گزارش همایش "زنان، مشارکت، توسعه پایدار"
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۶
کد مطلب: 947
 

روز ۵شنبه مورخ ۱۴/۱۲/۹۳ به مناسبت روز جهانی زن ،همایش "زنان، مشارکت، توسعه پایدار" به همت کمیسیون بانوان کانون وکلای دادگستری اصفهان و با همکاری کمیسیون کارآموزی و با حضور خانم دکتر سهرابی – دبیر محترم کارگروه حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری- ، خانم لیلا ارباب – نماینده حقوقی مرکز اورژانس اجتماعی- وکلا و کارآموزان وکالت در محل کانون وکلای دادگستری اصفهان برگزار گردید.
پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید،دکتر احمد محمدی عضو هیات مدیره کانون وکلای اصفهان ضمن خیرمقدم به مهمانان و مدعوین محترم به نمایندگی از هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان از کمیسیون بانون جهت تشکیل این جلسه قدردانی نمود. وی با عرض تسلیت ایام شهادت "بانو فاطمه زهرا علیها سلام" ، ایشان را بهترین الگو و اسوه بانوان دانست و به نقش و حضور زنان و مشارکت آنان در طول تاریخ اسلام اشاره کرد.
پس از آن آزیتا مشک افشار در اشاره به تاریخچه روز جهانی زن اظهار داشت : "مبنای تاریخی ۸ مارس (روز جهانی زن)، به سال ۱۸۷۵ و تظاهرات کارگران زن در اعتراض به شرایط سخت و نابرابر کار و دستمزد نابرابر در آمریکا باز میگردد. بعد از سرکوب این تظاهرات زنان با تشکیل تشکل های کارگری اعتراض خود را به گوش جهانیان رساندند. در اوایل قرن بیستم تلاش های بی وقفه ای در جهت به دست آوردن حق رأی، تعدیل شرایط کار و حقوق برابر با مردان صورت گرفت که به دنبال آن در سال ۱۹۱۱ در کنفرانس امور زنان در کشور آلمان تشکلی پیشنهاد تعیین روز ۸مارس را جهت نام گذاری روز جهانی زن مطرح کرد و سرانجام در سال ۱۹۷۷ به پیشنهاد فدراسیون دموکرات جهانی زنان، سازمان ملل متحد این روز را در تقویم جهانی خود به نام روز جهانی زن ثبت کرد".
رئیس کمیسیون بانوان کانون وکلای اصفهان در پایان سخنرانی خود به تأکید مقام رهبری بر لزوم مشارکت زنان در عرصه های مختلف اشاره کرد و گفت :" هرجا سخن از زن و دفاع از حقوق زن می شود صرفاً بحث مربوط به یک جنس نیست بلکه به کل جامعه بشری مربوط می شود چراکه زنان، مادران و تربیت کنندگان نسل های آینده هستند".
در ادامه میترا گودرزی –نائب رئیس کمیسیون بانوان- و لیلا ارباب- نماینده حقوقی مرکز اورژانس اجتماعی- به نقد و بررسی فیلم پخش شده در این همایش در مورد خشونت علیه زنان پرداختند.
نائب رئیس کمیسیون بانوان ضمن عرض تسلیت شهادت "حضرت زهرا علیها سلام" گفت :" روز جهانی زن روز گرامیداشت مقام زن نیست بلکه در روز ۸ مارس تلاش زنان در جهت احقاق حقوق اجتماعی شان ارج نهاده می شود". وی همچنین اظهار کرد که تا زمانی که در جامعه جملاتی از قبیل "هرچه باشد بالاخره او یک مرداست!" مورد استفاده قرار میگیرد ، به خلق انسان از نفس واحد ایمان نیاورده ایم".
لیلا ارباب -نماینده حقوقی مرکز اورژانس اجتماعی- نیز با اشاره به خدمات سیار ۲۴ ساعته مرکز اورژانس اجتماعی، دریافت کنندگان خدمات این مرکز را افراد زیر برشمرد: زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی یا آسیب دیده، افرادی که قصد خودکشی داشته یا اقدام به خودکشی کرده اند،افراد دارای اختلافات حاد خانوادگی ، زوجین متقاضی طلاق، همسران آزار دیده،افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی، دختران و پسران فراری از منزل، افراد مبتلا به بحران های اجتماعی ،خشونت خانگی (همسرآزاری، کودک آزاری و سالمند آزاری ). وی همچنین آمار خشونت های خانگی در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ در اصفهان را به شرح ذیل تفسیر کرد:
الف) همسر آزاری: ۴۰۸ مورد به شرح زیر
۱- آزار جسمی: ۲۵۷مورد در خصوص زنان و ۱۳ مورد در خصوص مردان، جمعاً ۲۷۰ نفر
۲- آزار جنسی: هیچ گزارشی ثبت نشده است.
۳- آزار روانی: ۶۸ مورد در خصوص زنان و ۱۹ مورد در خصوص مردان، جمعاً ۸۷ نفر
۴- غفلت: ۲۳ مورد در خصوص زنان و ۲ مورد در خصوص مردان، جمعاً ۲۵ نفر
۵- علل نامشخص: ۲۶ مورد در خصوص زنان
ب) سایر خشونت های خانگی: ۷۲ مورد به شرح زیر
۱- آزار جسمی: ۵۳ مورد در خصوص زنان و ۱۳ مورد در خصوص مردان، جمعاً ۶۶نفر
۲- آزار جنسی: هیچ گزارشی ثبت نشده است.
۳- آزار روانی: ۴ مورد در خصوص زنان
۴- غفلت: هیچ گزارشی ثبت نشده است.
۵- علل نامشخص: ۲ مورد در خصوص زنان
ج) کودک آزاری: ۷۱۰مورد به شرح زیر
۱- آزار جسمی: ۲۱۳ مورد در خصوص دختران و ۱۳۷ مورد در خصوص پسران، جمعاً ۳۵۰ نفر
۲- آزار جنسی: ۱۲ مورد در خصوص دختران و ۶ مورد در خصوص پسران، جمعاً ۱۸ نفر
۳- آزار روانی: ۴۴ مورد در خصوص دختران و ۲۸ مورد در خصوص پسران، جمعاً ۷۲ نفر
۴- غفلت: ۱۱۴ مورد در خصوص دختران و ۸۹ مورد در خصوص پسران ، جمعاً ۲۰۳ نفر
۵- علل نامشخص: ۳۶ مورد در خصوص دختران و ۳۱ مورد در خصوص پسران، جمعاً ۶۷ نفر
در ادامه شهرام محقق-عضو هیأت مدیره کانون اصفهان- ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه-سلام الله علیها- و گرامیداشت روز زن ، از کمیسیون بانوان کانون وکلای اصفهان قدردانی نمود.
حسن صرام هم ضمن تبریک روز ۸ مارس، روز یادآوری جهانی برابری حقوق مردان و زنان و رفع تبعیض علیه زنان ، گفت: " حقوقدانان و وکلای دادگستری وظیفه دفاع از حقوق جامعه و نظارت بر حسن اجرای قانون را داشته و به عنوان یک نهاد مدنی در کنار حاکمیت قرار گرفته است و باید به مبانی حقوق بشری و مورد توجه جامعه جهانی آگاهی کامل داشته باشند. لذا بر عهده کانون وکلا است تا از طریق کمیسیون های خود محیطی را جهت آموزش های لازم در این خصوص فراهم آورد. "
در ادامه خانم دکتر سهرابی دبیر محترم کارگروه حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در خصوص زنان، مشارکت و توسعه پایدار به ایراد سخن پرداخت. وی از کانون وکلای دادگستری اصفهان که ضمن پیشتازی در عرصه دغدغه مندی در حوزه زنان از زاویه دید حقوقی و قضایی با برگزرای این جلسه گامی در جهت ایفای وظیفه در راستای همراهی با ضرورت های کلان کشور در عرصه برنامه ششم توسعه و بررسی یکی از ارکان موثر آن یعنی زنان و مشارکت آن ها در مسیر نیل به اهداف توسعه محور پرداخته ، قدررانی نمود.
دکتر سهرابی در ادامه گفت:" جامعه متخصصان ایرانی همانند جوامع دیگر متشکل از هردو جنس زنان و مردان فعال در عرصه های مختلف است و حرکت در راستای افق توسعه نیازمند مشارکت عمومی و فراگیر فارغ از نگاه های جنسیتی و تفکیک گرایانه است. این امر بی تردید نیازمند تدقیق در مساله حضور و مشارکت فعال زنان دوشادوش مردان است. از این رو در مسیر نیل به اهداف توسعه ضرورت فرایندسازی آگاهانه، عالمانه و مشارکت مدارانه و استفاده از فرصت ها و دستیابی به اهداف با بازنگری جایگاه و نقش زنان در این عرصه ها از جمله مسائل مهمی است که هم در نگاه برنامه ریزی های کلان و هم در سیاست گذاری ها و نظارت بر اجرای آن ها ، دغدغه محوری و بررسی کارشناسی نهادهای متخصص را می طلبد".
دبیر کارگروه حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین اظهار کرد:" مساله زنان نه به عنوان مساله اختصاصی زنان و در راستای منافع اجتماعی زنان بلکه از جایگاه عمومی و ضرورت ها و نیاز جامعه و اهداف توسعه محور مورد توجه است.از این رو باید این مساله را از دیدگاه کلان که ضرورت مشارکت همه جانبه کل افراد جامعه را می طلبد و فارغ از نگاه های جنسیتی بلکه از جایگاه ضرورت مدارانه و راهکاراندیشانه به مساله پرداخت".


گزارش: شهرزاد علی پور
سردبیر: مهدی مزروعی


 
Share/Save/Bookmark
گزارشگر :