شهبازی نیا: نقش موثر کانون وکلا در اشتغال زایی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
کد مطلب: 1888
 
شهبازی نیا ریاست اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران ، در مراسم گرامیداشت سالروز استقلال کانون وکلا، ضمن تشکر از کانون وکلای دادگستری اصفهان برای نقشی که در نهاد وکالت داشته و تبریک روز وکیل اظهار داشت: در مسیر حاکمیت قانون تجربه بشری به این نتیجه رسیده است برای تحقق آرمان ها ضروریست قوه ای قانونگذاری نماید و جهت تفسیر صحیح قانون نیاز است نهاد های تخصصی وجود داشته باشد.
وی افزود اینجاست که استقلال وکیل و مشاغل حقوقی معنا پیدا می کند که قانون را نه تنها درست تفسیر نماید بلکه مستقل نیز باشد هم اینکه درست اجرا نماید .
شهبازی نیا بیان داشت مشاغل حقوقی اعم از قضاوت و وکالت از شریف ترین مناصب حقوقی هستند که باید متناسب با استانداردهای شناخته شده بشریت همگام باشند.
رییس اسکودا از مهمترین دست اوردهای بشریت را عدالت برشمرد و تاکید کرد قضاوت و وکالت باید در خدمت عدالت باشد ، و یکی از مقدمات آن داشتن استقلال است.
وی افزود باید توجه داشت که استقلال یاد شده بیشتر از انکه یک امتیاز صنفی باشد یک مسولیت عمومی است ، مسولیتی که در قبال خدمت به مردم است.
شهبازی نیا بیان داشت : وکالت از یک منظر متفاوت با مشاغل قضاوت است چرا که قضاوت بخشی از ساختار حاکمیت است ولیکن وکالت تنها ساز وکاری است که مردم می توانند مطمئن باشند که قانون را در مورد انها درست اجرا می کند و لذا وکالت به اعتماد مردم وابسته است.
وی کانون وکلا را یکی از موفق ترین نهادهای کشوری دانستند و اعلام داشت از زمانی که کانون وکلا مدیرتش در در دست خود وکلا قرار گرفت نقش به سزایی در اشتغال داشته و در تمام این سالها بابرگزاری آزمون و شرایطی هرساله چندین هزار نفر کار اموز پذیرفته بدون انکه دیناری از بودجه عمومی کشور دریافت کرده باشد وی وکلا را نیز از جهت پرداخت مالیات بی نظیر دانست و گفت وکلا با پرداخت مالیات و بدون کمترین استفاده از منابع عمومی در تامین آن نیز مشارکت داشته چرا که همه می دانیم وکلا دفترچه مالیات داشته وباید متناسب با خواسته وکالتنامه های خود را تمبر بزنند ونهایتا به اداره دارایی بیشتر از انچه که لازم است مالیات پراخت می کنند.
وی افزود معاضدت قضایی که در کشورهایی همچون انگلستان استرلیا و هلند هرساله میلیونها دلار از بودجه دولتهایشان به ان اختصاص می یابد و هزینه های بسیاری را به دولتهایشان تحمیل می نماید در کشور ایران توسط کانونهای وکلا به رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد و از این جهت نیز باری از روی دوش دولت برداشته می شود.
رییس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای کشور بیان داشت همه می دانیم که سیاستهای غلط و نادرست در اموزش عالی و اشتغال بحرانهای بسیاری را برای این نهاد ایجاد کرده است و توسعه بی برنامه اموزش عالی در زمینه علوم انسانی بدان جهت که نسبت به رشته های فنی هزینه وتجهیزات کمتری نیاز داشت ، حاصل این سیاست غلط است.
وی افزود رشته حقوق باتوجه به رسالت و اهمیتی که دارد نیاز به اموزشها درسطح بالا دارد چیزی که در کشورهای دیگر کاملا سختگیرانه است ولی متاسفانه در ایران به آن توجه نگردیده است. این وکیل دادگستری نهاد وکالت را تنها صنفی دانست که از بیمه درمانی هم برخوردار نمی باشد وصندوق حمایت تنها صندوقی است که برخلاف دیگر نهاد ها و سازمانها هیچ کمکی از منابع عمومی دریافت نمی کند ولذا برخلاف تصورات موجود این نهاد مظلوم واقع شده است.
وی با اشاره به اینکه تنها در ده درصد از پروندهای دادگستری وکلا دخالت دارند گفت موسسات حقوقی که بدون دخالت وکلا ا‌یجاد شده اند و از سطح کیفی پایینی برخوردارند بازار وکالت را محدود و تحت تاثیر خود قرار داده است.
رییس اسکودا در پایان اظهار داشت امیدواریم امسال باهمت کانونهای وکلا به ویژه کانون اصفهان این مساله قانون گذاری را حل و فصل نماییم.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark