رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان:
اگر شهروندان از حقوق اولیه خود آگاه نباشند حاکمیت قانون در جامعه محقق نخواهد شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۲
کد مطلب: 3545
 
رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان:کانون وکلای دادگستری اصفهان اعتقاد دارد این کانون یک نهاد صنفی است و باید به مردم خدمت کند.
دکتر لیلا رئیسی، رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در آئین گشایش کلینیک تخصصی حقوقی خانواده که روز سه شنبه در سالن اجتماعات ساختمان فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد در سخنانی در رابطه با فلسفه ایجاد کلینیک تخصصی حقوقی خانواده گفت: کانون وکلای دادگستری اصفهان اعتقاد دارد این کانون یک نهاد صنفی است و باید به مردم خدمت کند. یکی از مهم‌ترین حوزه‌های خدمت‌رسانی کانون وکلا، آشنایی مردم با حقوق عامه و ارتقای آگاهی آنان در این حوزه است.
دکتر رئیسی افزود: اعتقاد ما وکلا این است که هر شهروندی در هر موقعیتی اعم از اجتماعی، فرهنگی و رفاهی، باید نسبت‌ به حقوق شهروندی خود اطلاع داشته باشد و تا زمانی که شهروندان از حقوق اولیه خود آگاه نباشند نمی‌توان انتظار اجرای اصل حاکمیت قانون در جامعه را داشته باشیم.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: اطلاع داشتن شهروندان از حقوق شهروندی نقش بزرگی در پیشگیری از مشکلات حقوقی در محاکم قضائی و دادگستری دارد؛ در واقع ارتقای دانش حقوقی شهروندان کمک مهمی به دستگاه قضا برای کاهش تعداد پرونده‌های قضائی می‌کند.
وی ادامه داد: وکلا یکی از بهترین افرادی هستند که می‌توانند در ارتقای دانش حقوقی شهروندان نقش داشته باشند. متأسفانه مؤسسات حقوقی غیرمجاز یک معضل جدی برای دستگاه قضا شده است، در این مؤسسات شاهد هستیم افرادی که حتی آشنایی با الفبای مباحث حقوقی ندارند، اقدام به برگزاری کارگاه‌ها، دوره‌ها و مشاوره حقوقی می‌کنند که همین موضوع، موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در محاکم دادگستری شده است.
دکتر رئیسی ادامه داد: یکی از رسالت های ما در کانون وکلا ورود به حوزه حقوق عامه از طریق آموزش های حقوقی است در حدی که مردم بتوانند امورات روزمره خود را به نحو احسن و درست و قانونی انجام دهند. وکلا در این حوزه یکی از بهترین گروههایی هستند که می توانند این خدمت را به جامعه ارائه کنند. به همین جهت کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در این تفاهمنامه از میان سایر حوزه ها به یکی از مهم‌ترین حوزه های حقوقی که همان حوزه حقوق خانواده است در گام نخست ورود و اقدام به تأسیس کلینیک تخصصی حقوقی خانواده کرد. البته ما انتظار داشتیم که از سوی استانداری و شهرداری حمایت های بیشتری را شاهد باشیم.
وی اظهار کرد: تأسیس کلینیک تخصصی حقوقی خانواده، تنها اقدام ابتکاری کانون وکلای دادگستری استان اصفهان نیست، بلکه این کانون در همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در خرداد 1400 اقدامی انجام داد که باعث تفاهم‌نامه سه جانبه با دادگستری استان، دانشگاه آزاد اسلامی و کانون وکلا در زمینه حقوق عامه شد که هم اکنون این خدمت‌رسانی در حوزه آب زاینده‌رود قابل مشاهده است و اتفاقی بسیار خوب را رقم زد و کارگروهی بسیار کارآمد در دادگستری با حضور نمایندگان سه ارگان مشغول فعالیت است.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: هدف از تأسیس کلینیک تخصصی حقوقی خانواده این است که برای جامعه هدف اعم از خانم‌ها، آقایان و افرادی که امور مختلف کودکان را برعهده دارند خدمات آموزشی و مشاوره حقوقی و روان‌شناسی ارائه کند و چنان‌چه افراد توان مالی لازم برای گرفتن وکیل نداشته باشند در چارچوب قانون و ضوابط از طریق مؤسسه معاضدت کانون وکلای دادگستری استان اصفهان وکیل در اختیار آنان قرار گیرد.
 
 
 
Share/Save/Bookmark