متن سخنرانی دكتر محمدرضا قنبري معاون اجتماعي و پيشگيری از قوع جرم دادگستری اصفهان در نشست خبری ریاست کانون وکلای اصفهان با رسانه در خصوص بیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۷
کد مطلب: 2341
 
دكتر محمدرضا قنبري معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري اصفهان ضمن تشكر از رياست محترم كانون وكلاي دادگستري اصفهان در باب بيمه ي وكالت در نشست خبري مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ در محل كانون وكلاي دادگستري اصفهان، اذعان داشت: یك نكته ي اساسي در حوزه ي پيشگيري از وقوع جرم اشاره به تاريخچه جرم است كه بشر از ابتداي افرينش با جرم روبرو شد و آنهم با يكي از شديدترين جرائم يعني قتل فرزندان ادم به دست خودشان!بنابراين از ابتدا راهكارهايي مطرح شد،ابتدا عدالت كيفري كه توفيقي نداشت و پس از ان عدالت ترميمي مطرح شد.ما با تعميم بحث بهداشت به اين باور رسيديم كه پيشگيري بهتر از درمان است بنده اذعان ميكنم با مجازات مرتكبان نميتوان ١٠٠ درصد جلوي ارتكاب جرم را گرفت با وجودي كه صدور و اجراي حكم دقيق مشكل است،از طرفي در قانون اساسي يكي از وظايف قوه ي قضاييه را پيشگيري از وقوع جرم دانسته است.

وی ضمن تاکید بر اینکه قوه ي قضاييه معتقد است پيشگيري بهتر از رسيدگي است اذعان داشت: در این راستا معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم در قوه ي قضاييه شكل گرفت و قانون پيشگيري از وقوع جرم نیز تهيه شد.

دكتر قنبري با طرح اين سوال كه آيا با مجازات مرتكب مي توان تمام آثار جرم را از بين برد،افزود: به عنوان مثال در قتل عمد ايا با قصاص مرتكب تمام آثار جرم از بين ميرود؟قطعا اينگونه نيست!ما با مجازات نميتوانيم تمام اثار جرم را ازبين ببريم!
در اين راستا هر اقدامي كه به پيشگيري از وقوع جرم كمك كند مورد حمايت قوه ي قضاييه است.اما در بحث بيمه نكته اي كه هست شركت هاي بيمه با افزايش جرم متضرر خواهند شد و نمي توانند با برقراري بيمه وكالت بدون فرهنگ سازي ارائه ي خدمات مناسبي داشته باشند البته كه بيمه ي وكالت نقش موثري در پيشگيري از جرم دارد اما نياز به فرهنگ سازي دارد. در مورد آموزش حقوق شهروندي زماني كه فردي عالم به حقوق شهروندي خود است از طرح دعاوي واهي جلوگيري مي شود،همه ي ما بايد به نوبه ي خود از ورود پرونده هاي زيادتر به دستگاه قضا جلوگيري نماييم.بيمه ي حامي يا بيمه ي وكالت هم بايد اين مساله را مد نظر داشته باشد،ديده شده افراد غير متخصص در طرح دعاوي كيفري عناوين مختلفي را به شكواييه اضافه مي كنند و سيستم قضايي را درگير رسيدگي به عناوين مجرمانه غيرواقعي و واهي مي كنند و هزينه و صرف وقت زيادي را بر قوه بار مي كنند كه طرح بيمه ي حامي كانون وكلاي دادگستري اصفهان در اين مورد كارگر است. طرح بيمه حامي جلوگيري مي كند از جرم موضوع ماده ي ٥٥ قانون وكالت چرا كه تفاهم نامه اي كه بيمه كوثر با كانون منعقد مي نمايد در راستاي معرفي كساني است كه از نظر نظامات وكيل دادگستري هستند و دست سودجويان و واسطه ها كوتاه خواهد شد،البته در اين حوزه كه تمام جوانب آن ديده شده مي بايست از وكلاي كاردان و متعهد و معتقد استفاده شود و حضور پررنگ تر اين دست وكلا مي تواند به كاهش وقوع جرم كمك كند. از ديرباز وكيل و قاضي را دو بال فرشته ي عدالت ناميده اند،وكيل و قاضي بايد به يكديگر كمك كنند تا عدالت محقق گردد بسيار ديده شده وكلايي كه مسلط به پرونده و مباحث علمي هستند به قاضي در راستاي پيشگيري از جرائم بيشتر و وابسته به پرونده مطروحه كمك نموده اند.

وي در باب پيشگيري از وقوع جرم و فوايد آن گفت: پيشگيري قطعا ساده تر ،كم هزينه تر و بسيار موثر تر از مقابله با جرم است و نكته ي مهم در بحث مقابله با جرم با توجه به برچسب زني ناشي از جرم، باز اجتماعي شدن مجرم بسيار سخت مي شود. در پايان اين مقام قضايي ابراز اميدواري كرد كه اين طرح به پيشگيري از وقوع جرم كمك كند.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
گزارش: وکیل محمد رضا سرافرازیان
Share/Save/Bookmark