سی و چهارمین آیین تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب: 1395
 
سی و چهارمین مراسم تحلیف جمعی از کارآموزان کانون وکلای دادگستری اصفهان، پنج شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۹۵، در محل باشگاه این کانون برگزار شد. در مراسم فوق که با حضور دکتر غلامرضا طیرانیان از پیشکسوتان حرفه وکالت، دکتر حسین آبادی رئیس کانون وکلای مرکز، پرفسور حیدر علی عابدی منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مهدی رحیمی رئیس دادگستری شهرستان اصفهان و مقامات عالی رتبه قضایی برگزار شد، ۷۷ تن از کارآموزان رسماً به عرصه مقدس وکالت وارد شدند.
در ابتدای مراسم حسین ادیب، نایب رئیس کانون ضمن تبریک و خوش آمدگویی به میهمانان،کارآموزان و خانواده های ایشان،از اهمیت حقوق مردم و امانت این حقوق نزد وکلای دادگستری صحبت کرد. وی گفت: "پروانه وکالت ضمن اینکه یک امتیاز است، یک امانت هم است و وکلا نباید در حرفه خود کم فروشی کنند. قبول وکالت در پرونده ای که تخصص وکیل نیست، قبول وکالت بدون مطالعه در مورد موضوع آن، عدم پیگیری پرونده و ... همه از مصادیق کم فروشی است."
نایب رئیس کانون در ادامه از لزوم رعایت ادب در برخورد با قضات و دستگاه قضایی صحبت کرد و گفت وکلا در همه مراحل پرونده باید ضمن رعایت ادب و نشان دادن توانایی علمی خویش از برخورد با قاضی اجتناب کرده و در لوایح تقدیمی به جای نقد قاضی به نقد علمی آراء بپردازند.
در ادامه رئیس کمیسیون کارآموزی برای ارائه گزارش این کمیسیون به ایراد سخن پرداخت؛ حسن صرام ضمن تبریک اعیاد رجبیه و با عرض خیر مقدم خدمت حضار محترم، همکاران، قضات، اساتید، کارآموزان و خانواده عزیزانی که امشب جشن تحلیف آنان است گفت: امشب سی و چهارمین جشن تحلیفی است که کانون وکلای دادگستری استان اصفهان از بدو تاسیس تاکنون برگزار می کند. تذکر این نکته لازم است که مراسم تحلیف یا سوگند دادن کارآموزی که می خواهد به جرگه وکلای پایه یک دادگستری وارد شود یک امر تشریفاتی برای مجوز ورود به کسب و کار نیست، بلکه مراسم تحلیف یک پیمان ابدی بین وکیل و خدای اوست که وکیل را متعهد می کند نسبت به امور جامعه خود بی تفاوت نبوده و در امور شخصی و اموریکه از طرف اشخاص به وی محول می شود راستی و درستی را رویه خود قرارداده و مدافع از حق باشد.
صرام افزود: ۷۷ نفر از عزیزانی که امشب با ادای سوگند وارد جرگه وکلا می شوند، در طول دوره کارآموزی خود در بالغ بر ۶۲ جلسه کارگاه آموزش هفتگی در کانون؛ ۳۶ جلسه رسیدگی حقوقی و یا کیفری در نزد محاکم دادگستری؛ کلاسهای الزامی آشنایی با مقررات انتظامی و معاضدت قضایی و انفورماتیک ؛ کارهای محوله از طرف کانون و وکلای سرپرست شرکت داشته و به صورت عملی و کاربردی با استفاده از دانش حقوقی که در دانشگاههای کشور فرا گرفته اند برای دفاع از حقوق آحاد جامعه آمادگی کسب می نمایند .
رئیس کمیسیون کارآموزی گفت: با اضافه شدن ۷۷ نفر از عزیزانی که سوگند وکالت را اداء خواهند نمود تعداد وکلای عضو کانون وکلای استان اصفهان از مرز ۲۱۸۰ نفر تجاوز خواهد نمود که حدود ۴۰% آنان را بانوان وکیل و حدود ۶۵ % را آقایان وکیل تشکیل می دهند ودر حال حاضر تعداد ۲۲۷ نفر کارآموز وکالت در کمیسیون کارآموزی مشغول طی دوره کارآموزی می باشند و تعداد ۱۳۰ نفر پذیرفته شدگان آزمون ورودی سال ۱۳۹۴ نیز تا اوایل خردادماه به این تعداد افزوده خواهند شد . از طرفی باید این نکته را هم یاد آور شده که هرساله بالغ بر پنجاه نفر از کارشناسان حقوقی دستگاههای دولتی که با دارا بودن سی سال سابقه اشتغال بازنشسته شده و دارای شرایط قانونی مندرج در بند دال ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری می باشند نیز به این تعداد کارآموز اضافه می شوند و این بدان معناست که در عرض ۱۸ سال گذشته تعداد وکلای عضو کانون اصفهان حدودا" ۳۰ برابر شده است که در اینجا لازم می دانم از اعضای محترم کمیسیون تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت استدعا نمایم درخصوص روند رشد غیر منطقی جذب ورودیهای این کانون تجدیدنظر اساسی فرمایند .
صرام در ادامه بنابر سنت معمول مراسم های تحلیف آخرین سفارشات کمیسیون به کارآموزان محترمی که مراسم تحلیف آنان است را بیان کرد و گفت: ورود به این حرفه شریف؛ افتخاری است که نصیب شما گردیده است و باید از آن پاسداری نمود و اینطور به سخنان خود ادامه داد: امروز دادرسی عادلانه یکی از مهترین حقوقی است که در قوانین اساسی کشورها بدان اشاره شده و از جمله در اصل سوم قانون اساسی ما نیز برگزاری دادرسی عادلانه یکی از حقوق ملت بیان گردیده است. از آنجائیکه مقام منتسب کنننده جرم که همان مدعی العموم است از اعضای دستگاه قضایی و در واقع نماینده حاکمیت است و از آنجائیکه مقام تعیین کننده مجازات یا دادرس نیز از اعضای دستگاه قضایی و در واقع نماینده حاکمیت است لذا در جهان متمدن امروز به این نتیجه رسیده اند که برای داشتن دادرسی عادلانه باید مقام دفاع کننده از حقوق متهم خارج از دستگاه قضایی و در واقع غیر وابسته به حاکمیت بوده تا متهم احساس کند که در جریان دادرسی دفاعی که از وی می شود مطابق ضوابط قانونی بوده و دستگاه رسیدگی کننده با مقام مدافع وی تابع یک دستگاه نمی باشند . به همین مناسبت در اصل ۳۵ قانون اساسی بعنوان یکی از حقوق ملت مقرر نموده که همه اشخاص ملت حق انتخاب وکیل دادگستری در محاکم را دارا می باشند و حتی در قانون آئین دادرسی در امور کیفری درخصوص جرائم مهم حضور وکیل مدافع برای متهم را یکی از ارکان ضروری تشکیل جلسه رسیدگی دانسته است بنابر این اهمیت حضور وکیل مستقل که از کانون مستقل اخذ پروانه وکالت نموده است از ارکان دادرسی عادلانه محسوب میشود .
در دنیای مرتبط و به هم پیوسته و صنعتی امروز هرچه دامنه علم و دانش وسیاست و تجارت و اقتصاد توسعه می یابد بر نیاز جوامع بشری به تخصص های مختلف جهت ادامه حیات بهتر افزوده میشود . در این راستا مراجعه به وکیل دادگستری هم برای پیشگیری از بروز مشکلات آینده و هم احقاق حق و هم درمان مشکلاتی که از گذشته تاکنون حادث و ادامه یافته است غیر قابل انکار می باشد.
حسن صرام گفت: وکیل پناهگاه و مآمن افراد مایوس و نا امید و رنجکشیده جامعه است. مراجعین به وکیل افرادی هستند که در مال یا جان یا ناموس ویا آبروی خود یا نزدیکترین عزیزانشان دچار ناامنی شده اند و از وکیل دادگستری بعنوان یک حمایتگر قوی توقع حمایت دارند. بنابراین چون مراجعین به وکلای دادگستری دچار یآس و ناامیدی می باشند باید در مقابل خود فردی را حس کنند که وجودش بیانگر امید و شعف و زندگانی و اعتماد به نفس باشد .
وی افزود: حرفه وکالت یک حرفه مردمی است یعنی مراجعین به وکلای دادگستری مردم هستند بنابراین وکیل دادگستری ملزم است در شئونات مختلف زندگی نزدیکی و ارتباط خود با مردم را حفظ کرده و حمایتگر آنان باشد و بداند که هدف اصلی در این حرفه احقاق حق و تحقق عدالت در مسیر رعایت صحیح قوانین است نه جلب رضایت مشتری وکسب درآمد شبه ناک و ناحق .
حسن صرام با یادآوری این نکته که آبرویی که گذشتگان ما در این حرفه کسب کرده اند نزد ما و شما امانت است وباید در حفظ این امانت با رعایت شآن و اخلاق حرفه ای کوشا بود و مراقبت کرد که شرافتی که وثیقه سوگندتان قرارمیدهید مخدوش نشده به سخنان خود خاتمه داد.
گروه خبری: زینب کیانی، رویا اسدیان
سردبیر: مهدی مزروعی
Share/Save/Bookmark