اولين جلسه تبيين مفاهيم وكالت معاضدتي براي كارآموزان كانون وكلاي دادگستري اصفهان برگزار شد!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱
کد مطلب: 2276
 
جلسه سخنرانی کارآموزی توسط وکیل محمد جان قربان – نایب رئیس موسسه معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری اصفهان - با موضوع تببین مفاهیم وکالت معاضدتی و تسخیری در تاریخ ۱۹ /۲/ ۱۳۹۸ در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی کانون برگزار شد.
در این جلسه که اولین نوبت از جلسات سه گانه پیش بینی شده برای کارآموزان کانون اصفهان است ، سخنران علاوه بر توضیح تفاوت های شکلی و ماهوی وکالت تسخیری با وکالت معاضدتی ، کارآموزان را با سیستم اداری و نحوه صدور ابلاغ هایی که در آینده برای ایشان صادر خواهد شد ، آشنا نمود .
وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت که با توجه به اصل ۳۵ قانون اساسی و مواد ۳۸۴ و ۳۸۵ قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه ها برای متهم از کانون وکلا تقاضای وکیل می نمایند و حضور وکیل در دادگاه از ملزومات رسیدگی است به نحوی که حتی در موارد خاص بدون حضور وکیل، جلسه دادگاه تجدید خواهد شد.
ایشان در در ادامه بحث  به این نکته اشاره کرد که متهمان اکثراً  در اثر عدم اطلاع از قوانین نیازبه استفاده از اطلاعات و تجربه وکلای دادگستری دارند . قانون بدون رعایت عدالت هیچ شرافتی ندارد و مجری این عدالت که از دل قوانین خارج می شود وکیل است. در معرفی وکیل  تسخیری که براساس اعلام شعب دادگاه یا دادسرا  و براساس شماره پروانه توسط  موسسه معاضدت انجام می شود ، تعیین عدم بضاعت مالی متهم برای استحقاق وکیل تسخیری با مقام رسیدگی کننده است و موسسه معاضدت هیچ گونه اختیاری در رد آن ندارد .
سخنران در ادامه به حدود اختیارات وکیل تسخیری پرداخته و بر این نکته که تا مرحله دیوان عالی کشور وکیل تسخیری همچنان مسئولیت دفاع از موکل را دارد تاکید نمود و همچنین با اشاره  به مواد ۳۷ تا ۴۰ و ۴۳ و ۴۴ و ۴۶ تا ۴۹ از مقررات وکالت و با نشان دادن فرم ابلاغ در خصوص مقررات و شیوه ارجاع به وکیل تسخیری توضیحاتی ارائه کرد.
در قسمت دوم سخنرانی ، آقای جانقربان به تفاوت پرونده های معاضدتی و تسخیری پرداخت و توضیح مکفی در این خصوص اظهار کرد که موسسه معاضدت وظیفه دارد به همکاران کمک کند و در حد امکان پاسخگوی سوالات و رفع ابهام از ایشان باشد اما زمانی که همکاران خودشان با موسسه معاضدت ارتباطی ندارند و سوالات خودشان را مطرح نمی کنند موسسه چگونه به ایشان کمک کند؟
همچنین مواردی به اختصار در خصوص  تخلفاتی که ناشی از تکالیف معاضدتی است بیان شد که به صورت کامل در جلسه سوم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت .
در پایان نیز علاوه بر ارائه پاسخ به پرسش های کارآموزان ، جزوه ای جهت تکثیر در اختیار مسئولین کمیسیون کارآموزی قرار داده شد .
جلسه بعدی کمیسیون کارآموزی در خصوص تکالیف معاضدتی برای شهریور ماه تعیین گردیده است .

تهیه کنندگان : وکیل بهارک همایی ، وکیل سایا محمدی
 
Share/Save/Bookmark