هم گام تعهدات،امیر علی جلیلی، با نظارت گروه علمی گام حق
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۱
کد مطلب: 236
 
هم گام تعهدات،امیر علی جلیلی، با نظارت گروه علمی گام حق

هم گام با تعهدات،امیر علی جلیلی،با نظارت گروه علمی گام حق


کتاب همگام تعهدات که توسط آقای امیر علی جلیلی تالیف و تدوین شده سعی در این دارد که مباحث حقوق مدنی ۳ یعنی مباحث نظریه عمومی تعهدات + قواعد عمومی قراردادها را به شیوه ای ابتکاری آموزش دهد در تهیه این کتاب تقریباً همه منابع معتبر موجود در مورد حقوق مدنی ۳ مورد بررسی قرار گرفته است و منبعی مناسب جهت استفاده برای دانشجویان و داوطلبان آزمونهای حقوقی و به جهت دیدگاهی که در نگارش آن بوده و به جهت پلانهای دقیق کتاب و مطالب کاربردی آن برای وکلا و قضات و سردفتران و کارشناسان رسمی می باشد .


سبک چینش حساب شده مطالب و مرتب کردن آن در قالب های هدفمند می باشدکه جداول و نمودارها و چارتها در خدمت همین نظم هدفدار قرار می گیرد و شکل کار را تشکیل می دهد تا ماهیت کار خود را بهترین نحو ممکن نمایش دهد چند نتیجه از این امر حاصل می شود :
۱- در این روش ارائه فقط موضوعیت دارد نه طریقت و هدف از آن فقط ارائه مطلوب ماهیت است بدین معنا که هر روشی که بتواند مطلب را به روشن­ترین و واضح­ترین حالت ممکن منتقل کند مورد استفاده قرار می­گیرد با این شعار که با نموداری و جدول بندی کردن مطلب نمی توان اثر موثری ارائه نمود مهم بکار گرفتن این امکانات برای ارائه مطلوب ماهیت است .
۲- ارائه مطالب به این سبک کاملاً هدفمند و فکر شده است و تمام سعی مولف بر آن است هر چیزی دقیقاً همانجایی قرار گیرد که باید باشد . مولف در این سبک به نظم دهی مطلب در ذهن مخاطب می اندیشد نه نموداربندی و جدول بندی زیباسازی کتاب،
بررسی نهادهای حقوقی به ظاهر مشابه و در واقع متفاوت از حیث تفاوت و تشابه ونتایج حاصل از آن
بنابراین در صورت مطالعه صحیح به این سبک بازیابی این مطالب در شرایط آزمونی برای داوطلب آسان می­گردد تا حدی که وی به این نتیجه برسد که حتی یک دقیقه برای یک سوال زمان زیادی است، چون سرعت و مهارت او در بازیابی اطلاعات بسیار بالا می رود
۳- در این سبک ارتباط مطالب کاملاً حفظ شده است ، بدین ترتیب اولاً تحت هیچ شرایطی ارتباط بین مطالب قطع نمی شود و هر مطلبی مقدمه مطلب بعدی می گردد در حالی که خود نتیجه مطلب قبلی است دوماً کتاب از حالت ارئه نکات صرف خارج گشته و منعطف و پویا گردیده و عرض و طول مطالب کامل آشکار می شوند.
۴- در این سبک ذهن مخاطب از انحصار قالب بندی­ها و تقسیم بندی­های سنتی آزاد می شود آنها را دور نمی اندازد یا پس نمی زند و انکار نمی کند حتی نقد هم نمی کند و بر آنها خورده نمی گیرد بلکه به آنها از زوایای دید جدید و ابعاد تازه ای می نگرد و باعث اشرافیت ذهن بر مطلب می گردد ایجاد پلان و نقشهکلی به عنوان نقشه راه از مطالب مورد آموزش در ذهن مخاطب از اثرات بارز این نکته است .
در شکل دهی اولیه مطالب کتاب موارد زیر به دقت مورد توجه گرفته اند:
۱- ایجاد پلان­های کامل و شامل با بررسی همه منابع موجود و حتی منابع خارجی مشابه - به نمونه زیر توجه فرمایید :
۲- حفظ اصالت مواد قانونی و تاکید بر یادگیری جزء به جزء مواد قانونی- به نمونه زیر توجه کنید :
۳- بررسی قوانین موضوعه با قوانین موضوعه وکشف ارتباط مواد قانونی و اثرات آنها بر یکدیگر
۴- بررسی نهادهای حقوقی به ظاهر مشابه و در واقع متفاوت از حیث تفاوت و تشابه ونتایج حاصل از آن
۵- بررسی مواد با مفاهیم برداشت شده از آنها مثل بررسی مفهوم موافق و مخالف ماده ، وارد و مورد ، تخصیص و تخصص ، ناظر و منظور ..... و نتایج حاصل از آن
۶- تجزیه و تحلیل کامل مواد قانونی و انتقادهای وارد بر آنها با نظریه­های دکترین با حفظ اصالت نظرات مانند نمونه زیر:
بعد از شکل گیری ساختار کلی کتاب لایه هایی در جزئیات کارشده است که شاید ظاهراً چندان به چشم
ررسی موادی که ارتباط مستقیم با مبحث یا ماده مورد بررسی دارند و نتایج حاصل از آن به ­خصوص در مواردی که قوانین خاص حکم قانون عام را تخصیص زده و یا موادی که موا دیگر را تکمیل یا تفسیر کرده است .
نیایند اما در عمل نقش به سزایی در غنای علمی و جامعیت کتاب داشته اند ودر کامل و شامل بودن آن تاثیر اصلی را دارنداین لایه ها عبارتند از :
۱- تنظیم:تنظیم مطالب به دو صورت انجام گرفته است :
۱. نظم بخشیدن به مطالب با ارائه پلان های کلی و جزئی با استفاده از چارتها ، جداول و نمودارها
۲. قراردادن مطلب در قالبی بصورت منظم و هدفمند با این رویکرد که مهم نیست این قالب چه باشد مهم اینست که در ذهن مخاطب طوری قرا گیرد که به آسانی قابل بازیابی باشد.
۲- تحشی: بررسی آرا وحدت رویه و نظریات دکترین موثر بر مواد و نتایج آن
۳- تفهیم: بررسی ماده با مفاهیم آن مثل مفاهیم کلمات موجودر ماده یا مفهوم مخالف ماده و نتایج حاصل از آن
۴- تلفیق: بررسی موادی که ارتباط مستقیم با مبحث یا ماده مورد بررسی دارند و نتایج حاصل از آن به­خصوص در مواردی که قوانین خاص حکم قانون عام را تخصیص زده و یا موادی که موا دیگر را تکمیل یا تفسیر کرده است .
۵- استنباط: بررسی مبحث با موادی که ارتباط غیر مستقیم غیر محسوس با مبحث مورد مطالعه دارند یا آثاری که مواد و اصول و قواعد بر سایر مواد می گذارند و نتایجی که از این بررسی حاصل می شود .
۶- تشریح یا توضیح:توضیح و تشریح مباحث به سه روش انجام گرفته است:
۱. ارائه ترمینولوژی کلمات مهم و کلیدی و مقایسه مفاهیم مهم با مفاهیم مشابه
۲. توضیح مواردی برای مخاطب سوال برانگیز و مشکل است به نوعی باز کردن گره های ذهنی داوطلب در خصوص مباحث
۳. مشخص کردن اصول و قواعد کلی حاکم مبحث و احصاء استثنائات یا اضافات وارد بر آن
۷- تحلیل:تحلیل مباحث براساس منابع اصلی آزمونها و منابع تکمیلی آنها صورت می گیرد به روش که ابتدا مطالب تحلیلی منابع اصلی بررسی شده و هر نکتهای از مبحث که در منابع اصلی نیست از منابع تکمیلی جمع آوری شده تا مبحث را جامع و کامل و شامل نماید .
۸- استدلال:
۱. دلالت دادن مواد به مصادیق عینی رویه های آزمونی و قضایی برای مثال سوالات آزمونی مربوط به ماده.
۲. دلالت دادن مواد و آرا و نظر دکترین برای رسیدن به نتیجه ای خاص.
۹- مقایسه: بررسی یک مبحث با مباحث به ظاهر مشابه و در واقع متفاوت و نتایج حاصل از آن
۱۰- تثبیت­: رسیدن به نتیجه در موضوعات شاذ و اختلافی که معمولاً حکمی که نزدیکترین به قانون است و در آزمونها و رویه قضایی مورد پذیرش است در آن پذیرفته می شود و بعنوان نکته ای ثابت­ و فصل الخطاب به مخاطب ارائه می شود حل تعارض­ها از مثال­های بارز این بخش است.
Share/Save/Bookmark
گزارشگر :