معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان اصفهان:
رعایت موازین شغلی و حرفه ای از عوامل ارتقای جایگاه وکالت است
تاریخ انتشار : شنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب: 4462
 
معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان اصفهان در آئین افتتاحیه دوره کارآموزی پذیرفته شدگان آزمون وکالت ۱۴۰۲ که روز چهارشنبه ۵ اردیبشهت ماه و در تالار امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان(خوراسگان) برگزار شد گفت: قرآن کریم در آیه ٢۵ سوره حدید هدف از ارسال قرآن کریم و فرستادن پیامبر اعظم را اجرای عدالت و احقاق حق در جامعه بیان می کند یعنی نمی گوید برای رفاه جامعه پیامبر خود را فرستادم هرچند به دنبال اجرای حق، این هدف نیز محقق می شود. اجرای حق در هر جامعه ای موجب پیشرفت و توسعه همان جامعه می شود . ملاک ارزیابی توسعه هر کشوری، بحث اجرای حق و عدالت و وضعیت دستگاه قضایی آن است. دکتر محمد محمدی افزود: اهمیت اجرای عدالت در آیات دیگری از قرآن و همچنین نهج البلاغه نیز آمده است. حضرت علی در نهج البلاغه می فرمایند: اجرای عدالت موجب بقای جامعه است و عدم اجرای آن، موجب فنای آن است. اصل ١۵۶ قانون اساسی نیز یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه را اجرای حق و گسترش آزادی های مشروع بیان می کند و در اصول و قوانین دیگر نیز اجرای حق و تحقق آن به عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است. 
وی افزود: وکیل یعنی احقاق حق و کمک کننده به اجرای حق، وکیل یعنی کمک کننده به دستگاه قضایی، وکیل یعنی ایجاد احساس امنیت در جامعه. مهم است که از ابتدای کارآموزی جایگاه خود را بدانید. یکی از مسائل مهم که باید مدنظر داشته باشید ، رعایت شأن وکالت است. پیشکسوتان شما خون دل ها خوردند که جایگاه وکالت را به موقعیت فعلی برسانند و شما نیز باید در ارتقا جایگاه وکالت تلاش نمایید. از امروز که کارآموزی شما شروع می شود شخصیت حرفه ای شما نیز شکل می گیرد.
وی افزود: با ورود شما به ساختمان های دادگستری ، رفتار شما مورد نظارت خواهد بود . نکته دیگر، جایگاه وکیل و وکالت است . ما اگر بخواهیم خود را ارزیابی کنیم که چقدر مقبولیت داریم باید به نظرات مردم رجوع کنیم. اگر امروز وکیل شدیم، بینیم مردم چقدر از ما رضایت دارند. از امروز باید به عنوان عضوی از جامعه وکالت تلاش کنیم که این مقبولیت توسعه پیدا کند و ضعف ها را بهبود ببخشیم. بحث رعایت موازین شغلی و حرفه ای از عوامل ارتقای جایگاه وکالت است. گاهی بی مهری هایی هست. این بی مهری ها فقط مخصوص وکالت نیست. در شعب ما قضات با پرونده های متعدد درگیر هستند پس اینها را به خود بقبولانید که ما مشکلاتی در مورد فضای فیزیکی و از حیث ورودی به دستگاه قضایی داریم . شرایطی هست که شاید کسی تصور نماید، ناخواسته مورد بی مهری قرار گیرد، ولی این به لحاظ وضعیتی است که دادگستری های استان دارند. شاید ما هم تصور کنیم بعضاً مورد بی مهری مجلس شورای اسلامی و دولت قرار گرفته ایم.
نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد فرهنگ مراجعه به وکیل و تخصصی شدن وکالت است که باید در جامعه ما ارتقا یابد.
Share/Save/Bookmark