کارگاه آموزشی کارآموزان،13 آبان ماه95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: 1517
 
قابل توجه کارآموزان محترم وکالت
 
کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 1395/08/13از ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر علی رادان جبلی (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی) با موضوع «دعوی ورشکستگی» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث:
شرکت با مسئولیت X دارای کارخانه تولید سیمان است که ارزش آن کارخانه بیش از چهل میلیارد تومان قیمت گذاری شده است. نظر به اختلاسی که در امور مالی شرکت پیش آمده، کارخانه تعطیل شده و طلبکاران و کارگران تقاضای مطالبات خود را می نمایند. شرکت که خود را مستأصل می بیند، اقامه دعوی ورشکستگی کرده و دادگاه وارد رسیدگی می شود. اینک مستند به قانون و مستدلاً پاسخ دهید:
خوانده این دعوی چه اشخاصی هستند؟
پس از بررسی های کارشناسی مشخص می شود که جمع دیون شرکت ناشی از فعالیت کارخانه پنج میلیارد تومان است، آیا باتوجه به قیمت کارخانه و فقدان نقدینگی شرکت، حکم به ورشکستگی شرکت می شود؟
با فرض آن که حکم به ورشکستگی شده، معلوم می شود که در دوره توقف احمد (یکی از طلبکاران) با حکم قضایی مبادرت به توقیف مقادیری سیمان کارخانه نموده و این سیمان توسط اجرای احکام دادگستری فروخته شده و مطالبات احمد پرداخت شده است. اداره تصفیه خواستار استرداد وجوه از احمد به حساب شرکت X شده است. آیا این خواسته اداره تصفیه صحیح است؟
یکی از طلبکاران سازمان تأمین اجتماعی است که به استناد ماده 49 قانونی تأمین اجتماعی که مقرر داشته «مطالبات سازمان ناشی از قانون در عداد مطالبات ممتاز است» خواستار پرداخت طلب خود زودتر از سایر طلبکاران شده، این خواسته را ارزیابی کنید.
با صدور حکم ورشکستگی، وضعیت حقوقی قرارداد شرکت X با شرکت ساختمان سازی Y مبنی بر تحویل ماهیانه 1000 کیسه سیمان چیست؟ آیا اداره تصفیه حق فسخ این قرارداد را دارد؟
 
رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
دکتر محمد جعفری فشارکی
Share/Save/Bookmark