«نتایج دو اجلاس» در گفتگو با رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۴
کد مطلب: 3605
 
نشست فوق العاده هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران روز پنج شنبه با حضور مدیران نهاد وکالت در محل هتل پارسیان تهران برگزار شد.
نشست فوق العاده هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران روز پنج شنبه با حضور مدیران نهاد وکالت در محل هتل پارسیان تهران برگزار شد. علاوه برآن مجمع عمومی صندوق حمایت نیز در روز جمعه مورخ ۷ مردادماه در محل کانون مرکز با حضور نمایندگان کانونها تشکیل گردید.
در ارتباط با نتایج حاصله از جلسات مذکور رسانه کانون وکلای استان اصفهان با دکتر لیلا رئیسی گفتگو کرد.
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در پاسخ به این سئوال که علل مخالفت این کانون با اعطای اختیار تام به هیات مذاکره کننده با قوه قضائیه چه بوده است،
اظهار داشت: همانطور که پیشتر عنوان شد به جز کانون خوزستان و زنجان، تمامی کانون‌ها در جلسه حاضر بودند و به جز کانون وکلای اصفهان همگی با اعطای اختیار تام به هیئت مذاکره‌کننده موافقت کردند. رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان افزود: اگر اختیار تام اعطا شود و از نظر هیئت مذاکره کننده اقتضاء این باشد که ابتدا آیین‌نامه توسط کانون‌ها اجرایی شود و سپس درصدد رفع معایب برآیند، عملاً استقلال نهاد وکالت نقض می‌شود. لذا ما نمی‌توانیم با این میزان اختیار موافقت کنیم. البته کانون اصفهان پیشنهاد  تقویت و حمایت هیئت مذاکره‌کننده را مطرح کرد، اما صراحتاً تاکید کردیم باید حد و حصری برای میزان اختیار  هیات مذکور در نظر گرفته شود. دکتر رئیسی همچنین تاکید کرد: هیئت مذاکره کننده با قوه قضائیه علاوه بر اینکه برای پیشبرد این مذاکرات به اختیارات کافی نیازمند است، باید عدم اجرای آیین‌نامه پیش از اعمال اصلاحات را مدنظر قرار دهد تا آسیبی به استقلال کانون های وکلا وارد نشود.
دکتر رئیسی با اشاره به بیانیه اخیر هیات عمومی اسکودا در ارتباط با شاخص نمره در پذیرش نتایج آزمون وکالت گفت: کانونها نتایج آزمون را بر اساس مر قانون اعلام خواهند نمود.
دکتر رئیسی اضافه کرد: امیدواریم قوه مقننه به نظرات  کانونهای وکلا و استفاده از تجارب آنها برای پیشبرد طرح ها، بیش از گذشته اهمیت دهد تا از وضع قوانینی که بدون اخذ نظرات کارشناسی مصوب و به مرحله اجرا می رسد، جلوگیری شود.
غیر قابل انکار است که برخی از طرحها موجب تضعیف نهاد وکالت گردیده و به تبع آن موجب تضعیف دستگاه قضا و در نتیجه موجب ورود  آسیب جدی به روند دادرسی عادلانه می گردد.بعنوان نمونه نتایج طرح تسهیل که اکنون به عنوان قانون تسهیل اجرایی گردیده از همین ابتدا مشهود است.
رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان که جمعه مورخ ۷ مردادماه در نشست مجمع عمومی صندوق حمایت نیز شرکت نموده بود، در ادامه در ارتباط با نتایج نشست مذکور اظهار داشت: در جلسه هفتم مرداد ماه صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری ضمن تعیین بازرسان صندوق و اعضای کارگروه سرمایه گذاری، در خصوص افزایش دریافتی مستمری بگیران، بازسازی ساختمان صندوق، میزان بدهی کانون ها به صندوق حمایت، طرح ایجاد و راه اندازی درمانگاه تخصصی برای وکلا و خانواده های آنها و برخی موارد دیگر گفتگو  و  در موارد مذکور  تصمیمات خوبی اتخاذ گردید. امید آنکه روند تصمیم گیریهای مفید و کارآمد در صندوق حمایت در جهت رفع هرچه بیشتر دغدغه های همکاران و تأمین مطالبات آنها ادامه داشته و افزایش یابد.
Share/Save/Bookmark