرس اتحادیه، مورد موافقت اکثریت حاضر در جلسه قرار گرفت و در نهایت مقرر شد پس از شروع رسمی فعالیت بازرس اتحادیه، موضوع استعفای ایشان از کمیسیون ورزش مطرح و سپس برای تعیین عضو پنجم، مجددا انتخاباتی برگزار گردد. نهایتا رأی گیری بصورت مخفی انجام و  اعتراض آقای سید مجتبی طباطبایی، عضو کانون وکلای اصفهان با اکثریت قاطع، رد شد. لازم به ذکر است اینجانب به عنوان نماینده کانون وکلای دادگستری اصفهان در اتحادیه نه تنها در مورد آقای طباطبایی بلکه در برابر هریک از همکارانی که کاندیدای عضویت در هر یک از کمیسیونهای اتحادیه باشند، دو وظیفه دارم اول وظیفه حمایتی است، بدین معنی که شخص مورد نظر را به خوبی تعرفه نمایم که در مورد آقای طباطبایی این اتفاق افتاد و بنده سابقه و رزومه ایشان را علی رغم آنکه اکثریت اعضای شورای اجرایی، نسبت به ایشان شناخت کافی داشتند، بیان نمودم. وظیفه دیگر بنده نیز دادن رأی است که در انتخابات مذکور، نفر اول انتخاب بنده، آقای طباطبایی بود ولیکن بنده کنترلی روی آرای سایر کاندیداها ندارم. در هرصورت بنده درخصوص آقای سید مجتبی طباطبایی وظیفه خود را به نحو کامل انجام دادم.
دستور پنجم، تعیین رئیس کمیسیون ورزش بود که مصوب شد جناب آقای علیرضا امانی کتمجانی به عنوان رئیس کمیسیون ورزش انتخاب شوند. دستور ششم، تعیین شرایط میزبانی هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بود که مصوب شد کارگروه اصلاح آیین کار با موضوع شرایط میزبانی هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری متشکل از آقایان مالک قاید زاده، کیانوش هادی پور، شهرام محقق دولت آبادی، حسین عسکری راد و روح الله وکیلی، تعیین گردند. دستور هفتم، درخواست برگزاری نشست فوق العاده هیأت عمومی به درخواست کانون وکلای دادگستری کرمانشاه که این درخواست رد شد.
در آخر، گزارشی از روند پیشرفت اتوماسیون اداری کانون ها به شورای اجرایی ارائه شد. در ارتباط با بحث اتوماسیون اداری، کانون یزد ایراداتی وارد و اعلام نمود این اتوماسیون، اتوماسیون ضعیفی است و گزارش مبسوطی از ایرادات این سیستم ارائه داد. نهایتا با توجه به تخصصی بودن، موضوع مقرر شد ایرادات مطروحه در اختیار کمیسیون و یا نمایندگان آی تی هر کانون قرار گرفته تا بررسی های لازم انجام شود و یک جلسه با حضور نمایندگان آی تی کانونها و آقای صادقی از شیراز  برگزار گردد و در این رابطه به یک نتیجه مطلوب دست یابند.
در حاشیه این نشست با توجه به آنکه در جلسه گذشته درخصوص پیشنهاد آقای نصر مبنی بر تأسیس دانشگاه علمی-کاربردی مقرر شد پیرامون این موضوع از تجربه کانون مرکز تحقیق و استفاده کنیم با آقای دکتر حبیبی گفت و گویی داشتم. ایشان اظهار داشت در سال جاری از 1000 نفر متقاضی، ثبت نام بعمل آورده اند، ولیکن بخشنامه ای  از طرف وزارت علوم صادر شده که براساس آن فارغ التحصیلان این مراکز از مدرک خود برای شرکت در آزمونهای وکالت، قضاوت و غیره نمی توانند استفاده کنند و مدارک ایشان قابل پذیرش نیست و  پس از اطلاع اشخاص از این بخشنامه، تعداد زیادی از آنها اعلام انصراف نموده اند. دکتر حبیبی اظهار نمود که بلافاصله در هیأت مدیره تشکیل جلسه دادند و کارکرد این دانشگاه را در جهت اعطای گواهی وکالت های تخصصی به همکاران، تغییر دادند. بدین صورت که دوره های مربوطه را دانشگاه برگزار و در پایان گواهی مبنی بر گذراندن دوره به فرد اعطا و سپس کانون بر اساس آن گواهی برای شخص صادر می نماید. در نهایت مقرر شد کلیه مکاتبات در این زمینه را برای کانون اصفهان ارسال کنند.»
در ادامه ریاست کانون به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در فاصله جلسه گذشته و جلسه فعلی پرداخت:« روز دوشنبه مورخ 22/09/1400 نشست مجازی بررسی ریشه ها و علل خشکی زنده رود و پیامدهای برآمده از آن با رویکرد واکاوی راهکارهای احیای زنده رود به میزبانی کمیسیون حقوق بشر و با حضور مهندس اسلامی( مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اصفهان)، دکتر علیرضا جعفری زند( عضو هیأت علمی دانشگاه، پژوهشگر و باستان شناس) و دکتر بهرام نادی( عضو هیأت علمی دانشگاه، پژوهشگر و عضو اصلی کارگروه بررسی فرونشست زمین در اصفهان) از طریق سامانه برخط کانون، برگزار شد. همچنین در روز پنجشنبه مورخ 25/09/1400 نیز همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر به همت کمیسیون حقوق بشر و با همکاری کمیسیون روابط بین الملل و کارآموزی در سالن اجتماعات کانون با حضور دکتر مهناز بیات( عضو هیأت علمی گروه حقوق عمومی و اقتصادی دانشگاه شهید بهشتی)، دکتر محسن عبداللهی( دانشیار حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی) و دکتر عباس کوچ نژاد( وکیل دادگستری و استاد مدعو دانشگاه آزاد اسلامی) با موضوع اهمیت حق های رویه ای در صیانت از حقوق بشر، حق بر حق داشتن و ساز و کارها و ضمانت های بین المللی حقوق بشر، برگزار گردید.»

سپس هیأت مدیره وارد دستور جلسه شد:
دستور اول جلسه: هیأت مدیره به اتفاق آرا با اختصاص مبلغی به عنوان پاداش دوره تمدید پروانه های وکالت برای کارمندان کانون، موافقت نمود.
دستور دوم جلسه: هیأت مدیره با اکثریت آرا( سه نفر از پنج نفر) اعتراض آقای محمد مجنون نسبت به تصمیم کمیسیون نقل و انتقال مبنی بر عدم امکان انتقال به حوزه قضایی اصفهان به لحاظ آنکه سابقه وکالت ایشان کمتر از سه سال است؛ را وارد دانست.
نظر اکثریت( خانم دکتر رئیسی، آقای امیرحسین سجادیه و آقای سیامک اکبری): منظور از گذشت سه سال در تبصره 4 ماده 6 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب 1376، سه سال از تاریخ منفک شدن از سیستم قضایی است. فلسفه وجودی این مقرره، گذشت مدت زمان معقول از قضاوت ایشان و قطع رابطه با سیستم قضایی و انتفای  شبهه سؤاستفاده از موقعیت قبلی می باشد. رویه کانون نیز تاکنون چنین بوده است.
نظر اقلیت( آقای دکتر محمد جعفری فشارکی و آقای دکتر یاسین صعیدی): نظر به اینکه ماده 6 قانون فوق، درخصوص نحوه فعالیت وکلا، اقدام به وضع قاعده نموده و بدیهی است که این مقرره ناظر به افرادی است که به کسوت وکالت نائل آمده اند و افرادی که از سیستم قضایی منفک شده اند تا زمانی که پروانه وکالت دریافت نکرده اند مشمول این قاعده نخواهند بود، لذا بنظر می رسد ممنوعیت سه ساله، ناظر به پس از اخذ پروانه وکالت است.
دستور سوم جلسه: هیأت مدیره ضمن بررسی پرونده های نقل و انتقال به اتفاق آرا اتخاذ تصمیم نمود.
جلسه در ساعت 14:00 به پایان رسید.
مقرر شد جلسه آتی هیأت مدیره در روز یکشنبه مورخ 05/10/1400 برگزار گردد.

انتهای خبر /

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
 
Share/Save/Bookmark