مشروح سخنرانی نائب رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان، وکیل فرهاد رستم شیرازی در نشست خبری
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۸
کد مطلب: 2572
 
روز یکشنبه چهارم اسفند ماه ۹۸ به مناسبت هفته ی وکیل مدافع ، سالروز استقلال کانون وکلای داگستری و روز‌ وکیل ، نشست خبری با رییس و نائب رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در محل این کانون برگزار شد.

نائب رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان در این نشست خبری اظهار داشت: هم اکنون نزدیک به سه هزار وکیل و کارآموز در استان اصفهان مشغول به فعالیت میباشند که ۳۴۵ نفر آنها کاراموزان و ۲۶۱۵ نفر وکلا میباشند.

وی در خصوص فعالیت موسسه معاضدت گفت: از جمله حقوق اولیه و اساسی هر فرد حق داشتن وکیل است،عدالت قضایی ایجاب می‌کند که اقشار کم‌درآمد و بی‌بضاعت در برخورداری از وکیل در عسر و حرج قرار نگیرند. لذا به موجب قانون، موسسه معاضدت در این راستا تشکیل شده است. در سال جاری موسسه معاضدت کانون وکلای دادگستری استان اصفهان نزدیک به ۵ هزار مورد وکیل تسخیری و ۳۰۰ مورد وکیل معاضدتی معرفی نموده است.

وکیل رستم شیرازی در مورد فعالیت موسسات حقوقی غیر مجاز افزود: در شهر اصفهان تقریبا نزدیک به ۵۰۰ موسسه حقوقی فعالیت داشته که صرفا مبادرت به ثبت از طریق اداره ثبت شرکت ها و موسسات نموده اند و داری مجوز قانونی نیستند، چرا که اخیرا هم اعلام شد تشکیل یک موسسه حقوقی نیازمند اخذ اجازه از کانون یا امور مشاوران است. قطعا باید در نظر داشت موسسات حقوقی غیر مجاز نه تنها به سیستم قضایی خلل وارد میکند بلکه حقوق مردم را نیز مورد تضییع قرار خواهد داد.

نائب رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان بیان داشت: یک وکیل خوب علاوه بر دانش و مهارت لازمه ضمن صداقت با موکل بر نقاط ضعف و قوت موکل خود و جزئیات پرونده آگاه است.هرچند وکالت تعهد به وسیله است به این معنی که وکیل موظف است تمام تلاش خود را برای دفاع مناسب از موکل به کار بندد و قانونا مسوولیتی در رسیدن به نتیجه ندارد و در واقع تضمینی جهت دستیابی به نتیجه نمی دهد، اما مساله اینجاست که در باید در مقابل موکل پاسخگو باشد و این جریان معیار سنجش اعتبار وکیل در جامعه است.

وی در ادامه افزود: در خصوص جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان‌یافته اخیرا با تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مواجه شدیم که صرفا وکلایی میتوانند در این امر وارد شوند که مورد تایید قوه قضاییه باشند و همین تایید خود جمله اشتباهی است چراکه اولا بین وکلا هیچ وجه تمایزی وجود ندارد دوما از این ۵۰ نفر مورد تایید شده ۸۰% آنها اصلا تخصص در پرونده های امنیتی یا اقتصادی یا سیاسی ندارند.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
Share/Save/Bookmark