متن سخنرانی ریاست کانون وکلای اصفهان در جلسه توجیهی پذیرفته شدگان آزمون کاراموزی ۱۳۹۷
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۵
کد مطلب: 2303
 
در تاریخ ۹۸/۳/۲۹ اولین جلسه توجیهی قبول شدگان آزمون ورودی سال ۱۳۹۷ در محل کانون برگزار شد.

در ابتدای جلسه ریاست کانون وکلای دادگستری استان اصفهان، دکتر لیلا رئیسی ضمن عرض خیر مقدم و تبریک به قبول شدگان آزمون ورودی وکالت ۱۳۹۷ و تشکر از کمیسیون های کارآموزی و روابط عمومی کانون وکلای اصفهان، در خصوص اهمیت دوره کارآموزی بیان داشت: کاراموزان وکالت باید بدانند دوران کارآموزی با دوران تحصیل در دانشگاه ها متفاوت است بدین صورت که در دانشگاه ها اصولا بدنبال یادگیری تئوریک مطالب هستید و اصولا رعایت یکسری ضوابط آموزشی کفایت میکند، لکن باید در نظر داشت در حرفه وکالت یک وکیل با ناموس، مال، امنیت و سرنوشت تک‌تک آحاد یک جامعه سر و کار دارد،به نحوی از انحا وکیل قرار است ستونی باشد که دیگران به او تکیه کنند و نقش حامی دارد، لذا فردی که وکالت رابه‌عنوان شغل وحرفه خود برمی‌گزیند در وهله نخست لازم است تحت تعلیمات ویژه‌ای قرار گیرد و به درستی ارشاد شود و دوره کاراموزی فرصت مناسبی است.

دکتر لیلا رئیسی با تأکید بر اهمیت یادگیری اذعان داشت: در دوران کارآموزی آموزش به دو صورت تئوریک و عملی است لکن علاوه بر یادگیری، مسائل مهم و اساسی نیز وجود دارد که اگر کارآموزان به آن از ابتدا توجه نکرده و تسلط و آگاهی کامل به دست نیاورند و در عمل بکار نگیرند، قطعاً وکیل نخواهند شد. هرچند به طور شکلی و ظاهری وکیل می‌شوند، اما وکیلی که در قانون اشاره شده، محقق نخواهد شد.

ریاست کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه از این پس کارآموزان را با عنوان حقوقدان می‌نامیم نه حقوق خوان افزود: اولین سرلوحه برای حرفه وکالت و زندگی یک وکیل، قانون است. قانون مداری برای همه حائز اهمیت است و به طور ویژه برای یک فرد وکیل، زیرا وی بیشترین ارتباط را با قوانین دارد؛ به این معنا که باید از تمام قوانین آگاهی و اطلاعات به روز داشته باشد و با حساسیت در این حوزه اطلاعات کسب کند، و در معنای دیگر اینکه، قوانین را رعایت کند و به آن اهمیت دهد.

وی در ادامه افزود: کاراموزان تمام مباحثی را که در جلسات کارآموزی مطرح می‌شود در قالب یکسری ضوابط بدانند و این ضوابط را جدی بگیرند و سرلوحه کار خود قرار دهند. ایشان علاوه بر آگاهی و رعایت قوانین، بر توجه ویژه به قوانین مرتبط با حرفه وکالت تأکید کردند و اشاره کردند که عدم توجه به مقررات صنفی و عدم رعایت آن بعضاً تاوان بسیار سنگینی دارد بنحوی که میتواند منجر به از دست دادن پروانه وکالت شود.

دکتر لیلا رئیسی در ادامه در راستای اصل قانون مداری که مهم ترین ویژگی یک وکیل است بیان داشت: در کنار قانون مسئله فوق العاده مهم برای یک وکیل اخلاق حرفه‌ای است و حتی در بعضی مواقع اخلاق حرفه‌ای از قانون پیشی می‌گیرد، که نشان دهنده اهمیت آن است که باید سرلوحه کار یک وکیل قرار گیرد.

ایشان درخصوص عنصر مهم و اساسی وکالت گفت: وکیل یعنی دوری از بی تفاوتی. عنصر وکالت یعنی حساس بودن، توجه داشتن، اعتنا کردن به همه چیز در جامعه و به طور خاص اهمیت دادن به مسائل صنفی خود. کارآموزان و وکلا باید از تمام اتفاقات و دغدغه‌های حرفه وکالت اطلاع داشته باشند و این حرفه نیاز به کسانی دارد که بر روی شغل خود حساسیت و تعصب داشته باشند، مسائل صنفی باید دغدغه همه وکلا و کارآموزان باشد.

در آخر وی ضمن آرزوی موفقیت و سربلندی برای کارآموزان تصریح کرد: کانون وکلای دادگستری اصفهان در میان تمام کانون‌ها، کانون پر افتخار، پیشرو و فعالی است. فرزندان این کانون باید لیاقت فرزندی این کانون پرافتخار را داشته باشند و انشاءالله قبولی در آزمون وکالت نشان این لیاقت می باشد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری اصفهان
گزارش: مولود نه روزیان
Share/Save/Bookmark