اصفهان میزبان رئیس اسکودا
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب: 2030
 
روز پنج شنبه مورخ 19/7/1397 کانون اصفهان میزبان دکتر مرتضی شهبازی نیا، رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری بود.
 در ابتدای مراسم شهبازی نیا در جمع کارآموزان وکالت در خصوص ابزارهای تفسیر قراردادها به ایراد سخن پرداخت. وی با بیان مقدمه ای پیرامون رویکرد اقتصادی تفسیر در قراردادها و عملگرایی در تفسیر، از تکنیک ها و ابزارهای تفسیر قراردادهای داخلی و بین المللی صحبت کرد.
دکتر شهبازی نیا ضمن تشریح مهمترین ابزارهای تفسیر اصول از جمله قاعده ی منع ایجاد تعارض با دلیل خارج از قرارداد، تفسیر موافق نظم عمومی، تفسیر اجزای قرارداد در راستای کل قرارداد، گفت: "آرا چند سال اخیر محاکم دادگستری نشان می دهد، قضات نسبت به استفاده از این ابزارهای بین المللی که بعضا نیز در حقوق داخلی موجود اما مغفول مانده است، تمایل رو به رشدی دارند"
پس از جلسه آموزشی فوق، نشستی با حضور رئیس، نایب رئیس، بازرس، دادستان و رؤسای کمیسیون های کانون و دکتر شهبازی برگزار شد و اعضای کانون اصفهان پیشنهادات و انتقادات خود را نسبت به موضوعات صنفی با رئیس اسکودا به اشتراک گذاشتند. انتقاد از روند برگزاری جلسات هیات عمومی اتحادیه، تغییر در نحوه برگزاری آزمون کارآموزی، افزایش ارتباط اتحادیه با کانون های دیگرکشورها و کانون بین المللی وکلا(IBA)، مشکلات مربوط به صندوق حمایت وکلا، لزوم پیگیری شناسه ملی برای کانون ها و پرهیز از تشکیل اتحادیه های منطقه ای در کشور که با فلسفه و نقش اتحادیه سراسری کانون ها مغایرت دارد، از اهم موارد مطرح شده در این نشست بود.
 در جلسه فوق، دکتر لیلا رئیسی، ریاست کانون اصفهان ضمن ارائه پیشنهاداتی، پیگیری اتحادیه در خصوص اصلاح قوانین مربوط به وکالت و صندوق حمایت که منجر به مشکلات عدیده ای برای تمامی وکلا گشته است را ضروری دانست.
 رئیس اسکودا نیز ضمن طرح مسائلی از قبیل لزوم افزایش فعالیت اتحادیه در عرصه بین المللی و تقویت روابط با IBA، از شروع همکاری با کانون وکلای فرانسه و سفر ریاست شورای اجرایی IBA در دی ماه سال جاری به ایران خبر داد.
 در ادامه دکتر شهبازی نیا با اشاره به عدم امکان برقراری ضمانت اجرا برای مصوبات اسکودا که عملا موجب بی اعتباری برخی از مصوبات می گردد، پیشنهاد داد هیات حل اختلافی در اتحادیه تشکیل گردد و به تخطی کانون ها از مصوبات اتحادیه رسیدگی نماید.
 در پایان پیشنهاد شد، سالانه نشست هایی با حضور روسا و نواب رئیس کانون ها برای ایجاد همبستگی میان کانون ها و ایجاد رویه واحد در سطح کشور در خصوص عملکرد کانون ها، برگزار گردد.
گروه خبری: کلارا آقایی، زینب کیانی، رویا اسدیان
Share/Save/Bookmark