کارگاه آموزشی کارآموزان 19 مردادماه96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 1718
 
قابل توجه کارآموزان محترم وکالت
 
کارگاه آموزشی کمیسیون کارآموزی روز پنجشنبه 1396/05/19 از ساعت 8:30 صبح در آمفی تئاتر کانون وکلای دادگستری استان اصفهان توسط جناب آقای دکتر علی رادان جبلی (استاد دانشگاه و عضو محترم کمیسیون کارآموزی) با موضوع «پاسخ به سئوالات حقوق تجارت اختبار دوره 36» برگزار می شود. حضور کارآموزان محترم در این جلسه الزامی است.
 
مسئله مورد بحث:
 
شرکت سهامی «الف» با مدیریت بهروز یک قطعه زمین را از مریم خریداری کرده و در این رابطه یک فقره چک بانک ملی را در وجه مریم صادر و تحویل می نماید. در ظهر چک، امضای رضا مدیر شرکت تعاونی «ب» و مهر آن شرکت نیز وجود دارد. با آنکه حواله کرد چک خط خورده است، اما مریم چک را با ظهرنویسی به لیلا منتقل می نماید.
اینک مستند به قانون و با استدلال پاسخ دهید:
لیلا محکومیت تضامنی شرکت الف، بهروز، مریم، شرکت تعاونی ب و رضا را به پرداخت مبلغ چک تقاضا می کند. کدامیک از اشخاص و افراد یاد شده را مسئول می دانید؟
با فرض آن که بهروز (مدیر شرکت الف) در پایان سال 1394 و قبل از اقامه دعوی، توسط هیأت مدیره شرکت الف عزل شده باشد، آیا مسئولیتی برای وی قابل تصور است؟
شرکت سهامی الف در خلال دادرسی ورشکسته شده و دادگاه این امر را رافع مسئولیت شرکت ندانسته و حکم به محکومیت وی داده است. آیا این حکم صحیح است؟
شرکت تعاونی ب با ارائه حکم قطعی دادگاه ثابت می کند که انتخاب رضا به مدیریت صحیح نبوده و به استناد تبصره 111 لایحه اصلاحی قانون تجارت صلاحیت انتخاب به سمت مدیریت را نداشته لذا رضا در زمان امضای ظهر چک، فاقد عنوان مدیریت قانونی بوده و شرکت و رضا هیچکدام مسئول پرداخت نیستند. آیا این دفاع قانونی است؟
فارغ از چک و صدور آن، مریم که تاجر است به استناد دفتر روزنامه خود دعوایی را علیه شرکت سهامی الف اقامه نموده و مبلغی را به عنوان باقیمانده ثمن مطالبه می نماید. چنانچه دفتر مریم منظم و قانونی باشد، آیا دادگاه حکم به محکومیت شرکت الف صادر می نماید؟
 
رئیس کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
                          دکتر محمد جعفری فشارکی
 
Share/Save/Bookmark