اظهارنامه مالیاتی ،نحوه ایجاد و تکمیل آن برای اشخاص حقیقی (بخش اول)
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 4581
 
 اظهارنامه مالیاتی فرمی است به منظور اظهار درآمدها، هزینه ها، دارایی ها، بدهی ها، سرمایه، معافیت ها، درآمد مشمول مالیات، بخشودگی مالیاتی و همچنین اطلاعات هویتی و مکانی حسب مورد که برای صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیات های مستقیم، برحسب نوع و حجم فعالیت اشخاص مذکور مطابق نمونه هایی که توسط سازمان، تهیه و اعلام می شود.
تمامی اشخاص حقیقی و یا حقوقی  دارای کسب و کار مشخص ، موظف به ارائه و ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند.   
▪️نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و ارسال آن به شرح ذیل می‌باشد:
۱.ورود به سامانه عملیات الکترونیک:
اولین قدم برای تنظیم و ارسال  اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، ثبت‌نام در سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی است. افراد پس از ثبت‌نام در این سامانه می‌توانند اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت کرده و آن را ارسال کنند.
۲. دانلود و نصب اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی:
پس از پایان مراحل ثبت‌نام در سامانه، یک نام کاربری و رمز عبور در اختیار شما قرار داده خواهد شد. سپس اشخاص حقیقی می‌توانند نرم افزار اظهارنامه را دانلود و آن را روی سیستم خود نصب کنند.‌
۳. ثبت اطلاعات مورد نیاز :
با نصب نرم‌افزار می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را در فرم‌های آماده ثبت کنید. از جمله این اطلاعات می‌توان به اطلاعات حسابداری و ترازنامه اشاره کرد. همچنین اطلاعات هویتی هم باید دریافت شده و ثبت شوند.
۴. چاپ نسخه پیش‌نویس :
دقت داشته باشید که پیش از ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، یک نسخه از آن را تهیه و اطلاعات ثبت شده در آن را به دقت بررسی کنید.
۵. ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و دریافت کد رهگیری:
پس از اینکه اطلاعات خواسته شده را ثبت کرده و پیش‌نویس آن‌ها را بررسی کردید، اظهارنامه را به سازمان مالیاتی کشور ارسال کنید. پس از اینکه اظهارنامه ارسال شد، یک کد رهگیری برای شما ارسال می‌شود.
۶. صدور قبض الکترونیکی و پرداخت مالیات:
 پس از دریافت کردن کد رهگیری می‌توانند درخواست صدور الکترونیکی قبض مالیاتی کنند و مالیات خود را به روش‌های مختلف پرداخت کنند.
Share/Save/Bookmark